Důvodem byla změna technologie výroby závodu a nový investiční program, se kterým se měli paskovští možnost seznámit a vyslovit své případné dotazy. Na celý projekt, který je ve fázi schvalovacího procesu, byla vypracována studie EIA (Environmental Impact Assessment), která určí, jaký vliv bude mít stavba na obyvatelstvo a životní prostředí.

Sezení se účastnila necelá stovka zájemců, kteří po obeznámení se s dosavadní celkovou situací Biocelu, kladli představitelům jednu otázku za druhou. Především všechny zajímalo, co nová technologie přinese a jestli se sníží hluk a pach.

„Pachové záležitosti se sníží, díky odstavení dominantního zdroje – výrobny krmného droždí,“ prohlásil Dalibor Slončík, vedoucí odboru kvality a ochrany životního prostředí. Jak dále uvedl, zdroje hluku postupně odstraňují. Poslední měření ukazuje snižování, nebo stejnou hlukovou zátěž. Další důležitou změnou dle zastupitelů Biocelu bude zrušení skladu plynného čpavku, který se používá jako základní živina pro fermentaci kvasnic. Ke snížení popílku a emisí má přispět ukončení jednoho uhelného kotle, který bude nahrazen kotlem regeneračním.

Lidé projektu moc nedůvěřují

Zbývající druhý pak bude přestavěn, pojede na zemní plyn, a zastaví se spalování černého uhlí. S tím rovněž souvisí přeprava výluhů, které se již nebudou vyvážet a dojde tak k omezení dopravní zátěže v okolí. „Vzhledem k tomu, že přecházíme z výroby papírenské buničiny na výrobu buničiny, která je určena pro chemické zpracování, nebudeme dále pokračovat v přípravě stavby nové papírny a nebude se o tom ani do budoucna uvažovat,“ uvedl Vojtěch Podmolík. Lidé jsou k celému zveřejněnému projektu nedůvěřiví.

„Myslíme, že celou věc zlehčují. Naše problémy je nezajímají, nedýchají denně ten smrad, protože ani jeden z nich zde nebydlí. Nemusí řešit problematiku s otevíráním oken a nesbírají se šňůr suché, žluté prádlo. Prostě jim nevěříme. Plní jen to, co jim zákony dovolí,“ řekla Simona Horutová, jedna z iniciátorek petičního výboru. V Petici, kterou během třech dnů podepsalo zhruba 80 znepokojených obyvatel, žádají po vedení obce vypracování komplexní studie vlivu okolní průmyslové činnosti na kvalitu života v Paskově.

„Já s tím nemám problém, je to jejich právo. Je třeba využívat všech možností, které jsou dány zákonem. Touto peticí se budeme zabývat a podstoupíme ji krajskému úřadu, neboť si myslíme, že je to nad síly obce Paskova,“ uzavřel starosta Petr Baďura.