VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skalický farář Josef Nikel se nedokázal smířit s německou okupací

Frýdek-Místek-Skalice - Římskokatolický kostel sv. Martina ve Skalici má bohatou historii. V roce 1965 byl zařazen na návrh Krajské památkové péče v Ostravě pro svou starobylost stavebního umění a slohu mezi kulturní památky.

31.3.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto:

Na místě někdejší skalické lesní kaple nechal hrabě Eusebius z Oppersdorfu postavit kostel. Stavbu svěřil frýdeckému měšťanu Petru Šulcovi, který ji provedl letech 1612 až 1617. K vysvěcení kostela dochází až o několik let později, v říjnu 1622 před svátkem sv. Hedviky. Benedikci kostela ke cti sv. Martina provedl světící biskup z Vratislavy hrabě Almesloe. Jako filiální kostel byl připojen k Dobré, kde se farní kostel sv. Jiří připomíná již k roku 1447. Na farní kostel byl skalický kostel povýšen roku 1785. První farářem byl ustanoven Josef Měrka, který zde působil v letech 1785 až 1795. Ke skalické farnosti tehdy přináleželo 10 vesnic: Janovice, Baška, Krásná, Lubno, Malenovice, Nová Ves, Pržno, Raškovice, Staré Hamry a samotná Skalice.

Kostel měl také spojitost s bašskou hutí, dokládá to archivní zápis farní kroniky, ve které se uvádí, že v roce 1856, za skalického faráře Tomáše Dostála, který ve Skalici působil v letech 1854 až 1862, zhotovili hutníci z Bašky pro skalický kostel oltář sv. Barbory, patronky horníků a hutníků. Každým rokem (4. prosince na svátek sv. Barbory) byla u tohoto oltáře sloužena slavná mše svatá, které se pravidelně zúčastňovali hutníci bašské hutě. Přicházeli v průvodu ve slavnostních krojích s praporem, v čele průvodu šel správce hutí. K ukončení provozu hutí došlo před sto lety v roce 1909, tímto datem pravděpodobně tato tradice skončila. Ve více než dvě stě dvacetileté historii skalické farnosti se do dnešních dnů na její správě podílelo 18 farářů,v sou­časnosti farnost vede Radek Drobisz.

Jedním z farářů, který se velmi významně vepsal do historie skalické farnosti, byl Josef Nikel. Narodil se 11. března 1883 na Pražmě. Na kněze byl vysvěcen 23. července 1907 ve Vidnavě. Farářem skalické farnosti byl ustanoven k 1. dubnu 1926 , před tím působil jako kaplan kostela sv. Jiřího v Dobré.

V roce 1935 u příležitosti oslav 150 let osamostatnění skalické farnosti, nechal vymalovat skalický kostel ostravským akademickým malířem Aloisem Zapletalem, do kostela a fary zavedl elektřinu, provedl nákladnou opravu varhan. Po příkladu svých předchůdců se staral o zvelebení kostela. Pořídil do něho krásný betlem – umělecké sochařské dílo. Skalický písmák a literát J. L. Mikoláš v Almanachu (vydaném v listopadu 1971 a věnovanému historii kostela sv. Martina ve Skalici) mimo jiné uvádí, že Josef Nikel byl milovníkem přírody, myslivosti a včelařství. Jako člen Skalického smíšeného pěveckého sboru se staral o zvelebení úrovně církevního zpěvu. Vzorem mu byl farář Josef Onderka, který působil ve Skalici v letech 1862 až 1877. Ten byl autorem na celém Těšínsku velice oblíbeného Zpěvníku nazvaného Onderkův kancionál vydaného v roce 1865 v Českém Těšíně. Významnou měrou se Josef Nikel staral o prohloubení náboženského života ve své farnosti. Jeho zásluhou byl v roce 1933 zbudován a vysvěcen filiální kostel sv. Václava v Bašce.

Byl opravdovým vlastencem, neměl rád mluvky, byl mužem činu.Proto se nemohl smířit s březnovou okupací naší republiky. Podle vzpomínek pamětníků tyto tragické chvíle našeho národa nesl velmi těžce. 26. března 1939, v prvních dnech německé okupace, je raněn mrtvicí, krátce na to umírá. Jeho pohřeb se stal tichou manifestací odporu proti okupaci naší vlasti. Josef Nikel je pohřben na skalickém hřbitově. (fv)

31.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
24

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení