VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předseda sdružení Petr Langer: Všude dobře, doma nejlépe

Frýdek-Místek - Kamera, filmování, příroda, turistika, cyklistika a především velký zájem o novodobou historii. To je výčet koníčků Petra Langera, který je ve svých devatenácti letech předsedou slezské regionální organizace občanského sdružení Svornost. Jeho životním krédem je všude dobře, doma nejlépe.

11.3.2013 1
SDÍLEJ:

Předseda slezské regionální organizace občanského sdružení Svornost Petr Langer.Foto: Archiv

O jaké sdružení vlastně jde? Co je vaším cílem?

Svornost je pozitivně vlastenecké sdružení 21. století. Má pět regionálních organizací rozprostírajících se po celé České republice a já jsem předsedou jedné z nich, RO Slezsko. Věřím, že patriotismus není přežitek a ani termín, který by měl být pohřben s historií. Naopak si myslím, že právě od konce 30. let minulého století až do pádu komunismu bylo české vlastenectví udupáváno a nahrazováno třpytícími se cetkami německého nacionálního socialismu a sovětského komunismu. Věřím, že právě dnes je vhodná doba, kdy by nám trocha zdravého sebevědomí neuškodila. Cílem našeho sdružení je udržování českých a československých tradic, pořádání souvisejících kulturních, společenských a sportovních akcí.

Nejste příliš mlád na to, abyste přesně znal význam vlastenectví?

Upřímně, neslyším to poprvé. Mnohé věci jsem nezažil a mnohé ještě nepochopil. A nejsem si ani jistý, zda bych se za vlastence mohl označit. Já osobně nevnímám vlastenectví jako životní styl. Vlastenec dle mého názoru není člověk, co je na sociálních sítích celý v černém vyfocený před špatně zavěšenou vlajkou. Je to spíše člověk, který kdesi hluboko v srdci pomáhá své zemi.

Jaké je vaše zaměstnání?

Minulý rok jsem odmaturoval na Střední průmyslové škole v Ostravě Vítkovicích a poté jsem si našel práci ve svém oboru strojírenství. Pracovní poměr jsem ukončil s koncem minulého roku a vydal jsem se do Velké Británie, kam se za pár dní jako au-pair také vracím. Ačkoli to může znít trochu absurdně, hlavní důvod, proč jsem se tak rozhodl, bylo částečně i vlastenectví. Během pobytu v Anglii jsem si stále více uvědomoval pozitiva naší země. Čechy, Morava a Slezsko nejsou jen místy s krásnou přírodou a bohatou historií. Zjistil jsem, co všechno pro nás znamenají naše tradice a národní uvědomění. A určitě bych ve vlastenectví nehledal xenofobii, ačkoli si někteří lidé patriotismus bez nenávisti k ostatním národům neumí představit. Ale právě zde bych vzpomněl už na Masaryka Mohu, ba musím milovat národ svůj pozitivně, ale nemusím proto nenávidět národy jiné. Pravá láska se nedokazuje nenávistí, nýbrž jen láskou.

Kolik má organizace členů? A jak vlastně vypadají vaše schůzky?

Svornost má něco okolo sta členů. Celorepublikový sraz všech regionálních organizací je vždy při historické, společenské, sportovní nebo kulturní události. Průměrně je to třikrát ročně. Členové té naší regionální organizace se scházejí oficiálně průměrně jednou měsíčně při oficiálních schůzích. Ale protože jsme všichni přátelé, potkáváme se téměř stále, při organizovaných i neorganizovaných akcích, jako jsou letní ale hlavně i zimní výšlapy, cyklistika, střelba z pistole, přednášky, divadelní představení, pietní akty, nebo si jen tak zajdeme posedět do nějaké místní hospůdky. Akce jsou dobrovolné a časté, a tak ačkoli ne vždy v plném počtu se potkáváme téměř každý týden.

Jako sdružení máte odmítavý postoj k členství naší země v Evropské unii. Jste také odpůrci multikulturalismu. Můžete uvést důvody?

