VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Katastrofa! Z horského potoka mizí ryby

REGION - „Z horského potoka je udělaná stoka, do které se bude život jen velmi těžko vracet,“ tvrdí Miloš Martínek, předseda rybářů severní Moravy a Slezska.

21.8.2007
SDÍLEJ:

Podle Miloše Martínka z potoka zmizely chráněné vranky a raci.Foto: DENÍK/Iva Jalůvková

Spory mezi rybáři a Lesy České republiky kvůli úpravám na horském potoku Bystrý v Trojanovicích neberou konce. Bystrý je podle Miloše Martínka, člena republikové rady Českého rybářského svazu a předsedy rybářů severní Moravy a Slezska, prakticky dálnicí, ve které je zlikvidováno vše živé.

Z potoka už údajně zmizely rybky vranky i raci. Příčinou jsou, podle šéfa rybářů, protipovodňové úpravy na toku. Ty tam nechaly provést Lesy České republiky. „Je to totálně zničený potok. Před úpravami byl tok užší a nebyl tak rovný. Navíc tu byly nějaké prohlubně a stromy. Zeleň je prakticky celá odstraněná a potok je otevřený. Není tady nic schopné života,“ rozhořčuje se Martínek.

Státní podnik, Lesy České republiky, však rybářům oponuje. „V jednom úseku došlo k rozšíření koryta v důsledku povodní, naposledy v roce 1997. Správce toků při úpravách respektoval stávající šíři koryta, jeho směr a zachoval meandry,“ brání se Miroslav Kahánek ze Správy toků v oblasti povodí Odry.

Problémem se již zabývá i Česká inspekce životního prostředí. „V této chvíli podnět řešíme. Požádali jsme Agenturu ochrany přírody o vypracování posudku, zda úpravy byly škodlivé pro biotopy zvláště chráněných živočichů, a zda tu došlo k ohrožení nebo narušení ekologicko-stabilizační funkce významného krajinného prvku vodního toku a údolní nivy,“ uvedl ředitel České inspekce životního prostředí, Karel Kozubek. Na výsledky šetření inspekce zatím čeká.

 

Potok zůstal bez života

Lesy ČR se brání, prý jim šlo o zachování co nejpřirozenějšího životního prostředí.

Potok Bystrý je v současné době předmětem sporu mezi rybáři a Lesy České republiky. Rybáři obviňují Lesy České republiky, že kvůli stavebním úpravám, které na toku nechaly provést, zmizel z potoka život. „I když té vody tady bude víc, tak ta ryba není schopná života, nemá úkryt, nemá nic,“ stěžuje si Miloš Martínek.

Miroslav Kahánek z Lesů ČR je přesvědčen o správném postupu provedených úprav. Podle něj bylo zachováno stávající koryto toku s proměnlivou šířkou ve dně, zachovány meandry a směr toku. „V úseku byly pouze sanovány nátrže opevněním břehů kamennou rovnaninou, vystaveny tři kamenné přehrážky a jeden srubový stupeň. Jsou zde ponechány úseky bez zásahu s přirozenými břehy a dnem,“ nastínil Kahánek.

Druhý úsek byl prý pouze opevněn lomovým kamenem. „Nebyla zde měněna trasa toku, tudíž byly zachovány veškeré směrové oblouky či meandry. V tomto úseku byl tok upraven již počátkem minulého století,“ doplnil. „Cílem těchto úprav je zajištění protipovodňové ochrany území, ochrany osob a majetku, se zachováním co nejpřirozenějšího životního prostředí“ uvedl Kahánek.

To však Martínek odmítá. „Úpravy se dělaly tam, kde žádný majetek neohrožují. Prostě se to dělá plošně, neuváženě a proinvestovávají se tam strašné peníze. A hlavně se to dělá necitlivě k přírodě,“ dodal Martínek.

Kahánek tvrdí, že po dokončení prací v obou úsecích provedli výsadbu břehového porostu, a to i tam, kde předtím nebyl. Kvůli suchu nevysadili vrbové řízky pro vytvoření krytin okolo koryta toku. Ty by chtěl správce toků vysadit na podzim letošního roku.

Martínek však zastává názor, že břehový porost nebude schopen prostoupit svými kořeny břeh potoka, který je vysázen kameny. „Potok prakticky ztratil takovou svou retenzi vody. Každá taková stavba by měla nějakým způsobem tu vodu zadržovat, aby se zde udržovala,“ zlobí se Martínek.

21.8.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z ostravské fakultní nemocnice

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

Dokončování kašny na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku.
5

Na náměstí Svobody stavbaři dokončují stavbu nové kašny

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

AKTUALIZOVÁNO

Komplikace pro všechny! O víkendu se uzavře klimkovický tunel

 Dálniční tunel v Klimkovicích o víkendu projde každoroční plánovanou odstávkou. Ta ale bude oproti původnímu harmonogramu o čtyři hodiny kratší.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

O sbírku na obnovu kostela je zájem. Na spáleništi se pracuje

Pod záštitou města Třince se uskuteční benefiční akce pro obnovu kostela Božího Těla v Gutech, který se před dvěma týdny stal obětí žhářského útoku. Na místo dohlíželi strážníci městské policie a město se pustilo do bezpečnostního kácení ohořelých stromů v blízkosti spáleniště.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení