Místní děti, které se narodí v březnu a dalších jarních měsících tohoto roku, asi budou mít stěží v rodném listě napsané místo narození Karviná, Havířov nebo i Třinec. Nejčastěji to zřejmě bude Ostrava, ale možná také Nový Jičín.

Proč? Protože na Karvinsku a zřejmě ani na Frýdecko-Místecku nebude od konce února fungovat jediná porodnice.

Dnes to možná zní jako poplašná zpráva, ale není vyloučeno, že za pět týdnů to bude tvrdá realita. Situace je dnes taková, že v nemocnicích, kde jsou porodnice (Karviná-Ráj, Havířov a Třinec-Sosna), podala výpověď většina lékařů gynekologicko-porodnického oddělení. A jejich rychlá náhrada je podle ředitelů těchto nemocnic prakticky nemožná.

„Pokud se něco nestane, a to by muselo být hodně rychle, tak porodní oddělení koncem února zavřeme,“ připustil ředitel nemocnice v Havířově Jan Ferenc. Z gynekologicko-porodnického oddělení této nemocnice chce v rámci protestní akce Děkujeme, odcházíme odejít všech osm lékařů včetně primáře.

Třinec ani Frýdek

Stejnou zprávu má pro budoucí maminky ředitel Nemocnice Třinec Zdeněk Jiříček. „Za situace, kdy chce gynekologicko-porodnické oddělení opustit většina lékařů, je toto na zavření. Pokud lékaři skutečně odejdou, někdy kolem 23. nebo 24. února přestáváme přijímat akutní porody, protože by se po 28. únoru neměl o rodičky nebo už matky kdo starat,“ vysvětlil ředitel. V nemocnici v městské části Sosna se ročně narodí více než tisíc miminek, funguje totiž pro celou oblast Třinecka a Jablunkovska i pro město Český Těšín. Situace není dobrá ani ve frýdecko-místecké nemocnici, kde se podle dřívějších informací nejvíce výpovědí týká gynekologicko-porodního oddělení.

Tyto informace dvojnásob netěší Petru Jamborovou z Karviné, která má termín porodu v půli května. „Samozřejmě vím, co se děje kolem nemocnic, ale myslela jsem, že budu rodit v Třinci. Že tam porodnice zřejmě nebude fungovat, mě docela zaskočilo,“ řekla Jamborová.

Nejbližší porodnice budou ve Vítkovické nemocnici v Ostravě, ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě a Nemocnici Nový Jičín.

„Vypadá to, že ve zdejším regionu žádná porodnice v provozu nebude. Pokud vím, i z frýdecké nemocnice odcházejí gynekologové a porodnici se po 1. březnu udržet v chodu nepodaří,“ naznačil Zdeněk Jiříček s tím, že pokud by se rodičky vozily do zbývajících porodnic v Ostravě a Novém Jičíně, musely by hypoteticky za rok zvládnout 4500 porodů navíc.

O tom, jak situaci řešit a jak zajistit akutní péči v případě, že lékaři po 1. březnu skutečně odejdou, jednají ředitelé nemocnic s krajskými úředníky a politiky několikrát týdně.

„Další schůzku máme koncem příštího týdne. Samozřejmě jsem v kontaktu i s kolegy z Havířova a Třince, ale všem nám je jasné, že akutní péči za stávající situaci zajistit nedokážeme,“ tvrdí ředitel Nemocnice v Karviné-Ráji Petr Kovařík.