VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nemocnice Podlesí má špičkový angiograf

Třinec – Součástí modernizace byl i nákup nového angiografu, tedy přístroje pro zobrazování cév a jejich patologických změn. Nový přístroj, který nahradil původní angiograf, nabízí lékařům v součinnosti s integrovaným ultrazvukovým přístrojem a systémem PACS rozsáhlejší a komfortnější možnosti vyšetřování.

24.1.2011
SDÍLEJ:

Nemocnice Podlesí v Třinci.Foto: archiv nemocnice

Integrace s ultrazvukovým přístrojem je u angiografu značky Philips první tohoto druhu v České republice. Investice do modernizace pracoviště včetně nákupu nového přístroje přišla Nemocnici Podlesí na více než 11 milionů korun. Angiografie je diagnostická metoda sloužící k zobrazení cévního systému v různých anatomických oblastech.

„S rozvojem a větší dostupností neinvazivních vyšetřovacích metod, kterými disponuje i naše oddělení, role angiografie jako čistě diagnostické zobrazovací metody ustoupila do pozadí. Angiograf nyní tedy slouží hlavně jako zobrazovací prostředek pro provádění takzvané endovaskulární reparace postižení cév. Endovaskulární výkony na periferním cévním systému se u nás provádějí od roku 1997 a nyní naše oddělení spadá z hlediska počtu prováděných výkonů do první desítky pracovišť tohoto druhu v republice,“ řekl primář oddělení intervenční radiologie Nemocnice Podlesí Marian Wierzgoń s tím, že angiografické pracoviště disponuje všemi základními metodami endovaskulární terapie a řídí se při jejich provádění nejnovějšími světovými trendy a poznatky.

V roce 2010 bylo na angiografickém sále oddělení intervenční radiologie Nemocnice Podlesí vyšetřeno 800 pacientů, z toho u 80 procent případů byla realizována endovaskulární léčba. Celkový počet pacientů a podíl endovaskulárních zákroků má trvale vzrůstající trend. Zákroky se provádí přístupem přes kůži v místním znecitlivění, přístupový otvor má nejčastěji maximální zevní průměr necelé 3 milimetry – odtud označení metody jako minimálně invazivní. Průměrná doba hospitalizace je dva až tři dny.

„Hlavní indikací je ischemická choroba dolních končetin, přičemž za poslední roky trvale narůstá podíl pacientů s kritickou končetinovou ischémii. Zvláště u této skupiny pacientů má angiografie s endovaskulárním výkonem zásadní význam – dle našich interních statistik tímto způsobem byla zachráněna končetina u přibližně 85 procent pacientů,“ zdůraznil Wierzgoń.

V letošním roce získalo oddělení intervenční radiologie akreditaci pro vzdělávání lékařů v oboru radiologie. Nemocnice tak může vzdělávat nejen své lékaře, ale také poskytovat praktickou výuku pro lékaře z jiných zdravotnických zařízení. „Akreditace umožní případným mladým lékařům se zájmem o tento obor absolvovat převážnou část praxe na vlastním pracovišti přímo v naší nemocnici. Oddělení může zároveň sloužit jako školicí středisko pro lékaře z jiných zařízení. Do příštího roku jdeme s cílem získat specializovanou akreditaci v obou intervenční radiologie," uzavřel primář Wierzgoń.

Autor: Tomáš Machálek

24.1.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pohřeb hudebnice Denisy Bílé v evangelickém kostele v Ostravě. Ženu 15. 9. 2017 ve Frýdku-Místku srazilo auto.
21

OBRAZEM: Rozloučení s mladou hobojistkou Denisou Bílou

Požár podkroví rodinného domu v Kozlovicích.
10

Za požár mohla vadná obezdívka krbu

AKTUALIZOVÁNO

Situace na vodních tocích se uklidňuje, hladiny začínají klesat

„V řekách Povodí Odry sice teče vody více, ale srážky nejsou až tak intenzivní a upravená předpověď meteorologů také nesignalizuje, že by se situace měla zhoršovat. Spíše očekáváme uklidnění.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

V Třinci myslí na vyšší bezpečnost seniorů

Odbor sociálních věcí města Třince se společně s Městskou policií Třinec a Policií České republiky opětovně pustil do realizace projektu zacíleného na seniory a zdravotně postižené, kterým bude bezplatně namontován kvalitní bezpečnostní řetízek na vstupní dveře domácností. Před čtyřmi lety, kdy byl projekt poprvé spuštěn, byly řetízky nainstalovány celkem 50 seniorům a zdravotně postiženým.

Oceláři udolali Bílé Tygry, doma vyhráli i potřetí v sezoně

Hokejisté Třince vyhráli v předehrávce 6. kola extraligy nad Libercem 4:2 a posunuli se v tabulce na druhé místo. Duel rozhodl ve 45. minutě šikovnou tečí útočník Jiří Polanský.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení