VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lesníci už vybírají vánoční stromky

Region– Do Štědrého dne zbývá ještě více než měsíc, lesníci však už nyní vytipovávají v lesích a na plantážích vhodné kandidáty na vánoční stromky.

21.11.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Aleš Vaníček

Většina prodejců začne stromky nabízet od počátku prosince. Podle odborníků však nebude stromků nadbytek. Lidé proto musejí počítat s možným mírným zdražením.

Těžbu vánočních stromků pro velkoobchod už zahájili na sedmihektarové plantáži ve Stříteži nad Bečvou. Vybrané stromky zabalené do sítí poputují k odběratelům, kteří zajistí jejich prodej konečným zákazníkům. „Lidé si ale mohou vybrat a zakoupit stromek přímo na naší plantáži ve Stříteži,“ vyzval správce plantáže Tomáš Pliska.

Vždy čerstvé, ráno řezané stromky zde budou nabízet od prvního prosince. „V nabídce budou kavkazské či ojíněné jedle, smrk pichlavý, černá borovice a další druhy,“ vyjmenoval Pliska.

Stromky budou na střítežské plantáži k dostání každý den, včetně sobot a nedělí, od deseti do osmnácti hodin. „Jako vždy nabízíme zákazníkům možnost uřezat si vlastní stromeček,“ řekl Pliska.

Po špatných zkušenostech z minulých let, kdy lidé řezali stromky i metrové výšky či nechávali uřezané ležet na zemi a vyhlédli si jiné, je tato služba možná jedině v doprovodu pracovníka plantáže a za poplatek.

Ceny stromků by se podle Tomáše Plisky oproti minulým letům zvyšovat neměly. Když, tak jen mírně.

Na třech prodejních místech budou nabízet vánoční stromky pracovníci společnosti Městské lesy ve Valašském Meziříčí. Od druhého prosincového dne si je budou moci lidé zakoupit na vánočních trzích na meziříčském náměstí.

Od 5. prosince startuje prodej také v areálu společnosti Městské lesy a na plantáži v Podlesí. „K dispozici máme na dva tisíce stromků. Lidé si mohou vybrat, jaký se jim líbí,“ uvedl lesník Václav Grossmann.

Sortiment bude podle něj dostatečně bohatý. „Máme klasické i stříbrné smrčky, lesní i černou borovici, kavkazskou jedli či jedle douglasky a další druhy,“ vylíčil Grossmann.

Stromky se budou prodávat ve třech velikostech. Do sto třiceti, do sto osmdesáti a nad sto osmdesát centimetrů. Ceny se budou odvíjet podle jednotlivých druhů.

„Zákazníkům nabízíme možnost stromky si vybrat a zamluvit předem s tím, že si je vyzvednou později. Mimo to nabízíme i doplňkový sortiment jako jsou adventní věnce, svícny a různé vazby,“ dodal lesník.

V omezené míře budou před Vánocemi nabízet vánoční stromky také v Rožnově pod Radhoštěm. Pracovníci zdejší společnosti Městské lesy je pěstují na ploše o rozloze necelého hektaru. „V areálu Správy městských lesů budou k dostání jedle a smrčky. Bude jich jen omezené množství, zhruba stovka od každého druhu,“ prozradil mluvčí města Tomáš Gross.

Pouze smrčky a také jen v malém počtu připravuje do předvánočního prodeje firma Městské lesy Vsetín. „Počítáme asi se stovkou stromků. Vyřezávat je budeme na konci listopadu. K dostání budou na polesí v Semetíně,“ uvedl školkař Bohumil Srba.

Dodal, že nabídka vsetínské lesnické společnosti se rozšíří v příštích letech. „V arboretu v Semetíně máme vysazené jedličky. Ještě jsou ale příliš malé. První bude možné prodávat až za tři roky,“ dodal Srba.

Podle nedávného prohlášení Sdružení pěstitelů vánočních stromků (SPVS) nelze letos očekávat jejich nadbytek. Vinu na tom nese nepříznivé jarní počastí, zejména pozdní mrazy. Díl padá také na vrub zvyšující se poptávce v celé Evropě.

„Zároveň se však domníváme, že aktuálně nehrozí významný nedostatek kvalitních vánočních stromků,“ uklidňoval místopředseda představenstva a tiskový mluvčí SPVS František Valdman.

Nicméně při nákupu tradičního doplňku vánoční výdoby domu či bytu budou muset lidé sáhnout hlouběji do peněženky. „Vzhledem ke zmiňovaným okolnostem totiž očekáváme přibližně desetiprocentní nárůst ceny vánočních stromků,“ odhadl Valdman s tím, že řeč je o kvalitních stromcích z plantáží.

Co se trendů týče, nejprodávanějšími druhy v Česku jsou jedle kavkazská a smrk pichlavý. Stále oblíbenými jsou i domácí druhy smrk a borovice. Kvalita stromků podle Františka Valdmana trvale roste s tím, jak se zvyšuje podíl těchto dřevin pěstovaných na speciálních plantážích. Rostoucí zájem o kvalitu životního prostředí se projevuje také tím, že lidé dávají přednost před neekologickými umělými stromky stromkům živým. „Jejich celková průměrná roční spotřeba v celé republice se dlouhodobě odhaduje přibližně na jeden milion,“ řekl Valdman.

Autor: Michal Burda

21.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Ilustrační foto.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

Plánovaná silnice u Nebor čelí dalším problémům

Už na podzim by se řidiči měli projet po novém obchvatu Třince. Přípravy navazujícího úseku z městské části Nebory do Třanovic se však zadrhly.  

Stát přispěje lidem v Dolní Lomné na domovní čistírny odpadních vod

Dolní Lomná O dotace na domovní čistírny odpadních vod v obcích, které rozdá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, je velký zájem. Vyčleněné peníze byly vyčerpány čtyři měsíce před stanoveným termínem.

Auto narazilo do mostního zábradlí, spolujezdkyně utrpěla vážná zranění

Vážné následky měla včerejší dopravní nehoda, která se stala poblíž Morávky. Auto tam narazilo do zábradlí mostu.

Tříčlenné týmy si to rozdají v nošení bečky piva

Mosty u Jablunkova – Rok se s rokem sešel a je tu opět akce s názvem Karpatský šerpa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení