„Trvalo více než čtyři roky, než jsme vytipovali vhodné místo pro sběrný dvůr a připravili jej k provozu. Šlo nám hlavně o to, aby byl umístěn v místech, kde lidé běžně chodí, aby měli sběrný dvůr takzvaně při ruce. Přesně toto areál Collo louky mezi supermatkety Tesco a Baumax splňuje,“ vysvětlil ředitel Frýdecké skládky Luděk Žáček.

Areál původního sběrného dvora na Svazarmovské ulici měla Frýdecká skládka pouze v pronájmu a navíc zde sběrný dvůr sloužil jen jako shromažďovací místo, proto v něm nemohli odevzdávat odpad podnikatelé, ale jen občané. V současné době tam zůstal zachován výkup druhotných surovin.

Zřízení nového sběrného dvora v areálu Collo louky stálo Frýdeckou skládku zhruba dva miliony korun. Na dalších tři sta tisíc korun pak přišlo osvětlení a moderní zabezpečovací systém. „Kromě toho jsme pořídili také vybavení sběrného dvora, jako jsou například kontejnery a zázemí pro obsluhu za 1,4 milionu korun, přičemž devadesát procent z této částky se nám podařilo získat ze Státního fondu životního prostředí,“ doplnil ředitel.

Do nového sběrného dvora lidé mohou přinášet nebezpečné a velkoobjemové odpady, separovaný sběr, biologicky rozložitelné odpady a stejně tak i kompletní nerozebrané elektrozařízení k takzvanému zpětnému odběru. „Sběrné dvory zřizujeme hlavně proto, aby měli lidé možnost celoročně odložit nepotřebný odpad v okamžiku, kdy to potřebují a nebyli přitom závislí například na termínu příjezdu mobilní sběrny,“ podotkl ředitel Frýdecké skládky.

Tím společnost předchází vzniku černých skládek v okolí kontejnerů i na dalších místech, což by se také mělo odrazit na celkovém vzhledu a čistotě města i na snížení nákladů na odstraňování černých skládek. Mimoto se díky sběrným dvorům daří také vytřídit a využít mnohem většího množství komunálního odpadu.

Ve Frýdku-Místku fungují celkem tři sběrné dvory, které jsou rozmístěny na Panských Nových Dvorech, na Hlavní ulici pod estakádou a v areálu Collo louky u Tesca.

Obyvatelé Frýdku-Místku mohou do těchto sběrných dvorů odevzdávat odpady zdarma. Frýdecká skládka nyní jedná o spolupráci i s okolními obcemi o tom, že by sběrný dvůr mohli zdarma využívat i „přespolní“. Frýdecká skládka by v těchto případech odběr odpadů vyfakturovala přímo příslušné obci.