VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé v Krmelíně průmyslové haly nechtějí

Nemalá část obyvatel Krmelína může slavit dílčí úspěch. Krajský úřad rozhodl, že záměr stavby provozní a skladovací haly, kterou plánovala soukromá firma postavit u silnice I/58 na severním okraji obce nedaleko Ostravy, bude dále posuzován podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. To je pro stavbaře značná překážka.

1.6.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jan Jelínek

Žádost investora hodlajícího stavět v těsné blízkosti rodinných domů svou halu zamítli krmelínští zastupitelé v březnu. Při dalším zasedání navíc jednohlasně odhlasovali, že chtějí, aby se na záměr vztahovala takzvaná velká EIA, tedy kompletní posudek o vlivu stavby na životní prostředí. Podle obce by totiž kvalita života místních obyvatel kvůli záměru utrpěla. „Obec Krmelín je přesvědčena, že oznámení záměru je nedostatečné a je třeba zpracovat dokumentaci. Především požaduje předložení rozptylové studie a řádnou identifikaci všech potenciálních rizik spojených s případnou realizací a provozem záměru," stojí ve vyjádření obce, které směřovalo ke krajskému úřadu. Přípravu a realizaci záměru je podle obce možné zahájit pouze v případě přímého napojení na silnici I/58 a realizaci navazující infrastruktury.

Provozní hala měla být dvoupodlažní, v prvním nadzemním podlaží se počítalo s dílnami a provozními prostory pro opravu a renovaci dveří, zárubní, schodišť, stropních podhledů nebo také s dílnou se skladem dřevotřísky. O patro výš mělo být situováno administrativní zázemí. Skladovací hala je určena pro skladování kontaktních čoček v papírových krabicích a roztoky na čočky v papírových krabicích.

V řízení se angažoval i spolek Náš Krmelín, který rozhodnutí krajského úřadu přivítal. „Celé řízení je rovněž výrazným signálem pro ostatní potenciální investory, že v Krmelíně žádné průmyslové haly nechceme, a že jsme připraveni využít všech legálních možností, jak proti výstavbě bojovat," uvedli zástupci spolku. Spolek argumentoval například tím, že hluková studie neřeší zvýšení hluku na místních komunikacích i obavou ze zvýšené prašnosti a emisí výfukových plynů v obytné zóně kvůli předpokládanému vykácení a prořezání zeleně podél hlavní silnice.

Krajský úřad jejich výtky zohlednil, byť Krajská hygienická stanice, Česká inspekce životního prostředí ani odbor životního prostředí a zemědělství frýdecko-místeckého magistrátu velký posudek nepožadovali.

Nejde přitom o jedinou průmyslovou stavbu u silnice I/58, o které se v Krmelíně živě diskutuje. V prostoru mezi fotovoltaickými elektrárnami usiluje v souladu s územním plánem obce jiná firma o výstavbu tří výrobních a skladovacích hal, v původně předložené variantě šlo o haly v celkové rozloze devět tisíc metrů čtverečních vysoké devět metrů. Zastupitelstvo na základě výsledků ankety mezi obyvateli, která se konala při loňských krajských volbách, oddálilo možnost podání žádosti o územní rozhodnutí tím, že neumožnilo vjezd na předmětné pozemky ze silnice 1/58. Místní lidé dokonce loni podepisovali petici proti industrializaci Krmelína. Celkem se podařilo nasbírat více než 700 podpisů.

Autor: Lukáš Morys

1.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení