VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obyvatelům Sedlišť svítá naděje na cyklo a pěší stezku

Sedliště - Obyvatelé Sedlišť nyní mají velkou naději, že se dočkají nové stezky pro pěší a cyklisty podél nebezpečné hlavní silnice v úseku mezi centrem obce a místními částmi Mlzáky a Kůty. Podle policejních statistik je tento úsek mimořádně nebezpečný, jen v rozmezí let 2006 a 2008 tu policisté na úseku dlouhém 1,4 kilometru evidují 35 dopravních nehod a pravděpodobně další desítky nehod se na tomto místě udály bez zaevidování.

8.4.2009
SDÍLEJ:

Celá třetina obyvatel Sedlišť se do centra obce pěšky dostane jen po krajnici frekventované, úzké a nebezpečné silnice. Lépe na tom nejsou ani cyklisté.Foto: Deník/Jana Rumianová

Chodník kolem frekventované cesty tu ale zcela chybí a místní lidé musejí doslova riskovat život pokaždé, kdykoliv tudy chtějí projít. „Je to skutečně velmi riziková oblast na území obce. Tento úsek je dokonce veden v takzvané Bílé knize vedené krajským úřadem, v níž jsou evidována místa ohrožená kritickou dopravní situací. Lidé, kteří tudy procházejí, se rozhodně necítí bezpečně,“ vysvětlil starosta Sedlišť Jaromír Krejčok (KDU-ČSL). Nejde přitom o žádnou „hrstku místních“, ale o celou třetinu obyvatel 1384hlavé obce a o další stovky cyklistů, kteří tudy projíždějí mezi Frýdkem-Místkem a Šenovem. Tento úsek je přitom zařazen jako součást oficiální cyklotrasy. „Lidé z místních částí Mlzáky a Kůty se do centra obce k lékaři, na poštu, na úřad či do kostela po jiné zpevněné komunikaci nedostanou. Buď musejí jet autobusem, který ovšem nejezdí pořád, nebo mohou dojet či se nechat odvézt autem, nebo jim nezbude, než podniknout sebevražednou cestu po krajnici nebezpečné úzké silnice II. třídy,“ popsal situaci starosta.

„O problému samozřejmě víme. Už asi rok a půl máme připravený projekt na výstavbu stezky pro pěší a cyklisty, která by výrazně zvýšila bezpečnost cyklistické a pěší dopravy v tomto úseku. Obec ale ze svého rozpočtu bez dotačních peněz není schopna tuto investici zaplatit,“ konstatoval starosta. Podle projektu bude výstavba stezky stát 16,1 milionu korun.

Nyní se však obci otevřela naděje, že potřebné peníze získá z evropských peněz. „Využili jsme příležitosti a právě v těchto dnech jsme podali žádost o dotaci na výstavbu cyklostezky a pěší komunikace z regionálního operačního programu, který administruje Úřad regionální rady. Z celkové částky 16,1 milionu korun včetně DPH by se obec na projektu podílela 7,5 procenty,“ pověděl Jaromír Krejčok. „Žádost už prošla kontrolou a po formální stránce je v pořádku. Teď budeme muset nejméně tři měsíce počkat na posouzení a rozhodnutí, jestli dotaci dostaneme,“ objasnil postup starosta. O dotace v rámci této výzvy se přihlásilo 17 uchazečů, kteří požadují celkem 324 milionů korun, přičemž rozděleno mezi ně bude 120 milionů korun.

Autor: Jana Rumianová

8.4.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení