Rozhodnutí padlo při setkání veřejnosti se zástupci firmy Beskyd Agro Palkovice, zastupiteli Bašky, Jiřího Thiemela, vedoucího bioplynové stanice ve Stonavě a jednateli společnosti Enserv, která obeznámila všechny přítomné s celým systémem a funkcí bioplynové stanice. Ta by měla zpracovávat především vepřovou kejdu a kukuřičnou a travní senáž.

Celé zařízení bude sloužit k výrobě elektrické energie z biomasy, přičemž lze využít i tepelné energie jako vedlejšího produktu. Ještě před necelými dvěma měsíci byla většina proti výstavbě. Bylo to způsobeno tím, že celý projekt měl řadu technologických nedostatků. Co změnilo jejich názor? Bylo to díky změnám použité technologie a struktury vstupních surovin v projektech firmy Beskyd Agro.

„Byl jsem zapřísáhlý odpůrce této bioplynové stanice. Změnil jsem však názor až po úpravách parametrů a změně technologie. Rovněž jsem měl možnost si vyslechnout všechny názory kompetentních lidí,“ řekl Stanislav Svoboda, zastupitel obce.

Exkurze ve Stonavě byla přínosem

Společnost Beskyd Agro Palkovice a obec Baška zajistili 17. února pro všechny zájemce exkurzi do Stonavy, kde s bioplynovou stanicí mají tříleté zkušenosti. Od ledna tohoto roku rozjeli plný provoz s nově instalovanou technologií společnosti rakouské firmy Enserv, s níž už nyní vykazují perfektní výsledky.

„Hrozilo nám, že budeme muset zavřít celý chov prasat – lidé byli proti smradu z prasečáku. Stanice tento zápach dokonale zredukovala. Další plus vidím v zachování zemědělské výroby – kdysi zde byly neobdělávaná pole, plné bodláčí. Nyní pěstujeme kukuřici, sečeme a obhospodařujeme. Využíváme vytápění a existuje i možnost žádosti dotací na teplovod. V neposlední řadě se celý projekt projevil i na ceně vepřového,“ vyjmenoval klady Jiří Thiemel, vedoucí bioplynové stanice Stonava.

Stanice nejenom zemědělcům pomůže

Obdobný názor, že výstavba je jednou z posledních možností, která může pomoci českým zemědělcům, zastával i František Žídek, ředitel společnosti Beskyd Agro Palkovice, která chce celý projekt zainvestovat: „Prodej elektrické energie z bioplynových stanic je obrazně řečeno jedna z mála komodit zemědělského podnikání, která zajišťuje ekonomickou prosperitu. Ta je dána tím, že stát garantuje patnáct let cenu produkce z jedné kilowatthodiny.“

Rovněž se zmínil o několikamili­onových propadech mléka, které trápí nejednoho tuzemského zemědělce.

„A to nemluvím o ceně vepřového masa, obilovin a podobných komodit. Provoz bioplynové stanice nám alespoň umožní obdělávat půdu,“ doplnil František Žídek.

Většina změnila názor

„Hodně z nás bylo proti výstavbě. Po exkurzi jsme však změnili názor. Prošli jsme celou stanicí ve Stonavě. Měli jsme možnost jít přímo za vozem, který rozstřikoval upravený digestát. I když šel vítr přímo na nás, musím říct, že jsme nic necítili,“ prohlásil Vilém Karas, jeden z padesáti obyvatel, který se setkání zúčastnil. Celý projekt prošel přísným schvalováním České inspekce životního prostředí Ostrava, Krajským úřadem Moravskoslezského kraje (MSK), odborem životního prostředí a zemědělství, Krajskou hygienickou stanicí MSK a Krajskou veterinární správou pro MSK. „Rozhodně bych neodsouhlasila nic, co by mohlo občanům uškodit. Zjistila jsem si všechny dostupné informace, osobně jsem zašla na odbor životního prostředí, a také jsem se zúčastnila exkurze bioplynové stanice ve Stonavě,“ řekla starostka Bašky Irena Babicová .