Cirkusové prostředí Humberta má modelář z Dobré u sebe doma v pokoji, kde na něm již několik měsíců pilně pracuje.

Vlastně cirkus mu učaroval už v pěti letech. „To jsem byl v cirkuse poprvé a v paměti mi utkvělo vystoupení slonů. Pak jsem společně s bratrem dělal různé modely cirkusů. Však nejvíce mě cirkusy vzaly v minulém roce,“ prozradil mladý modelář. „Tehdy jsem se rozhodl, že si postavím kompletní model cirkusu Humberto,“ vysvětlil Gongol s tím, že nejsložitější byla výroba plotu. „Používal jsem špejle, na celý areál bylo potřeba kolem sta polí plotu. Začal jsem 28. prosince minulého roku,“ přiblížil Gongol.

Měřítko jeho modelu je přibližně 1:48. „V cirkuse pochopitelně nechybějí zvířátka, která jsou umělohmotné. Nákladní vozy jsou převážně domácí výroby. Pro některá auta jsem použil koupený vůz, který jsem následně přepracoval pro své potřeby,“ vysvětlil Gongol. Předlohou pro jeho model byly hlavně internetové stránky cirkusu Humberto. „Množství fotek mi dodal také kamarád. Znám se i s účetní z Humberta, která mi zase pomohla s tím, abych věděl, kolik je v cirkuse zvířat,“ řekl Gongol. Jeho zatím nedokončený model si už našel své obdivovatele, mezi kterými převážejí hlavně děti od známých.

Modelář se také svěřil, co bylo při práci nejtěžší. „To byla asi pokladna a ploty,“ zamyslel se Gongol. Podlě nej bylo složité vytvořit i tvar samotného šapitó. V současně době Petr Gongol pracuje na maštalích, kde je rovněž množství plotů. S případnou účastí na nějaké výstavě je opatrný. „V naší republice výstavy k cirkusovému prostředí moc nejsou, spíše v Německu,“ vysvětlil Gongol.

Petr nemá jen model cirkusu Humberto. „Pracuji i na modelu pouťových atrakcí, ale i dalšího cirkusu – Pinder. Časem se chci pustit do dalších cirkusů i zahraničních,“ uzavřel Gongol s tím, že investice do modelu Humberta jsou kolem tři tisíc korun.