V obci Čeladná vzniknul zřejmě první klub polárníků v Česku. Zdejší otužilci však nemusejí podnikat výlety daleko na sever nebo na jih. Polárníkem se tu stane ten, kdo alespoň dvanáctkrát navštíví zdejší Polarium v Beskydském rehabilitačním centru, podstoupí v něm několikaminutovou terapii minus stodvacetistupňovým mrazem a přihlásí se do klubu.

„Klub vzniknul letos na jaře a k dnešnímu dni splnilo podmínky členství třicet polárníků,“ informoval mediální zástupce rehabilitačního centra Tomáš Želazko. Polarium je v Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné v provozu už čtyři roky, během kterých bylo touto nezvyklou metodou ošetřeno přes devět tisíc lidí a ti dohromady absolvovali více než pětačtyřicet tisíc terapií.

„Díky několikaminutovému pobytu v Polariu dochází u člověka k obrovskému perifernímu překrvení, urychlení látkové výměny a urychlení hojivých procesů. Množství hormonů tlumících v těle zánětlivé reakce se zvýší, svaly zatížené nadměrnou aktivitou se uvolňují a na mnoho hodin dochází k naprostému utišení bolestí. Tato kombinace efektů v tělních systémech a na mnoha úrovních, navíc bez použití léků, je zcela jedinečná,“ vysvětlila Alena Jančurová z léčebného centra. Dodala, že mráz způsobí v těle člověka celou řadu reakcí, které ve svém souhrnu přinesou překvapivé léčebné výsledky. Teplota tělesného jádra se přitom nemění, ale velmi rychle se ochladí pouze povrch těla.

Ochlazení jako léčebný prostředek je v medicíně používán velmi dlouho. Například Wincenz Priessnitz vypracoval celou léčebnou metodu s použitím chladné vody, ale eprve až moderní technologie přinesly možnost využití extrémně nízkých a na Zemi předtím nedosažitelných teplot k léčbě.

„V čeladenském Polariu může být najednou nejvýše pět osob a celé zařízení se podobá sauně,“ vysvětlil Tomáš Želazko. Polarium tvoří dvě místnosti. V první je teplota mínus 60 stupňů Celsia a pacienti se v ní aklimatizují asi jednu minutu. Pak přecházejí do další části, kde je teplota až 120 stupňů Celsia pod nulou. „Zde se pacienti pohybují pomalu v kruhu tři minuty. Lidé vstupující do Polaria jsou jen velmi spoře oděni. Muži mají na nohou dřeváky a podkolenky, pak něco jako kraťasy z bavlny, rukavice a čelenku, na ústech roušku, a jsou do půl těla nazí. Ženy mají navíc bavlněnou mikinu,“ dodal Želazko.

Bývalý ředitel nemocnice ze seriálu Ordinace v růžové zahradě dobíjel energii v Čeladné

Herec Divadla Na zábradlí a někdy i moderátor Igor Chmela v léčebném zařízení absolvoval komplexní rekondiční pobyt zaměřený na celkovou rehabilitaci. V rámci pobytu navštěvoval také unikátní zařízení Polarium, ve kterém se léčí velmi nízkými teplotami – mínus 120 stupňů Celsia, a zde vydržel čtyři minuty.
„V Čeladné jsme podruhé. Poprvé jsem ale absolvoval několik dnů v zdejším rehabilitačním centru, který mi doporučili někteří pražští umělci, jenž zde již byli. Doporučili mi zdejší pobyt například režisér Jiří Pokorný či herec Bronislav Poloczek. Jezdí sem i má žena, herečka Jana Janěková,“ říká Chmela.
V malebném beskydském prostředí pražský herec každý den absolvoval koupele, masáže, parafin, speciální cvičení nebo pod dohledem proslulého psychologa Adrewe Urbiše i skupinové celostní terapie (cirkulační dýchání, metody východní medicíny). „Oblíbil jsem si Polarium, kde jsem nejprve vydržel dvě minuty a na konci pobytu čtyři minuty. Den ode dne to bylo po různých procedurách a cvičeních stále lepší a lepší. Dnes se již cítím báječně, zregenerovaný, nabitý a pln optimismu,“ uvedl herec, který v poslední době například hrál jednu z hlavních rolí ve filmu Karamazovi, a to jednoho ze tří bratrů – Ivana.
V Beskydském rehabilitačním centru v Čeladné se každý rok léčí zhruba 3300 pacientů. Další tisíce žádostí ale musí centrum odmítnout, protože pacienty nemá kde ubytovat a léčit. „Je to tady (v Čeladné) úžasné místo, které dodává energii a má blahodárný účinek. Přijedu tady co nejdříve, a to i s ženou a dcerou,“ dodal Chmela.
V Čeladné se v minulých letech například léčila poslední Československá mistryně světa v gymnastice Věra Černá, olympijský vítěz ve vzpírání a nejlepší sportovec Československa z roku 1980 Ota Zaremba, přední český herec Bronislav Poloczek, zpěvák Pavel Novák, bývalý český fotbalový reprezentant René Bolf, populární rosnička Romana Vítová a filmový producent a herec Petr Jákl, nebo atletka Pavla Hamáčková-Rybová. (red)