EU považujeme za přebujelý byrokratický aparát, kde nevládnou demokratické mechanismy a kde nikým nevolení úředníci postupně omezují národní suverenitu jednotlivých členských států. Co se týče multikulturalismu, tak se nebojíme, že se jednotlivé zvyklosti dostanou z jednoho státu do druhých, spíše se obáváme, že i touto cestou zahynou postupně tradice a národní identita, která bude nahrazena jakousi celosvětovou unifikovanou eklektickou směsí bez vnitřního rozměru.

Vy osobně, máte nějaký vzor?

Jistě, že mám. A hned několik. Určitě to jsou zakladatelé první republiky, jako například Masaryk, Beneš, Štefánik, někteří známí i méně známí Českoslovenští odbojáři, z pozdějších let Karel Kryl a samozřejmě mí rodiče. Důvodů je více než vzorů a každý je pro mě výrazný něčím jiným. Ovšem všichni mají něco společného. Byli a někteří ještě jsou ochotni při budování a ochraně věci, které věří, vynaložit obrovské úsilí.

Jak pohlížíte na povinnou vojenskou službu? Uvítal byste její návrat?

Pokud bych měl odpovědět čistě sám za sebe, musím říci, že jsem rád, že je povinná vojenská služba zrušena, ačkoli chápu její výhodu. Dnešní „moderní" války jsou vedeny úplně jiným směrem, a tak si myslím, že pokud by měla povinná vojenská služba zůstat, tak z jediného a to výchovného důvodu. Ovšem si myslím, že hlavní důvod, pozitivum, proč dnes na vojnu nemusíme, je ten, aby stát ušetřil a mohl stejné peníze investovat do modernizace profesionálního vojenského výcviku. Domnívám se, že tato metoda je mnohem účelnější.

Lidé vás mají možnost vidět při vzpomínkové akci Czajankovy kasárna, kde každoročně uctíváte památku příslušníků 8. pěšího pluku „slezského".

Ano. Czajankovy kasárna je jedna z našich pravidelných akcí. Také letos si hrdinské činy místeckých vojáků připomeneme, a to tentokrát v neděli 17. března v 15 hodin u pomníku 8. pěšího pluku Slezského. Poté se společně s návštěvníky a příznivci historie přesuneme na výstavu Mnichov, Okupace a Osvobození, která popisuje hrůzy druhé světové války od podepsání Mnichovské zrady až po Osvobození. Součástí celé akce bude již tradičně čestná stráž v dobových uniformách.

Autor: Ladislava Vavrošová

11.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
36. ročník Janča Valašské rally, sobota 25. března.
39

Hattrick dokonán. Valašskou rallye opět ovládl Kopecký. Zcela suverénně

36. ročník Janča Valašská Rally Valmez 2017 zavedl jezdce se svými speciály také na silnice Frýdeckomístecka a Novojičínska.
21

Valašská rally 2017: Po okrskách na plný plyn

OBRAZEM: Lidé si prohlédli útroby hráze Žermanické přehrady

S velkým zájmem se u veřejnosti setkala nabídka prohlídky hráze Žermanické přehrady, kterou vodohospodářská společnost Povodí Odry pořádala u příležitosti Světového dne vody. 

Pytlák v Beskydech vyvrhnul s vnitřnostmi i koloušky

/FOTOGALERIE/ Výrazy, které nelze veřejně publikovat, častují lidé seznámení s věcí zatím neznámého pytláka, který v minulých dnech zabil v Trojanovicích březí srnu.

Začalo jaro, silničáři se co nevidět vrhnou na opravy

S nástupem jara musí motoristé počítat s tím, že na silnicích v Frýdecko-Místecka budou stále častěji potkávat silničáře a dopravní značky omezující dopravu.

Chomutov otočil šestý zápas s Třincem a je v semifinále

/FOTOGALERIE/ Favorizovaným Ocelářům, druhému celku základní části, končí sezona. Hokejisté Chomutova postoupili do semifinále play off extraligy. V šestém čtvrtfinálovém utkání porazili Třinec 5:3, ačkoliv po první třetině prohrávali 1:3. Sérii vyhráli 4:2 na zápasy a v systému play off si zahrají semifinále poprvé v historii.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies