VYBERTE SI REGION

Gymnázium před sedmdesáti lety zavřeli nacisté

Frýdek-Místek – Místecké gymnázium mělo vždy důležité postavení v rámci českého regionálního školství.

1.10.2011
SDÍLEJ:

Místecké gymnázium na dobové fotografii. Foto: archiv archivu

Už jeho vznik v roce 1895 byl činem mimořádného významu, nový školský ústav se stal líhní české inteligence v poněmčeném kraji a velkou oporou českých národních snah v boji proti německému ohrožení.

Toto ohrožení se po dvaceti svobodných letech první republiky vrátilo v roce 1939 s německou okupací a novým poněmčováním a české školství bylo jedním z prvních cílů nacistické persekuce. Na podzim 1939 byly zavřeny české vysoké školy, výuka na ostatních školách, jakož i učitelé, byli pod přísným dohledem.

Místecké gymnázium o 19 třídách se 714 studenty bylo německým úřadům a jim nakloněným místním Němcům trnem v oku. A to se ještě na podzim 1939 rozrostlo na 27 tříd s 940 studenty, protože sem přibyli studenti ze zabraného Reálného gymnázia v Českém Těšíně. Co s tím mohly okupační úřady dělat? Mohly různými nařízeními znepříjemňovat škole existenci, jakož i šikanovat profesory a studenty, ale neměly v ruce žádný legální prostředek, pomocí kterého by mohly ústav zcela zrušit. Bylo tedy nutno sáhnout k provokacím, hledat záminky.

Už v listopadu 1939 se tak na několika místech ve městě objevily plakáty psané hůlkovým písmem a podepsané studenty gymnázia, které vyzývaly k odboji proti okupantům. Když se záležitost vyšetřovala, sám velitel gestapa musel u soudu přiznat, že se jednalo o podvrhy. Přesto se letáky objevovaly i nadále, což vedlo k razii gestapa přímo v budově gymnázia dne 12. 12. 1939 a k zatčení tří profesorů a pěti oktavánů. Po dvanácti dnech byli všichni zatčení bez výslechu propuštěni, protože se opět ukázalo, že se jednalo o podvrhy.

Zásluhou poštovních zaměstnanců bylo prý zmařeno mnoho anonymních udání proti gymnáziu a následující dva roky panoval více méně klid před bouří. Ta přišla na podzim roku 1941. Dne 7. října v 11.45 byl pod vedením ostravského gestapa a s asistencí místních ozbrojených jednotek SS a SA proveden přepad gymnázia. A to se vším všudy, i s osobními prohlídkami profesorů a studentů.

Záminkou byla tentokrát údajná existence nebezpečného studentského protiněmeckého spolku, o kterém samozřejmě neměl nikdo na gymnáziu tušení. Výše zmíněného dne bylo zatčeno 30 profesorů a 3 oktaváni. Údajný protiněmecký spolek začal prý následně rozesílat vysoce postaveným německým činitelům výhružné dopisy, podle nichž se měli rozloučit se životem, stane-li se něco zatčeným profesorům.

Pochyboval-li ještě v tu chvíli někdo o tom, zda náhodou studentský spolek skutečně neexistuje, bylo mu nyní jasné, že se jedná o další provokaci. Splnila však svůj účel a 16. října se uskutečnila ještě jedna razie, při níž byli zatčeni další dva profesoři a 69 oktavánů. Do šesti týdnů byli postupně všichni propuštěni, aniž jim bylo něco dokázáno.

Nicméně ministerstvo školství vydalo 16. října zákaz dalšího vyučování na gymnáziu. Jelikož nebylo nikomu nic dokázáno, byla z české strany vyvíjena snaha o znovuotevření školy, ale okresní hejtman Beer hodlal situace využít a nechtěl připustit, aby se na gymnáziu, které se nepřizpůsobilo novým poměrům, začalo opět vyučovat. V tomto smyslu také posílal hlášení na odpovědná místa. Úředně pak byl ústav natrvalo uzavřen ministerským výnosem z 21. března 1942.

Profesoři byli přiděleni na různé střední školy po celé Moravě, studenti do 14 let mohli přestoupit na měšťanskou školu, ale dál pokračovat na středních školách nesměli, většina studentů starších 14 let byla rovněž ze studia na středních školách vyloučena a všichni byli dáni k dispozici pracovnímu úřadu. Díky českým úředníkům byli pak převážně umístěni u českých firem a závodů, takže jen málo z nich mělo tu smůlu, že museli na nucené práce do Německa.

Gymnázium bylo znovu slavnostně otevřeno 21. května 1945, ale v nejvyšších třídách se vyučovalo už od 17. května. Do 15. května se ke studiu přihlásilo 475 bývalých studentů.

TOMÁŠ ADAMEC,
ředitel Státního okresního archivu Frýdek-Místek

1.10.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

Manažer Pavel Marek po letech skončil v hokejovém Třinci

Dlouholetý generální ředitel a sportovní manažer hokejistů Třince Pavel Marek ve funkci skončil. Jde o jeden z důsledků aféry, která se o víkendu rozhořela mezi trenérem Vladimírem Kýhosem a útočníkem Jiřím Polanským. Dozorčí rada klubu na Markovo místo jmenovala dosavadního manažera mládeže a bývalého útočníka Jana Peterka.

Primátor: Cena pozemků byla předem daná

Frýdek-Místek - Dříve byli straničtí kolegové v sociální demokracii. Později spolu pár týdnů seděli v radě a ve vedení města, ale už každý za jiný politický subjekt. Vztah mezi současným a bývalým primátorem Michalem Pobuckým a Radimem Vrbatou asi nebyl minimálně po rozpadu koalice ideální, vyostřil se ale na pondělním jednání zastupitelů.

Devatero originálních adventních trhů

S blížícími se Vánocemi zaplavují náměstí evropských měst stánky s rozmanitými vánočními dárky, dekoracemi i místními specialitami. Ne všechny adventní trhy ale nabízejí tu samou atmosféru. Vánoční atmosféra se dá zažít i za polárním kruhem, pod zemí či na vodě, zjistil hotelový vyhledávač trivago.cz.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2016, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies