Když dvaačtyřicetiletou paní Janu z Ostravy schvátila minulý týden angína, šla sice k lékaři na vyšetření a pro léky, ale odmítla si vzít kvůli tomu neschopenku. „Budu raději pár dnů na dovolené, když k tomu připočítám víkend, měla bych se z nejhoršího dostat. Vím, že antibiotika by se měla pořádně vyležet, ale nemocenská by teď pro mě byla strašně nevýhodná. Přišla bych o dost peněz, což si nemůžu dovolit. Je tady také krize, takže se bojím, aby mě zaměstnavatel nepropustil. Kvůli nemoci člověka sice vyhodit nemohou, ale myslím si, že když bude šéf potřebovat snížit stavy, ukáže na toho, kdo je častěji na neschopence,“ míní žena.

Podobných pacientů je v ordinacích praktických lékařů více.

„Za těch pár dní fungování nového zákona se mi jeví, že je méně nemocenských. Pacienti se většinou rozhodli, že budou i přes nemoc chodit do práce. Nejen, že chorobu přecházejí a nedostatečné léčení se časem může projevit na jejich celkovém zdravotním stavu, ale mohou nakazit spolupracovníky,“ potvrdil ostravský praktický lékař a geriatr Hugo Přibyl. Míní, že na nový zákon doplatí hlavně slušní, opravdu nemocní lidé, kteří nemocenskou nezneužívají, ale z obav o ztrátu zaměstnání a z nižší výplaty chodí dál do práce. „Nejčastější jsou nemocenské do čtrnácti dnů. A právě ty jsou pro zaměstnance nejvíce nevýhodné,“ konstatoval Přibyl.

„V prvním lednovém týdnu přibylo těch pacientů, kteří se rozhodli i přes nemoc chodit do práce, nebo se nechali vyšetřit, předepsat léky a vzali si kvůli léčení v zaměstnání dovolenou,“ tvrdí praktická lékařka Růžena Šarišská. Má ovšem i pacienty, kteří si neschopenku nechali vypsat, ale poté, co ji odevzdali v práci, ji přišli stornovat. „Nevím proč, jestli na ně zaměstnavatel tlačil, ale mám několik takových případů,“ tvrdí Šarišská. Na základě zkušeností z ordinace došla k závěru, že nový zákon se zřejmě mine účinkem a nezabrání zneužívání nemocenské. „Několik pacientů jednoho nadnárodního obchodního řetězce mi rovnou řeklo, že v jim zaměstnání nemocenskou nařídili. Prý teď nemají kšefty, a kdo nedostane nemocenskou, toho propustí,“ konstatovala lékařka.

V ordinaci ostravské praktické lékařky Marie Manouškové ubylo ve srovnání s loňským lednem o čtyřicet procent pacientů, kteří se rozhodli vzít si nemocenskou. „Většinou to řeší tak, že se léčí na dovolené, nebo jdou do práce nemocní,“ řekla Manoušková s tím, že ubylo i pacientů, kteří jsou evidováni na pracovním úřadu a nežádají na rozdíl od minulosti vypsání nemocenské.