Již přes měsíc je tento překrásný dravec v intenzívní péči Záchranné stanice v Zázrivé na Slovensku. Na konci března byla totiž nalezena v lesním porostu oblasti Malé Lednice u východních sousedů, což je přibližně šedesát pět kilometrů od místa vypuštění nedaleko Hodslavic na Novojičínsku. V mnoha případech jsou taková zranění ptákům osudná.

Antibiotika a speciální balzám

„Z vyšetření vyplynulo, že utrpěla úraz na sloupu nízkého nebo vysokého napětí. Proudem byly zasaženy obě končetiny a pravé křídlo. Je patrné, že došlo kontaktu těla s elektrickým proudem,“ popsal poraněná místa Petr Orel, vedoucí Záchranné stanice v Bartošovicích. Orlici Hance byla nasazena antibiotika, popálená místa léčí masti a speciální balzám. Záchranáři léčbu konzultují také s předním českým odborníkem na nemoci a zranění ptáků Viktorem Tukačem, z brněnské Veterinární a farmaceutické univerzity.

„Vzhledem k tomu, že prsty na obou nohách byly ve stále křeči, byly na oba pařáty připevněny speciální „papuče“, které umožňují chůzi a současně napomáhají rehabilitaci prstů,“ podotkl Orel. Ty jsou nápadem veterináře a současně novojičínského místostarosty Milana Šturma a již dříve byly v podobným případech úspěšně otestované.

Diagnóza zatím nejasná

Ovšem, doposud není zcela jasné, jaké utrpěla Hanka, orlice skalní, vnitřní zranění. Především vazů a šlach. Také stav pravého křídla je dosud nejasný. Přesto se záchranáři v Bartošovicích i Zázrivém shodují, že po měsíčním léčení se zdravotní stav dravce pomalu zlepšuje. Zároveň přiznávají, že vyhráno ještě není.

Ke správné rekonvalescenci bezesporu přispívá i fakt, že v současné době je Hanka umístěna ve voliéře s dalšími dvěma orly, kteří také prodělali traumatická zranění. Jak připouští Petr Orel, ročně přijmou do stanice stovky, ne-li tisíce ptáků, kteří doplatili na dráty elektrického vedení.

Návrat orla

Orlice Hanka, byla v rámci projektu Návrat orla skalního do Moravskoslezských Beskyd vypuštěna v roce 2007. Avšak sotva kroužila beskydským nebem, byla dlouhé tři měsíce držena v zajetí u chovatele ve Starých Hamrech. Po rehabilitaci v bartošovické stanici vzlétla na svobodu opět v březnu loňského roku.

Smutně nakonec dopadl osud otráveného orla mořského, který se léčil v bartošovické stanici od začátku dubna. Po čtrnácti dnech svůj boj prohrál, i když v jednu chvíli vypadal jeho stav nadějně. „Jeho stav se po infůzích výrazně zlepšil, po třech dnech však opět přišla apatie a nechuť brát nabízenou potravu. Musel být krmen násilím a svůj boj o život postupně prohrával a to přes naši velkou snahu,“ dodal vedoucí stanice.

Duben byla však pro pracovníky stanice také měsícem, ve kterém se podařilo do volné přírody vypustit sovu pálenou, poštolky, káně, labuť či několik ježků.