VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čadící komín pivnice dusí kouřem obyvatele Vratimova

Vratimov -Obyvatele části Vratimova obtěžuje kouř vycházející z komína místní pivnice. Majitelka podniku se hájí, že má nový kotel a topí kvalitním uhlím.

14.2.2012 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Miroslav Elsnic

Když obyvatelé Vratimova zejména v ranních hodinách procházejí kolem místní pivnice Besta ve Frýdecké ulici, musejí si prý zakrývat ústa a nos. Obtěžuje je totiž silný zápach z čadícího komína, který patří pivnici.

„Je to velmi nepříjemné. Černý dým je vidět už na dálku, a když tudy ráno chodím, tak se přes ten kouř ani nedá nadechnout,“ říká Olga Adámková, která bydlí jen kousek od pivnice. „Nemohu ani otevřít okno, jinak bych ten dým měla v bytě. Nedávno jsem si dokonce koupila čističku vzduchu, ale ani ta nepomohla,“ říká Adámková.

Štiplavý zápach kouře vadí i důchodkyni Boženě Baranové. „To víte, že to smrdí. Když jde člověk ven, to aby měl pořád ruku na ústech,“ líčí žena. Problémy způsobuje čadící komín i žákům a učitelům základní školy, která sídlí hned naproti. „Je to cítit v celé škole. Hlavně ráno ten puch bývá nejhorší,“ popisuje jedna z učitelek školy, která si nepřála zveřejnit své jméno.

Žádost o pomoc

Vratimovští se s prosbou o pomoc obrátili na místní městský úřad. Starostka města Dagmar Hrudová uvedla, že čadící komín už prohlédli hasiči, kominík i pracovníci odboru výstavby a životního prostředí. Nikdo z nich však na kotli, ve kterém majitelé pivnice topí, nenašel žádnou vadu.

„S majitelkou podniku jsem mluvila a požádala ji, aby byla ke svým sousedům ohleduplná a snažila se pomoci celou situaci řešit. Neustále jen opakovala, že kotel je v pořádku, a neprojevila snahu něco řešit,“ sdělila starostka Hrudová s tím, že město zvažuje další kroky, kterými by mohlo obyvatelům bydlícím v blízkosti pivnice pomoci.

Majitelka vratimovské pivnice Besta Eva Marenczoková na dotaz Deníku uvedla, že k vytápění používá prohřívací kotel na pevná paliva, který si koupila před dvěma lety.

„Je to moderní, zánovní kotel. Topím normálním černým uhlím a mám všechny revize na kotel v pořádku. Nechala jsem si odbornou firmou na vlastní náklady změřit emise a všechno mám v pořádku. Navíc se mi nezdá, že by ten komín čadil více než jiné komíny ve Vratimově,“ myslí si Marenczoková. Chyba ale přece jen může být na straně majitelky pivnice. A to ve způsobu, jakým topí. „Vyjdu-li z toho, že z toho, že kotel je instalovaný dobře, a je tedy v pořádku také komín, může být problém v tom, jakým způsobem jej majitelé používají. Není dobré přiložit naráz velké množství paliva, protože právě to může způsobit, že z komína vychází hustý dým. Je nutné nechat kotel dobře rozhořet a poté přikládat palivo po menších dávkách,“ vysvětlil Jiří Horák z Výzkumného energetického centra Vysoké školy báňské Technické univerzity Ostrava.

Na to ale Eva Marenczoková podle svých slov nemá čas. „Mám tady hosty a musím se starat o obsluhu. Nemám čas chodit co hodinu přikládat. Kotel mám v pořádku. Nevím, co víc udělat,“ říká Marenczoková.

Jana Kravčíková z Ekologického právního servisu říká v rozhovoru pro Deník: Současná právní úprava kontrolu kotlů či topenišť přímo v obydlích neumožňuje

Jak se tedy bránit, pokud vás obtěžuje zápach dýmu vycházejícího z komína vašeho souseda? Způsoby obrany jsou v zásadě dva. Pomoci může úřad nebo soud, pokud podáte sousedskou žalobu.

Jak se mohou lidé bránit, pokud je obtěžuje čadící komín v sousedství?

S tímto problémem se v zimních měsících v poradně setkáváme často. Klientům vysvětlujeme, že možné způsoby obrany jsou v zásadě dva. Tím prvním je cesta takzvaně veřejnoprávní tedy přes úřady. Příslušným úřadem, na který se lidé mohou obrátit, je obecní úřad. Ten je v případě porušení zákona povinen uložit opatření ke zjednání nápravy, případně rozhodnout o omezení nebo zastavení provozu zdroje znečištění nebo uložit pokutu. Druhým způsobem je cesta soukromoprávní tedy přes soud podáním civilní sousedské žaloby, kterou je možné domáhat se povinnosti původce zdržet se obtěžování kouřem.

Co dělat, když obecní úřad nechce zasáhnout?

V tomto případě se lze obrátit na příslušný krajský úřad na odboru kontroly. Tento orgán přezkoumává výkon státní správy svěřené obcím a mohou jim kontrolu nařídit.

Může na základě stížnosti přijít někdo kotel souseda zkontrolovat a v případě zjištění nedostatku uložit pokutu?


Současná právní úprava kontrolu kotlů či topenišť přímo v obydlích zatím neumožňuje. Nyní, zejména v souvislosti s novým zákonem o ochraně ovzduší, se o tom však diskutuje. Problémem je zde střet s Listinou základních lidských práv a svobod, která zaručuje nedotknutelnost obydlí. Podle mého názoru by kontrola domácností mohla být legitimní, ale až ve chvíli, kdy by byly dány skutečně důvodné pochybnosti o tom, že konkrétní člověk závažným způsobem porušuje zákon o ochraně ovzduší, a tím zasahuje do práv a svobod druhých a ohrožuje jejich zdraví. Musela by zde být navíc stanovena jasná podmínka tohoto důvodného podezření a ustanovení by muselo být skutečně dobře napsané, aby se zamezilo možnostem jeho zneužívání.

Je nějaký rozdíl v tom, zda čadící komín patří rodinnému domku, či firmě?

Ano, rozdíl zde je. Na provozovny, ve kterých podnikatel uskutečňuje svou podnikatelskou činnost, se nevztahuje ochrana obydlí. Je proto možné na místě kontrolovat dodržování podmínek podle zákona o ochraně ovzduší. Zákon o ochraně ovzduší navíc ukládá provozovateli více povinností.

Autor: Tereza Krumpholzová

14.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Přípravný hokejový zápas: ČR - Slovensko, 23. srpna 2017 v Třinci. (zleva) Sklenička David, Gernát Martin a Bartošák Patrik.
33

Debutant Bartošák: Čekal jsem dlouho, škoda prohry

Dřevjanka U Zbuja v Beskydech.
5

Dřevjanka u Zbuja je na prodej

Rodičům, kteří nepřihlásili své dítě do školky, hrozí pokuty

Letos na podzim začíná platit novela školského zákona, která ukládá rodičům povinnost zapsat do předškolní docházky pětileté děti. Rodičům, kteří děti nepřivedli k zápisu, hrozí pokuty.

Na Olešné se rýsuje nový adventure golf

Frýdek-Místek - Adventure golf má být nově vystavenou atrakcí vedle místeckého aquaparku, který sídlí v lokalitě přehrady Olešná.

Automobil zaparkovala v potoce

Řidička osobního vozidla značky Škoda Octavia zaměstnala hasiče, když projížděla v úterý kolem desáté hodiny dopolední obcí Staříč.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení