VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na ztracené předměty se zajděte přeptat na úřad

Frýdek-Místek – Ztratili jste peněženku i s doklady? Nezoufejte. Stále je možnost, že ji nějaká dobrá duše odevzdala na příslušný úřad, či vhodila do schránky důvěry.

26.1.2011 1
SDÍLEJ:

Referentka Alena Hrůzková se po dobu své praxe setkala s čímkoliv. Nalezené mokré peněženky suší na parapetu a do sklepa vedle kol ukládá i urny s pozůstatky.Foto: Deník/Ladislava Vavrošová

Když už člověk přijde o peněženku, případně občanský a řidičský průkaz, platební kartu nebo kartu zdravotního pojištění, nikdy to není to věc příjemná. Za ztrátou vždy stojí vyřizování dokladů nových, což s sebou přináší kromě vynaloženého času na úřadech i jisté finanční náklady – vydání občanského průkazu – poplatek 100 korun, řidičský průkaz 50 korun a poplatky za foto se pohybují v částkách okolo 130 korun a více.

O co všechno dokáží někteří přijít, dokazuje například soupiska na oficiálních stránkách statutárního města Frýdek-Místek v sekci Ztráty a nálezy. Jen v této době se zde nachází 13 peněženek, 3 mobily, 2 kola, 3 klíče, prsten, tašky a batohy, zdravotní a platební karty a jedna Tipkarta. Někdy jim od těchto věcí pomohou různí chmatáci, jindy vlastní zapomnětlivost.

„Nalezené předměty k nám vozí buď městská a státní policie, ale také zaměstnanci drah a autobusové dopravy. Větší nálezy, které se nevejdou do schránek, přinesou lidé odevzdat osobně. Nepřihlásí-li se vlastník o věc do šesti měsíců od jejího odevzdání, připadne nález do vlastnictví města, případně se vydraží v aukci,“ řekla Alena Hrůzková, referentka odboru vnitřních věcí. Jak dále uvedla, pokud je to možné, vždy se snaží majitele písemně obeslat.

„Dá se říci, že převážná většina takto nalezených předmětů se vrátí zpět ke svému vlastníkovi,“ doplnila referentka. Horší je to s návratností klíčů, kol a věcí, kde není možné majitele identifikovat. „Stává se, že nám občas lidé nosí různé tašky, třeba i s nákupy. Ne vždy to je však příjemná záležitost. Po zkušenostech, kdy kromě zkažených potravin na mě vylétlo i hejno mušek, používám výhradně gumové rukavice,“ prozradila Alena Hrůzková.

Ve schránce umístěné přímo na budově Městského úřadu v Místku nachází převážně cestovní pasy, občanské, očkovací, firemní a technické průkazy včetně osvědčení o emisích, a to nejen občanů našeho okresu. Lidé do schránek vhazují rovněž klíče, mobily a různé písemné podněty. Zákon jasně stanoví, že kdo najde ztracenou věc, je povinen vydat ji vlastníkovi. Není-li vlastník věci znám, nálezce ji musí odevzdat obci, na jejímž území k nálezu došlo. Jak ale zkušenosti ukazují, většinou přihrádky na bankovky zejí prázdnotou. Najdou se však i světlé výjimky.

„Většinou jsou nalezené peněženky už bez hotovosti. Ale stává se, že lidé, kteří najdou větší obnos, odevzdají je strážníkovi přímo na ulici nebo na základně městské policie,“ prozradila Lenka Biolková, manažerka prevence kriminality Městské policie ve Frýdku-Místku. To, že to s námi není ještě tak úplně špatné, potvrzuje i Alena Hrůzková: „Jedna paní nám odevzdala dvoutisícovku, kterou našla tady před úřadem. Jindy byla dokonce odevzdána hotovost ve výši 41 tisíc“.

Jistou naději všem nálezcům, zapomětlivým a poškozeným skýtají i webové stránky www.ztraty-nalezy.eu. Díky některým poctivcům je možné se opět setkat s předměty, o kterých si už dávno myslíme, že jsou ztraceny.

Autor: Ladislava Vavrošová

26.1.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Ilustrační foto.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

Plánovaná silnice u Nebor čelí dalším problémům

Už na podzim by se řidiči měli projet po novém obchvatu Třince. Přípravy navazujícího úseku z městské části Nebory do Třanovic se však zadrhly.  

Stát přispěje lidem v Dolní Lomné na domovní čistírny odpadních vod

Dolní Lomná O dotace na domovní čistírny odpadních vod v obcích, které rozdá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, je velký zájem. Vyčleněné peníze byly vyčerpány čtyři měsíce před stanoveným termínem.

Auto narazilo do mostního zábradlí, spolujezdkyně utrpěla vážná zranění

Vážné následky měla včerejší dopravní nehoda, která se stala poblíž Morávky. Auto tam narazilo do zábradlí mostu.

Tříčlenné týmy si to rozdají v nošení bečky piva

Mosty u Jablunkova – Rok se s rokem sešel a je tu opět akce s názvem Karpatský šerpa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení