VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ohořelé trámy z Gutů zmizely, skrývalo se pod nimi několik zachovalých cenností

Práce ostravských památkářů na shořelém dřevěném kostelíku v Gutech v minulém týdnu odkryly mnohé. Památkáři evidují přes stovku cenných nálezů, dokonce i pár v celistvém stavu. Aktuálně na místě operují archeologové.  

24.8.2017
SDÍLEJ:

Práce na odklízení trosek vyhořelého kostela v Gutech. Foto: Deník/Lukáš Morys

Trámy dřevěné konstrukce kostela, které bylo nutno řádně označit k fotogrammetrickému zaměření a převézt na určené místo v Třinci, sice již zmizely, ale nyní přichází na řadu další pracovní postupy. Ohnivá výheň, která vzplála na začátku srpna, přece jen nezničila vše. „Dohledávání pozůstatků vybavení kostela bude probíhat celý týden, poté naváže vyklizení spáleniště a dokumentace spodní části stavby, to jest podezdívek a podlah. V plánu je také provedení archeologických sond, které prověří stav základových konstrukcí a přinesou informace o vývoji kostela,“ uvedl pro Deník šéf ostravského pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula.

Prokazuje se, jak je přítomnost památkářů v Gutech důležitá. Pod ohořelými trámy se totiž skrývaly cennosti, které ohnivou výheň „ustály“.

„Byl prováděn také sběr a důkladná dokumentace dochovaných movitých předmětů nalezených ve spáleništi. Aktuálně prostor zkoumají archeologové, kteří dohledávají další zbytky cenných movitých předmětů ve vrstvách spálené hmoty až k podlahám v bývalém interiéru kostela,“ stojí na webu Národního památkového ústavu.

Farář napsal obviněným žhářům dopis. Odpouštíme ze srdce, píše se v němFarář a duchovní správce kostela Božího Těla v Gutech Kazimierz Plachta napsal dopis dvěma mladíkům, kteří jsou obviněni z podpálení historického dřevěného kostela. Farář tvrdí, že oběma odpustil a modlí se za ně. Co v dopise také stojí?
„Drazí Bratři, spojuje nás Kostelík Božího Těla v Gutech. Chci Vás ujistit, že bez ohledu na to, co se stalo, Pán Bůh Vás má rád chtějte otevřít svá srdce na Jeho milost a pocítit ve svých srdcích Jeho Lásku. Nejste sami, Pán Bůh Vás má rád. Kříž, který zůstal, je znamením této Lásky k Vám a ke Každému člověku. Připojuji svou modlitbu a modlitbu farního společenství za Vás a Vaše rodiny. Odpouštíme ze srdce. Chci Vás informovat, že v kostele v Ropici, zasvěceném Zvěstování Panně Marii, jsem sloužil mši svatou za Vás a Vaše rodiny. Ujišťuji o neustálé modlitbě a vyprošuji hodně Naděje do budoucího života.“

Prozatím bylo nalezeno okolo 160 zachovalých předmětů, v celistvém stavu se jich ale bohužel dochovalo pouze pár. Mezi „přeživší“ se řadí oltářní svícen, tři pateny, tři mešní zvonky z 18. století nebo noha klasicistní monstrance. Kupodivu neshořel kompletně celý svatostánek, i z něj zůstaly mírně čitelné zbytky. Pokračování na straně 3

Předměty, které přežily, poputují do laboratoře. „Nalezené předměty budou laboratorně ošetřeny. V případě, že bude možná jejich záchrana, budou také zakonzervovány,“ uvádí Národní památkový ústav. Dřevěný kostelík Božího těla v Gutech z roku 1563 patřil k nejstarším dochovaným dřevěným kostelům nejen na území Těšínského Slezska, ale na území České republiky vůbec.

Autor: Karel Dostál

24.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Pohřeb hudebnice Denisy Bílé v evangelickém kostele v Ostravě. Ženu 15. 9. 2017 ve Frýdku-Místku srazilo auto.
21

OBRAZEM: Rozloučení s mladou hobojistkou Denisou Bílou

Požár podkroví rodinného domu v Kozlovicích.
10

Za požár mohla vadná obezdívka krbu

Kde parkovat v centru Frýdku? Chystají se změny

Autem do historického centra? Zatímco místecké náměstí Svobody už dávno neslouží jako parkoviště, ve Frýdku na Zámeckém náměstí je situace jiná. Tamní náměstí takřka po celém obvodu obklopují desítky parkovacích míst, auta stojí také uprostřed okolo kašny. To by se ale mělo změnit.

AKTUALIZOVÁNO

Situace na vodních tocích se uklidňuje, hladiny začínají klesat

„V řekách Povodí Odry sice teče vody více, ale srážky nejsou až tak intenzivní a upravená předpověď meteorologů také nesignalizuje, že by se situace měla zhoršovat. Spíše očekáváme uklidnění.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

V Třinci myslí na vyšší bezpečnost seniorů

Odbor sociálních věcí města Třince se společně s Městskou policií Třinec a Policií České republiky opětovně pustil do realizace projektu zacíleného na seniory a zdravotně postižené, kterým bude bezplatně namontován kvalitní bezpečnostní řetízek na vstupní dveře domácností. Před čtyřmi lety, kdy byl projekt poprvé spuštěn, byly řetízky nainstalovány celkem 50 seniorům a zdravotně postiženým.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení