Jedná se o novinku mezi doposud používanými typy radiofrekvenčních přístrojů, která má mnohem širší využití. Tímto přístrojem provádí ORL oddělení zmenšování krčních mandlí u dětí, kožní plastické výkony, jako je například odstraňování znamínek a nádorů. Je využíván k nosním operacím, endoskopickým operacím hlasivek, onkologickým operacím a v neposlední řadě k plastickým operacím měkkého patra a kořene jazyka u chrápajících pacientů. Přístroj stál 309 750 korun.

Syndrom spánkové apnoe

Udává se, že chrápe 25 procent mužů a 10 procent žen ve věku 30 až 65 let, proto nepřekvapí narůstající zájem pacientů i lékařů o řešení tohoto problému. „Donedávna se chrápání považovalo pouze za zvukový fenomén se sociálním a psychickým dopadem v rodinném kruhu i ve společnosti. Současné poznatky ukazují, že chrápání může mít nejen vážné následky sociální, ale i zdravotní. Medicínsky se chrápání řadí mezi poruchy ventilace při spánku, tedy poruchy dýchání. Takovou poruchu nazýváme syndromem spánkové apnoe. Při něm dochází ve spánku k zástavám dýchání. Pacient tak trpí nejen ranním pocitem nevyspání, ale i bolestmi hlavy, nadměrnou denní spavostí, vysokým krevním tlakem a podobně,“ popisuje doktor Petr Klečka, primář ORL oddělení Nemocnice ve Frýdku-Místku.

Někdy pomůže nosní plastika

V léčbě chrápání a do jisté míry i syndromu spánkové apnoe mohou pomoci obecná doporučení, jako je redukce nadváhy a úprava životosprávy. „U některých pacientů léčíme neprůchodnost nosní pomocí plastiky nosní přepážky nebo redukcí zbytnělé sliznice. Jindy musíme zmenšit či odstranit krční nebo nosní mandle. Nejdůležitější jsou však operace v oblasti měkkého patra a kořene jazyka,“ vypráví primář Klečka. Každému operačnímu výkonu musí předcházet vyšetření ORL specialistou, který má zkušenosti nejen s laserovou či radiofrekvenční léčbou chrápání, ale i s klasicky prováděnou operací v narkóze. Pečlivým vyšetřením, které zahrnuje klinické vyšetření pacienta, zhodnocení dotazníků vyplněných pacientem a popřípadě vyšetření ve spánkové laboratoři, dokáží lékaři ORL oddělení frýdecko-místecké nemocnice rozpoznat a odlišit syndrom spánkové apnoe od prostého chrápání.

„Syndrom spánkové apnoe je závažný zdravotní problém, který je nutno léčit. Při prostém chrápání je potřeba léčby dána především přáním pacienta řešit svůj společenský problém,“ dodal závěrem primář Klečka. Plastiku měkkého patra u chrápajících pacientů bez syndromu spánkové apnoe provádí ORL oddělení v místním znecitlivění, a to většinou ambulantně. Průběh zákroku je bezbolestný s minimálním U pacientů, jejichž zdravotní stav nevyžaduje operaci radiofrekvenčním přístrojem, je případně možné provést zákrok jako placenou komerční službu. Cena provedeného výkonu je v současnosti stanovena na 4 000 korun.