VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelé Paskova se ještě letos dočkají velkého sálu

Paskov – Stará sokolovna v Paskově se právě nyní proměňuje k nepoznání. Obec se totiž pustila do její celkové rekonstrukce. Z chátrajícího a zcela nevyužívaného objektu by mělo vzniknout moderní víceúčelové kulturní a společenské centrum vhodné pro pořádání kulturních a společenských akcí či různých školení a v němž najdou zázemí i místní spolky, sportovci, taneční kroužek či mažorezky.

16.8.2010 1
SDÍLEJ:

Někdejší sokolovna v Paskově nyní prochází celkovou rekonstrukcí. Z chátrajícího a zcela nevyužívaného objektu by mělo vzniknout moderní víceúčelové kulturní a společenské centrum. Práce by měly být dokončeny už v září.Foto: Deník/Jana Rumianová

Svůj prostor tu dostanou i maminky s malými dětmi v předškolním věku a volný čas tu bude moci trávit i místní mládež. Základem bude sál, do něhož se pohodlně vejde kolem dvou set lidí a doplňovat jej bude přísálí, jedna nebo dvě klubovny a restaurace bez kuchyně. V Paskově sice funguje hned několik sálů, například nad Zámeckou krčmou nebo v Oprechticích, ty jsou ale podstatně menší. Pro větší společenské akce, jako jsou plesy či zábavy, jsou však tyto sály nejsou zcela vyhovující.

Bývalou sokolovnu získala obec do svého vlastnictví teprve zhruba před třemi lety, kdy zastupitelstvo obce rozhodlo o koupi této budovy. „Sokolovna předtím byla asi dvacet let s výjimkou restaurace byla naprosto nevyužívaná a ve velmi špatném technickém stavu,“ popsal starosta Paskova Petr Pauk (ODS). Poté, co obec budovu získala, nechala zpracovat projekt na rekonstrukci celé budovy. Záměrem bylo zde vytvořit komunitní centrum. „Ukázalo se, že kromě restaurace v ní nebylo prakticky nic v pořádku,“ podotkl starosta.

V polovině loňského roku tedy nejprve začaly práce na kompletní výměně střechy, která byla i působením dřevomorky v havarijním stavu. Poté přišly na řadu další práce. „Výměnou či rekonstrukcí prošlo v budově prakticky všechno. Došlo na změnu systému ústředního topení z pevných paliv na ekologické plynové vytápění, byly vyměněny všechny podlahy, rozvody, zrekonstruovány byly veškeré vnitřní prostory, budova dostala nová okna a částečně byly upraveny i venkovní plochy. Někdejší sokolovna je nyní nově vybavena přístupovou rampou pro vozíčkáře,“ pospal Petr Pauk. Nyní se práce blíží k závěru: „Dokončeny by měly být do konce září a kolaudace by měla proběhnout od konce letošního října. Pokud se vše podaří, v zimě už by tu už mohly proběhnout první akce,“ prozradil starosta.

Oprava budovy bude stát zhruba 17 milionů korun. „Po dokončení rekonstrukčních prací počítáme ještě s dovybavením vnitřních prostor. Momentálně se na toto zpracovávají nabídky,“ doplnil Petr Pauk. „Na rekonstrukci jsme se snažili získat dotaci z evropských fondů, ale nepodařilo se nám to, protože tak velké projekty Regionální operační program nepodporoval. Částečně jsme ale získali dotaci ze Státního fondu životního prostředí ve výši 5 milionů korun, která pokryje výměnu oken a zateplení budovy. Zbytek rekonstrukce hradí obec ze svého rozpočtu,“ vysvětlil starosta. „V Paskově zbývá ještě mnoho neopravených budov, které ale nejsou ve vlastnictví obce. Jsem rád, že se nám tuto investiční akci podařilo uskutečnit a že v Paskově po více než dvaceti letech bude budova někdejší sokolovny opravená a bude opět sloužit veřejnosti,“ dodal.

Ještě před začátkem rekonstrukce obec provedla mezi obyvateli města průzkum, zdali by zdejší lidé vůbec úpravu sokolovny na takovéto víceúčelové zařízení uvítali a pokud ano, co všechno by ve zrekonstruovaných prostorách chtěli mít. Paskovští se v tomto průzkumu jednoznačně vyjádřili pro tento záměr s tím, že pro kvalitu jejich života rozhodně bude přínosný. Podle výsledků tohoto průzkumu pak bylo také zadáno zpracování projektu.

Autor: Jana Rumianová

16.8.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení