VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro úplný zákaz bylo devatenáct zastupitelů

Třinec – Třinec má obecně závaznou vyhlášku, která ve městě zakazuje provozování výherních hracích přístrojů. Pro návrh hlasovalo 19 z 29 zastu­pitelů.

22.4.2011
SDÍLEJ:

V Třinci právě schválili obecně závaznou vyhlášku, která ve městě zakazuje provozování výherních hracích přístrojů. Pro hlasovalo 19 z 29 zastupitelů.Foto: Deník/Marek Cholewa

S vyhláškou, k níž se strhla poměrně dlouhá diskuse, souhlasili zejména zástupci koalice. Naopak část opozičních zastupitelů tvrdí, že se tím nic nevyřeší, protože není tak úplně jasné, jak je to s povolováním videoterminálů.

Podle starostky Věry Palkovské všechny subjekty před loňskými volbami avizovaly, že s hazardem ve městě zatočí. Vedení města říká, že druhým důvodem pro přijetí vyhlášky byl fakt, že s automaty jsou spojeny negativní jevy. „Od toho se odvíjí fyzické násilí v rodinách a rozpady rodin. A asi je zbytečné upozorňovat na to, kolik jsme dostali e-mailů, dopisů, ve kterých se lidé ptají: Kdy už něco učiníte, abyste nějakým způsobem alespoň částečně omezili hazard,“ poznamenala starostka.

Připomněla, že k zákazu hracích přístrojů přistoupil nedávno Frýdek-Místek a další města. „Jestliže tuto vyhlášku schválíme, tak naším cílem je, abychom zakázali hrací přístroje úplně na celém území města. A co se týká videoterminálů, díky vyhlášce a díky pokynu, který vydalo ministerstvo financí, bychom jejich stav stabilizovali,“ prohlásila Palkovská. Dodala, že ministerstvo by už další videoterminály ve městě nemělo povolovat.

„Pokud se tak nestane, k vyhlášce se vrátíme a přistoupíme na menší zlo. To znamená, že se budeme snažit najít nějakou dohodu s provozovateli. Ale jen v případě, že ministerstvo nebude dodržovat pokyny, které samo vydalo,“ naznačila. Přijetí vyhlášky neznamená, že 162 automatů ve městě zmizí ze dne na den. „Je na ně rozhodnutí, co se týká povolení, a ta doba dobíhá. Budou provozovány do 30. června, u řady z nich to bude do 31. prosince. Provozovatelé mají možnost se na tuto novou situaci připravit,“ uvedla Palkovská, která se s podnikateli setkala den před hlasováním zastupitelů. A podle svých slov jim právě takto odpověděla na výtky, co teď mají dělat, když do přístrojů investovali.

Proti vyhlášce hlasoval jediný zastupitel, devět jeho kolegů se zdrželo. Návrh zkritizoval opoziční zastupitel Radim Turek. „Aby bylo jasno, v životě jsem na automatech nehrál, nemám žádnou hospodu a nemám s tím absolutně nic společného. Já tady nepléduju za lobby výherních automatů, já pléduju za zdravý rozum,“ řekl Turek.

Podle něj jde o „falešné mámení“, které může otevřít cestu videoterminálům a „daleko tvrdší mafii“. A tu podle Turka už město nebude mít vůbec pod kontrolou.

„Protože holt se to povoluje z Prahy. Nyní o těch místních borcích, kteří tady mají pár svých automatů po hospodách, všichni dobře víme. A policie je schopna to kontrolovat,“ míní Turek. „Když jsem se dozvěděl, jak videoterminál funguje, tak jsem se zhrozil, protože tam můžu údajně strčit i kreditní kartu s kontokorentem. A za minutu můžu přijít o celou kreditku. Do výherního automatu musím prachy alespoň házet rukou, kdežto u videoterminálu nemusím nic dělat a ani nevím, kdy jsem o ty prachy přišel. Může to být celá výplata, je to ještě horší situace. A kam „tečou“ kreditky, už prostě nebude kontrolovat vůbec nikdo,“ tvrdí Turek.

Podle něj není jasné, jak se ministerstvo k povolování videoterminálů postaví, a navrhoval proto pouze „zaujmout stanovisko“ a vyhlášku nepřijímat, dokud nebude jasné, jak se k tomu staví vláda. S tím ale neuspěl. „Já nevím, na co ještě chceme čekat. Na politickou scénu? Tak to se opravdu ještě načekáme,“ uvedla místostarostka Milada Hejmejová.

K zastupitelům promluvil Ivo Štefan, který současný stav obhajoval. Míní, že přijetí vyhlášky nahrává velkým firmám z Prahy, ale i společnostem, které sídlí v daňových rájích. „Této problematice se věnuji patnáct let. Ten problém absolutně nevyřešíte,“ prohlásil Štefan.

Vyhlášku nepodpořil ani Turkův kolega Martin Sikora. „Máme vliv na ministerstvo? Nemáme. Je to jen ústní příslib. Tečka,“ řekl Deníku. Pikantní je, že Sikora i Turek jsou zástupci ČSSD, přitom podobnou vyhlášku nedávno prosadili sociální demokraté ve Frýdku-Místku. „Frýdek-Místek to odsouhlasil, ale to neznamená, že je to dobře,“ prohlásil Sikora. Schválení vyhlášky v někdejším okresním městě ovšem odmítl označit přímo za chybu.

Opačný názor měl právník města. „Pokud ministerstvo financí dostojí svému metodickému pokynu, tak lze, dle mého názoru, limitovat i ty výherní terminály,“ řekl během jednání v Třinci.

Kam dál? Automaty zmizí asi i v Třinci, rada je pro plošný zákaz

Autor: Marek Cholewa

22.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Beskyd rallye.

Frýdlant i Frýdek-Místek přivítají historická vozidla

Neštěstí se stalo u třineckého sportovního komplexu STaRS poblíž centra města.

Chlapce v Třinci zasáhl blesk v městské zástavbě

Rozvodovost za deset let stoupla. Děti se často rodí mimo manželství

Ačkoli v kraji rozvodů ubývá, není tomu tak ve Frýdku-Místku. Ve městě také klesá počet sňatků a zvyšuje se počet dětí, které se narodí mimo manželství.

Hokejisté Třince zahájili přípravu na ledě, asistoval i Bonk

/FOTOGALERIE/ Hokejisté Třince odstartovali v pondělí dopoledne herní část letní přípravy. Měsíc a půl před začátkem extraligy vyjel kompletní tým Václava Varadi a Marka Zadiny na led Werk Arény, kde strávil něco přes hodinu.

Paragliding v Beskydech nabízí adrenalin i relaxaci

Letecký sport, který může být vysoce adrenalinovou záležitostí, ale i odpočinkem v přírodě s nádherným výhledem. Řeč je o paraglidingu, návykovém koníčku, který je údajně bezpečnější než jízda na kole.  

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Nájmy bytů jsou poměrně obvyklé, méně častý byl donedávna pronájem domů, nicméně to se mění. S ohledem na vysoké ceny pozemků dává řada lidí přednost právě pronájmu. Přesto i na první pohled jednouchý pronájem s sebou nese řadu právních aspektů, na které je třeba dávat pozor. Jedním z nich jsou nepochybně opravy pronajímané nemovitosti.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení