VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Gymnázium před sedmdesáti lety zavřeli nacisté

Frýdek-Místek – Místecké gymnázium mělo vždy důležité postavení v rámci českého regionálního školství.

1.10.2011
SDÍLEJ:

Místecké gymnázium na dobové fotografii. Foto: archiv archivu

Už jeho vznik v roce 1895 byl činem mimořádného významu, nový školský ústav se stal líhní české inteligence v poněmčeném kraji a velkou oporou českých národních snah v boji proti německému ohrožení.

Toto ohrožení se po dvaceti svobodných letech první republiky vrátilo v roce 1939 s německou okupací a novým poněmčováním a české školství bylo jedním z prvních cílů nacistické persekuce. Na podzim 1939 byly zavřeny české vysoké školy, výuka na ostatních školách, jakož i učitelé, byli pod přísným dohledem.

Místecké gymnázium o 19 třídách se 714 studenty bylo německým úřadům a jim nakloněným místním Němcům trnem v oku. A to se ještě na podzim 1939 rozrostlo na 27 tříd s 940 studenty, protože sem přibyli studenti ze zabraného Reálného gymnázia v Českém Těšíně. Co s tím mohly okupační úřady dělat? Mohly různými nařízeními znepříjemňovat škole existenci, jakož i šikanovat profesory a studenty, ale neměly v ruce žádný legální prostředek, pomocí kterého by mohly ústav zcela zrušit. Bylo tedy nutno sáhnout k provokacím, hledat záminky.

Už v listopadu 1939 se tak na několika místech ve městě objevily plakáty psané hůlkovým písmem a podepsané studenty gymnázia, které vyzývaly k odboji proti okupantům. Když se záležitost vyšetřovala, sám velitel gestapa musel u soudu přiznat, že se jednalo o podvrhy. Přesto se letáky objevovaly i nadále, což vedlo k razii gestapa přímo v budově gymnázia dne 12. 12. 1939 a k zatčení tří profesorů a pěti oktavánů. Po dvanácti dnech byli všichni zatčení bez výslechu propuštěni, protože se opět ukázalo, že se jednalo o podvrhy.

Zásluhou poštovních zaměstnanců bylo prý zmařeno mnoho anonymních udání proti gymnáziu a následující dva roky panoval více méně klid před bouří. Ta přišla na podzim roku 1941. Dne 7. října v 11.45 byl pod vedením ostravského gestapa a s asistencí místních ozbrojených jednotek SS a SA proveden přepad gymnázia. A to se vším všudy, i s osobními prohlídkami profesorů a studentů.

Záminkou byla tentokrát údajná existence nebezpečného studentského protiněmeckého spolku, o kterém samozřejmě neměl nikdo na gymnáziu tušení. Výše zmíněného dne bylo zatčeno 30 profesorů a 3 oktaváni. Údajný protiněmecký spolek začal prý následně rozesílat vysoce postaveným německým činitelům výhružné dopisy, podle nichž se měli rozloučit se životem, stane-li se něco zatčeným profesorům.

Pochyboval-li ještě v tu chvíli někdo o tom, zda náhodou studentský spolek skutečně neexistuje, bylo mu nyní jasné, že se jedná o další provokaci. Splnila však svůj účel a 16. října se uskutečnila ještě jedna razie, při níž byli zatčeni další dva profesoři a 69 oktavánů. Do šesti týdnů byli postupně všichni propuštěni, aniž jim bylo něco dokázáno.

Nicméně ministerstvo školství vydalo 16. října zákaz dalšího vyučování na gymnáziu. Jelikož nebylo nikomu nic dokázáno, byla z české strany vyvíjena snaha o znovuotevření školy, ale okresní hejtman Beer hodlal situace využít a nechtěl připustit, aby se na gymnáziu, které se nepřizpůsobilo novým poměrům, začalo opět vyučovat. V tomto smyslu také posílal hlášení na odpovědná místa. Úředně pak byl ústav natrvalo uzavřen ministerským výnosem z 21. března 1942.

Profesoři byli přiděleni na různé střední školy po celé Moravě, studenti do 14 let mohli přestoupit na měšťanskou školu, ale dál pokračovat na středních školách nesměli, většina studentů starších 14 let byla rovněž ze studia na středních školách vyloučena a všichni byli dáni k dispozici pracovnímu úřadu. Díky českým úředníkům byli pak převážně umístěni u českých firem a závodů, takže jen málo z nich mělo tu smůlu, že museli na nucené práce do Německa.

Gymnázium bylo znovu slavnostně otevřeno 21. května 1945, ale v nejvyšších třídách se vyučovalo už od 17. května. Do 15. května se ke studiu přihlásilo 475 bývalých studentů.

TOMÁŠ ADAMEC,
ředitel Státního okresního archivu Frýdek-Místek

1.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nejčastější příčinou úmrtí je infarkt, přibývá úmrtní kvůli nádorům

Kapacita školek nestačí, radnice spouští stavební akce

Hned několik obcí na Frýdecko-Místecku a Třinecku se pouští do navyšování kapacit mateřských škol. Zájem převyšuje nabídku, od letošního září bude navíc předškolní vzdělávání pětiletých a starších dětí povinné.  

Žena se vážně zranila při pádu do strže

Po nedávném úrazu turisty v údolí Bílé Opavy v Jeseníkách zasahovali ve středu záchranáři spolu s horskou službou u dalšího případu vážného zranění v horském terénu, tentokrát v Beskydech.

Přibudou na regionálních tratích nové vlaky?

Lidé, kteří pendlují vlakem na trase mezi Ostravou a Frýdlantem nad Ostravicí, by se mohli dočkat vyššího komfortu. V současnosti na trase vedoucí přes Frýdek-Místek jezdí jako modernizované vagony, tak několik desítek let staré vozy s koženkovým potahem.

Vloupání do chat? Zloději řádí nejen v zimě

Ani o prázdninách, kdy rekreační oblasti zažívají nápor sezonních návštěvníků, není vloupání do chat zdaleka výjimečné. Že krádeže v rekreačních chatách nejsou jen zimní záležitost, o tom svědčí případ z Frýdecko-Místecka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení