VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vytáhnout z auta dítě je na úzkém prostoru nemožné

Frýdek-Místek - Nic neobvyklého: na parkovací plochu v centru města nebo u nákupního střediska dorazí autem rodiče s malým dítětem. Po chvíli hledání se jim sice podaří úspěšně zaparkovat, na úzkém parkovacím místě se však ze dveří automobilu dospělí lidé sotva vysoukají. Téměř neřešitelný problém pak nastává, když potřebují z auta bezpečně vytáhnout i malé dítě v přenosné sedačce nebo v kočárku.

9.2.2008
SDÍLEJ:

Parkování prro matky s dětmiFoto: Archiv HD

Narozdíl od invalidů, pro které je širokých parkovacích míst poblíž vstupů do nákupních center a úřadů dostatek, rodiče s malými dětmi jsou většinou odkázaní na kus štěstí a toleranci okolí. „Mnohdy je to velký problém, obzvlášť když jedu v autě s dítětem sama. Potom nezbývá, než hledat široké parkovací místo, to ale bývá zvláště v různých špičkách dost obtížné,“ připustila mladá maminka Jana Nováková z Frýdku-Místku.

Značky stejně nikdo nerespektuje

Některé hypermarkety se v tomto směru snaží vyjít zákazníkům vstříc. „Parkovací místa pro rodiče s kočárky máme standardně u všech větších hypermarketů nad tři tisíce metrů čtverečních prodejní plochy. Tato místa zabírají dvě procenta z celkového objemu parkovišť, jsou označená značkou se symbolem kočárku a situována poblíž vstupů do marketů,“ sdělila tisková mluvčí společnosti Tesco Stores Jana Matoušková. „Je to služba navíc pro naše zákazníky a rodiče ji velmi vítají. Zřízení takovýchto parkovacích míst ale není upraveno žádným zákonem a je jen na slušnosti a ohleduplnosti ostatních řidičů, aby tyto parkovací místa respektovali,“ připustila Jana Matoušková.

Ve Frýdku-Místku jsou však prodejny Tesco dvě a ani u jednoho z nich vyznačená parkovací místa pro rodiče s dětmi nejsou. Na menší supermarket na sídlišti Slezská se tato služba nevztahuje, u většího místeckého hypermarketu parkovací místa pro rodiče s dětmi podle oslovených zákazníků údajně byla, ale už před mnoha měsíci zmizela, protože je prý stejně nikdo nerespektoval.

Někde o nich ani neuvažují

Řešit tuto situaci se rozhodla i síť prodejen Albert a Hypernova. „U našich prodejen máme vyhrazené parkování pro zákazníky. Standardně poskytujeme parkovací místa pro invalidy. Parkování pro auta s kočárky je zajištěno u našich prodejen, které se nacházejí ve velkých nákupních centrech, například v Praze, Ústí nad Labem a podobně. Do budoucna bychom počet míst pro auta s kočárky rádi zvýšili, jelikož poskytují větší komfort pro nakupující,“ uvedl ředitel komunikace řetězce Ahold Libor Kytýr.

O zřízení podobné služby naproti tomu neuvažuje například řetězec prodejen Interspar. „Na parkovištích u našich prodejen máme vyhrazená parkovací místa pro invalidy. Speciální místa pro rodiče s kočárky zavedeny nemáme, nicméně parkoviště u našich prodejen jsou dostatečně prostorná. Prozatím jsme nezaznamenali žádné stížnosti ani požadavky na vyčlenění speciálních parkovacích míst pro rodiče s dětmi,“ konstatoval ředitel centra Intersparu Marek Coufal.

Nedodržení značky postihnout nelze

Policisté jsou v tomto směru bezzubí. Oficiálně totiž značka vyhrazující parkovací místa pro rodiče s dětmi neexistuje, tudíž nemohou ani kontrolovat její dodržování. „Jde o interní označení provozovatelů parkovišť, v zákoně taková značka uvedena není, a proto její nedodržování nikdo nemůže ani sankcionovat. V tomto případě jde skutečně jen o dobrou vůli lidí, jestli takto označená parkovací místa budou respektovat,“ vysvětlil frýdecko-místecký policejní tiskový mluvčí Ivan Žurovec. I proto prozatím zůstávají takováto parkovací místa v menších městech spíše raritou.

„V Třinci jsem na žádném místě označení parkovacích míst pro rodiče s dětmi nezaregistroval. Jsem také členem dopravní komise města a ani tady jsem se nesetkal s požadavkem, že by někdo v Třinci chtěl takováto místa zřídit,“ konstatoval ředitel Městské policie v Třinci Josef Kužma.

Autor: Jana Rumianová

9.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
AN 124 Ruslan nad Havířovem.
24

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení