VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Města i obce zakázaly provoz hazardních her, narážejí však na výklad zákona

Region - Zastupitelé Frýdlantu nad Ostravicí v minulých dnech schválili podání ústavní stížnosti proti nečinnosti ministerstva financí ve věci přezkoumání povolení na provozování některých hazardních her.

28.6.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Z archivu Deníku

Ministerstvo financí totiž ani z moci úřední, ani na únorový podnět města Frýdlantu nad Ostravicí nezahájilo řízení o přezkoumání vlastních, dříve vydaných povolení na provoz některých hazardních her, respektive hracích přístrojů interaktivních videoloterijních terminálů (IVT), elektromechanických kostek a elektromechanické rulety.

Ministerstvo financí nijak nereagovalo

Tento stav trvá i poté, co byla ministerstvu doručena aktuální obecně závazná vyhláška města Frýdlantu nad Ostravicí, která provozování výherních hracích přístrojů, terminálů a dalších přístrojů, podobných výherním hracím přístrojům a jiné podobné hry na celém území města zakazuje. „Situace je pro nás neuspokojivá a s ohledem na to, že provozování tohoto podnikání s sebou všeobecně a dlouhodobě nese i vedlejší negativní společenské jevy, rozhodli jsme se nejen pasivně čekat, jak se situace vyvine, ale rozhodně konat v zájmu občanů i návštěvníků našeho města, kterým toto vadí," prohlásila starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Pešatová.

Připojili také návrh na zrušení

K ústavní stížnosti je připojen i návrh na zrušení přechodného ustanovení, podle něhož se na povolení vydaná ministerstvem financí před 1. lednem 2012 zmocnění obcí k vydání vyhlášky regulující na svém území provozování hazardních her nevztahuje.

„Ústavní soud v loňském roce jasně řekl, že obce mohou regulovat všechen hazard. Přišlo nám proto zavádějící, abychom zde ještě tři roky čekali. Jelikož se domníváme, že tříleté přechodné ustanovení je protiústavní, obrátili jsme se na Ústavní soud s žádostí o jeho zrušení. Pokud nám dá soud za pravdu, budou mít všechny obce v České republice k regulaci přístup," řekl frýdlantský radní Radim Petr, iniciátor protihazardní vyhlášky i podání ústavní stížnosti.

„Podle právního rozboru, který nese názor města, totiž toto ustanovení a následně důsledky jeho aplikace nepřípustným způsobem omezují ústavně zaručené právo města Frýdlantu nad Ostravicí na územní samosprávu, když stanoví nikoli obecné hranice pro vydávání obecně závazných vyhlášek, ale jedinou nesystematickou a časově omezenou výjimku z jinak zaručeného práva obce regulovat určitou oblast spadající do samostatné působnosti města," dodala starostka.

Frýdlant nad Ostravicí se tak připojil k Židlochovicím, Českým Velenicím a Klatovům, které si na nečinnost ministerstva u Ústavního soudu stěžují. Podobné problémy však mají i v Třinci. Klasickým hracím automatům zde definitivně odzvonilo na konci loňského roku. Rafał Zawadzki, vedoucí právního oddělení městského úřadu, nedávno upozornil, že město Třinec má od loňského 20. dubna úplný zákaz provozu všech hracích přístrojů na celém svém území. To má ale háček.

„Od této doby již nemohlo být na tyto přístroje vydáno povolení ani ze strany ministerstva financí. Během kontroly úředníků městského úřadu však bylo zjištěno, že ministerstvo několik povolení v tomto období vydalo," řekl Rafał Zawadzki. Podle něj existuje právní rozbor, z něhož vyplývá, že ministerstvo financí by již teď mohlo rušit veškerá povolení k IVT, a podobné stanovisko zastává rovněž Ústavní soud. „Na ministerstvo jsme zaslali několik žádosti o přehodnocení těchto povolení, zatím však bez odezvy," uvedl na jaře právník třineckého městského úřadu.

Autor: Marek Cholewa

28.6.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
24

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení