VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alois Moškoř navštívil místo, kde přežil svou smrt

FRÝDEK-MÍSTEK - Před pětasedmdesáti roky otřásla Frýdkem-Místkem obrovská tragédie.

10.10.2007
SDÍLEJ:

Alois Moškoř u pomníčku, který připomíná dávnou tragédii. Foto: František Vaníček

Je jen málo občanů Frýdku-Místku, kteří ještě dnes něco vědí o tragédii, která se 2. dubna 1932 v tomto městě odehrála. Do dnešních dnů ji připomíná v místech, kde se tato událost stala, nad bývalou frýdeckou Orlovnou, již jen málo udržovaný žulový pomníček. O to zajímavější jsou proto vzpomínky jednoho z přímých svědků tragédie Aloise Moškoře, čtyřiaosmdesátiletého důchodce, dnes žijícího se svou manželkou v Ostravě.

V třicátých letech tento rodák z Václavovic u Šenova bydlel ve Frýdku. Jeho rodiče byli majiteli známého hostince U Moškořů, který byl vyhledávaným místem nabízejícím unaveným poutníkům frýdeckých poutí občerstvení.

Výbuch usmrtil tři chlapce

„Hrál jsem si tehdy se svými kamarády a naším psem Puňťou na popelišti v blízkosti hostince mých rodičů. Jeden z mých kamarádů jedenáctiletý Václav Fuciman se začal v popelišti prohrabávat. Pamatuji si dodnes, že tam našel nějaký předmět, který snad vypadal jako plechovka od tehdejšího sidolu. Vzbudil pozornost nás všech, kteří jsme tam byli, sedmiletého Karla Ježe a desetiletého Josefa Košického. Vašík chtěl s klukovskou zvědavostí otevřít plechovku. Vytáhl nožík a na více se již nepamatuji. Z tehdejšího tisku jsem se později dočetl, že zde došlo k obrovskému výbuchu vojenského granátu, pravděpodobně pozůstatku munice z 1. světové války. Snad ho tam někdo nevědomky odložil, ale prošetřovala se i verze, že pohození granátu bylo dílem anarchistů, policejní vyšetřování však toto nepotvrdilo. V tisku, který si dodnes uchovávám, se uvádělo nejenom to, že na místě tragédie byli výbuchem usmrceni tři chlapci, ale také, že mezi poslední obětí toho neštěstí byl i devítiletý chlapec Alois Moškoř, který při převozu do frýdecké nemocnice v sanitním voze zemřel,“ řekl Moškoř.

Sestra splnila slib. Jako řeholnice skončila ve vězení

„Mé zranění bylo opravdu vážné a po několik dnů můj život visel doslova na vlásku. Byl jsem v bezvědomí, v těle plno střepin. To, že lékaři sváděli o můj život téměř beznadějný zápas, dokládá pro mnohé snad již jen úsměvná, ale přesto pravdivá epizoda. Má starší sestra Emilie ve snaze mě zachránit se zavázala, že dojde-li k mému uzdravení, což by byl i podle lékařů téměř zázrak, vstoupí do kláštera, kde bude pomáhat těm nejpotřebnějším. Uzdravil jsem se a sestra svůj slib splnila.

Bohužel i ona byla mezi stovkami těch řeholníků a řeholnic, kteří v padesátých letech skončili ve vězení. A důvod? Se svou tehdejší řádovou představenou poskytla v roce 1950 několika studentům v klášterním domě sester sv. Kříže v Karlových Varech krátkodobý azyl. Skupina studentů byla však o několik dnů později zadržena při pokusu o přechod našich hranic. Následovalo odsouzení a několikaletý pobyt ve vězení nejen pro ně, ale i pro ty, kteří jim v dobrém úmyslu chtěli pomoci,“ vzpomíná její bratr Alois Moškoř.

Procházka městem oživila vzpomínky

Alois Moškoř navštívil letos v říjnu město, ve kterém prožil své mládí. Prošel místy, která se nesmazatelně vepsala do jeho paměti. Zastavil se u pomníčku, který zde v roce 1932 nechala postavit frýdecká DTJ (Dělnická tělovýchovná jednota) jako památku na tragickou smrt tří chlapců, kteří byli také cvičenci této jednoty. Se smutkem se podíval na zdevastovanou budovu frýdecké orlovny, kam jako mladý chlapec rád chodíval cvičit. Prošel Hlubokou ulicí, byl potěšen zdařilou replikou kupeckých domů, které si ještě dobře pamatuje v jejich původní podobě. Zmínil hokynáře Deptu, který zde prodával, ale také sester Milatových, výrobkyň umělých květin, jejichž prodejní stánek patřil neodmyslitelně k frýdeckým poutím. Ve výčtu jmen pokračoval, bylo by to dlouhé vzpomínání.

Svou procházku zakončil na frýdeckém náměstí. Živě si vzpomenul chvil, kdy se v sále frýdecké radnice, zbourané počátkem třicátých let minulého století, o Velikonocích hrála tradiční představení pašijových her. Spolu se svými rodiči je také navštívil. Uvedl také jména jejích některých představitelů, na které si dodnes vzpomíná. Režii měl frýdecký farář Alois Tyleček, z herců to byl Karel Konečný, tehdejší vedoucí účtárny Karlovy huti, který ztvárnil nezapomenutelným způsobem roli Krista, Marie Adámková hrála jeho matku Marii, nevděčnou roli Jidáše na sebe vzal pan Vlček.

Nedokázal zradit své přesvědčení

Ale i další životní osudy Aloise Moškoře by si zasloužily přinejmenším připomenutí. Neměl to v životě jednoduché. Jako vynikající učitel, houslista a malíř musel v padesátých letech pro své náboženské přesvědčení opustit učitelské povolání. Vlastně ani nemusel. Měl na vybranou. Buď zrušit přihlášku svých dcer do výuky náboženství a stát se ředitelem školy, nebo dostat „vyhazov“. Přijal druhou nabídku. Odešel ze školství stejně jako desítky jiných učitelů. Patřil k těm, kteří nedokázali zradit své přesvědčení, životní ideály. Řadu let pak pracoval jako dělník, později jako technik v tehdejší Nové huti Klementa Gottwalda v Ostravě.

10.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vlak smetl auto na přejezdu v Pržně.
AKTUALIZUJEME
14

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Klimkovický tunel. Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO
14

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Pod záštitou města Třince se uskuteční benefiční akce pro obnovu kostela Božího Těla v Gutech, který se před dvěma týdny stal obětí žhářského útoku. Na místo dohlíželi strážníci městské policie a město se pustilo do bezpečnostního kácení ohořelých stromů v blízkosti spáleniště.

Oceláři na úvod Rona Cupu vyhráli

První vítězství na turnaji Rona Cup ve slovenském Trenčíně si připsali ve čtvrtek odpoledne hokejisté Třince. Svěřenci Václava Varadi porazili Žilinu 4:3.

Část obchvatu Frýdku-Místku získala stavební povolení. Vyhráno ale projekt nemá

V případu plánovaného obchvatu Frýdku-Místku nastal posun. Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení pro část trasy, která zasahuje do přírodní památky Profil Morávky.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení