VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při opravě pramene v Hájku narazili pracovníci na komplikace

Frýdek-Místek-Lískovec - Zákaz vstupu na staveniště. Takové nápisy vítají návštěvníky poutního a výletního místa, které se nachází ve frýdecko-místecké části Lískovec.

13.10.2016
SDÍLEJ:

Klid oblíbeného turistického cíle ve frýdecko-místecké části Lískovec nedávno narušily stavební práce. Kdy bude studánka opět bez komplikací přístupná, není jasné. Foto: Deník/Patrik Rymel

Pracovníci technických služeb v minulých dnech začali opravovat rezervoár, z něhož přestala vytékat oblíbená pramenitá voda. Hotovo mělo být do konce října, opravy se ale prodlouží objevily se totiž nečekané komplikace.

Voda z trubek rezervoáru v Hájku nevytéká už asi patnáct měsíců, pravděpodobnou příčinou je vadné jílové těsnění mezi skruží studny a korýtkem. Kvůli tomu voda v rezervoáru nestoupá do úrovně trubek, ze kterých by měla vytékat. Lidé si od loňského léta pro tekutinu chodí k potrubí, které ústí pár metrů od rezervoáru.

Navrátit pramen „do starých kolejí" měly práce, které začaly v prvních říjnových dnech. Po odkrytí dlažby v rezervoáru pracovníky ale čekalo nemilé překvapení.

Klid oblíbeného turistického cíle ve frýdecko-místecké části Lískovec nedávno narušily stavební práce. Kdy bude studánka opět bez komplikací přístupná, není jasné.

„Po zahájení prací na výměně jílového těsnění, přesněji při bourání dlažeb a konstrukcí pod dlažbou v altánu kolem pramenní jímky, jsme oproti všem předpokladům narazili na původní kamennou dlažbu skládající se z opracovaných kamenných bloků paprskovitě uložených kolem vlastní studny. Vzhledem k tomu, že na této dlažbě je z části postaven altán, ji nemůžeme vybourat a provést opravu jílového těsnění podle projektové dokumentace," popsal náměstek primátora Jiří Kajzar s tím, že projektant při jejím zpracování vycházel z podkladů původního majitele, tedy Římskokatolické farnosti. Ta městu rezervoár loni darovala. „V podkladech, které město od farnosti obdrželo při převodu rezervoáru, tato skutečnost uvedena nebyla," upřesnil náměstek.

Projektant proto navrhl alternativní řešení. „Spočívá v injektáži podloží pod původní kamennou dlažbou a zatmelení spár mezi kamennými bloky," vysvětlila mluvčí magistrátu Jana Matějíková.

V současné době město podle Kajzara hledá firmu, která ovládá patřičnou technologii pro tento druh prací.

„Opravy rezervoáru pramene v Hájku se tedy o nějakou dobu prodlouží. Přesný termín ukončení prací nelze nyní, a to ani s ohledem na počasí, určit," dodal náměstek.

Přestože je voda podle posledních rozborů pitná, její milovníci by se bez ní měli ještě obejít. Stavební práce ji totiž znečistily, a město proto tekutinu nedoporučuje pít.

Autor: Patrik Rymel

13.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
24

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení