VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé ve Frýdlantu nechtějí nové sousedy

Frýdlant nad Ostravicí -Obyvatelé lokality u frýdlantského letiště poukazovali na nedostatečnou infrastrukturu, přesto se tu má stavět

29.8.2009
SDÍLEJ:

Na zasedání zastupitelstva města Frýdlantu nad Ostravicí přišlo okolo sto padesáti rozčilených občanů. Foto: Deník/Jana Rumianová

Zasedací místnost frýdlantského městského úřadu ve čtvrtek praskala ve švech. Na zasedání zastupitelstva města se totiž dostavilo okolo sto padesáti rozčilených občanů.

Část jich přišla vyjádřit nespokojenost s postupem výstavby kanalizace v místní části Nová Ves a další skupina obyvatel protestovala proti vydání 9. změny územního plánu města, podle níž by se měly změnit některé dosud travnaté plochy na pozemky určené k individuálnímu bydlení.

Jedná se o lokalitu poblíž frýdlantského letiště ležící na katastrech Lubna a Nové Vsi. Místní lidé se obávají spekulantů. Poukazují na to, že pokud by v těchto místech došlo na masovější výstavbu, zkolabují tu veškeré sítě i doprava.

„Nikdo nic nemůže namítat proti individuální zástavbě, jaká tam vznikala doposud. Developerský záměr na výstavbu dvojdomků, řadovek či jiného hromadného bydlení je však něco zcela jiného a chybí pro něj základní infrastruktura,“ upozornil zastupitele jeden z obyvatelů lokality Jaroslav Suchánek za souhlasného potlesku ostatních.

Podotkl, že už nyní se často zdejší lidé potýkají s úzkou a nepřehlednou příjezdovou cestou, na které se dvě auta nedokáží vyhnout. „Pokud se potkají, jeden z nich musí couvat,“ konstatoval muž. Další nárůst dopravy by tu podle místních znamenal doslova kalamitu. Lidé však poukázali i na to, že by při nárůstu počtu obyvatel v lokalitě nastaly problémy v zásobování pitnou vodou i elektrickou energií, při vyvážení fekálií a obávají se i toho, že by noví obyvatelé nebyli dostatečně tolerantní ani k hluku z blízkého letiště.

„Územní plán neřeší konkrétní pozemky ani žádné další detaily. Řeší plochy, vytváří podmínky dalšího rozvoje. Podrobnosti výstavby se řeší až následně v územní studii a v dalším kroku pak i v samotném územním řízení,“ vysvětlila projektantka Martina Miklendová, která se na vypracování změny územního plánu podílela. „Na plochách, které mají změnit funkční využití na individuální bydlení, se nyní nacházejí travní porosty. Kvalita půdy tu není dobrá a má potenciál zastavitelnosti,“ obhajovala změny projektantka. „To, že by se tam mělo stavět sto nebo sto padesát rodinných domů, jak někteří tvrdí, to jsou v této chvíli nepodložené spekulace,“ ujistil místostarosta Frýdlantu nad Ostravicí Bohumil Dolanský (KDU-ČSL). I přes značné protesty místních obyvatel zastupitelé města vydání 9. změny územního plánu schválili.

Autor: Jana Rumianová

29.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Následky požáru dřevěného kostela v Gutech.
10

Soud v případu požáru kostela rozhodl o stížnosti na vazbu

Ilustrační foto.

Lepší autobusy i služby? Dopravu čekají změny

Ve městě otevřel první barbershop

Pánské holičství, ve kterém zákazníkům oholí vousy břitvou, udělají peeling obličeje a k tomu přidají prémiový alkohol. Takhle to vypadá v Retro Barbershopu, který můžou zájemci od začátku srpna najít ve Frýdku na třídě T. G. Masaryka.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Práce na výměně horkovodního potrubí společnosti v lokalitě ulic Vrchlického a ČSA v Místku opět omezí autobusovou dopravu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení