71 DENÍKŮ: NAJDĚTE SI SVŮJ
Vyberte si svůj regionální Deník

Pendolina v některých úsecích sviští až stošedesátkou

Ilustrační foto

Ilustrační foto Autor: Archív

3.2.2009 09:10

Region - Spoje SuperCity Pendolino, které jsou vsoučasnosti nejrychlejšími vlaky na tuzemských železnicích, dosahují maximální rychlosti až sto šedesát kilometrů vhodině. Na počátku devadesátých let minulého století jezdily nejrychlejší vlaky maximálně stodvacítkou.

Průměrná rychlost započítává i čas na rozjezd, brzdění, na jízdu pomalými úseky s oblouky nebo na zastávky ve stanicích. Pendolino urazí vzdálenost 351 kilometrů mezi ostravským nádražím Svinov a pražským hlavním nádražím za dvě hodiny a devětapadesát minut. „Aby pendolino dosáhlo tak vysoké průměrné rychlosti včetně zastávek a pomalých úseků, na zbytku tratě musí využívat maximální rychlost, proto na mnoha místech jezdí už zmíněnou rychlostí sto šedesát kilometrů za hodinu. Jde například o některé úseky z Prahy do Chocně či ze Zábřehu na Moravě přes Olomouc směrem na Ostravu,“ vysvětlil ředitel odboru řízení provozu Českých drah Miroslav Jasenčák.

V historii československé železnice patřilo dlouhá léta označení nejrychlejšího vlaku našich železnic motorovému expresu Slovenská strela. Ten v roce 1938 urazil trasu mezi Prahou a Bratislavou s jedinou zastávkou za čtyři hodiny a osmnáct minut, průměrná rychlost dosáhla dvaadevadesáti kilometrů za hodinu.

Autor: Břetislav Lapisz

Pošlete odkaz přátelům

Diskuse

Do diskuse nikdo nevložil žádný příspěvek

CELEBRITY

Rath před poslanci: Můj život i kariéra skončily

Rath před poslanci: Můj život i kariéra skončily

Černá limuzína s majáčkem, ostří hoši v kuklách a další doprovodná vozidla. Transport Davida Ratha z… celý článek ›

Šílenec hodil dceru (†1) a syna (†4) z balkonu, pak skočil sám

Šílenec hodil dceru (†1) a syna (†4) z balkonu, pak skočil sám

Otec, který upadal do hlubokých depresí, protože nemohl 18 měsíců sehnat práci, vyhodil svého čtyřletého… celý článek ›

Reprezentace má starosti: Zranění a bakterie v polském hotelu

Reprezentace má starosti: Zranění a bakterie v polském hotelu

PŘÍMO Z BAD WALTERSDORFU | VIDEO | Druhý celý den soustředění a fotbalová reprezentace už počítá zraněné… celý článek ›

John o Rathovi: Na nahrávkách je slyšet, jak se rochní nad ukradenými miliony

John o Rathovi: Na nahrávkách je slyšet, jak se rochní nad ukradenými miliony

David Rath předstoupil před poslance, aby jim vysvětlil, proč měl v krabici od vína 7 milionů korun. Co… celý článek ›

Copyright © VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., 2005, všechna práva vyhrazena. Používáme informační servis ČTK. Publikování nebo šíření obsahu denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA-LABE-PRESS, a.s., zakázáno. VLTAVA-LABE-PRESS, a.s. je členem Sekce vydavatelů internetových titulů UVDT.

Kontakt na redakci. Autoři deníku. Proč inzerovat v novinách - www.reklamavnovinach.cz