VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Průzkum: na Jablunkovsku si lidé nejvíc cení nářečí

Jablunkovsko – Ústav pro ekopolitiku zveřejnil závěry dotazníkového průzkumu, který proběhl na Jablunkovsku. Ukazuje, jak místní lidé i návštěvníci regionu vnímají zdejší přírodu, kulturu a cestovní ruch obecně.

4.11.2010
SDÍLEJ:

Jablunkovsko. Ilustrační snímek.Foto: Deník/Marek Cholewa

„Turisté zde vyhledávají zejména přírodu, její krásy, klid a odpočinek. Nejzajímavější pro ně jsou lesy, hory a místní jídla, ale také nářečí, zvyklosti a obyčeje. O těch by jednoznačně uvítali více informací. Intenzitu turistického ruchu vnímají jako optimální a na Jablunkovsko se opakovaně vracejí,“ uvedla vedoucí projektu Alena Dodoková.

Vztah k regionu je silný

„Místní považují za turisticky nejatraktivnější fenomény své nářečí, zdejší hory a lesy. K regionu mají silný vztah a turistický ruch v okolí svého bydliště považují za optimální až nízký. Pro téměř 85 procent z nich ale cestovní ruch neznamená žádny ekonomický přínos,“ poznamenala Alena Dodoková. Připomněla, že převážná většina místních zde žije od narození, přičemž nejčastějším motivem přistěhování je sňatek. Drtivá většina obyvatel se zde cítí doma, jinam by se odstěhovat nechtěla, případně by jinde ani žít nemohla. „Tendence ke stěhování klesá jasně se vzrůstajícím věkem,“ upozornila Dodoková.

Většina turistů podle ní přijíždí na Jablunkovsko opakovaně, z velkých měst v blízkosti regionu, jako jsou Bohumín, Karviná a Třinec, a nejčastěji v létě. Kromě přírody a jejích krás, klidu a odpočinku vyhledávají ještě turistiku, méně již kulturní vyžití. - přečtěte si také: GOTIC v Mostech láká turisty i na ukázky řemesel

„Místní, kromě nářečí, za turisticky nejzajímavější považují zvyklosti a obyčeje. Z přírodních fenoménů jsou to jednoznačně horský masiv a lesní porosty. Lesní porosty by také dle nich nejvíce zasluhovaly ochrany,“ uvádí se ve zprávě k dotazníkovému průzkumu. - přečtěte si také: Jablunkov hostil 63. Gorolski święto

„Turisté se v zajímavosti přírodních fenoménů shodují, kulturním dominují jídla, ale také nářečí a zvyklosti a obyčeje. O posledně zmíněné položce by jednoznačně uvítali více informací. To se týká všech dalších kulturních fenoménů. O přírodních fenoménech by více informací uvítalo menší procento dotázaných,“ shrnula Alena Dodoková.

Co pro obyvatele Jablunkovska znamená zdejší turistický ruch? Podle Dodokové ho místní vnímají jako optimální, v okolí svého bydliště se jim zdá intenzita nízká. „Drtivá většina z nich z cestovního ruchu nemá žádný ekonomický přínos. Místní si také většinou myslí, že cestovní ruch na zdejší životní náklady nemá vliv – a čtvrtina z nich se naopak domnívá, že náklady zvyšuje. To se většinou domnívají respondenti se základním vzděláním,“ konstatovala.

Ceny turistům vyhovují

Co se týká nákladů na dovolenou, jsou turisté spíše nebo velmi spokojeni. Ubytování a strava na den většinu z nich přijdou na 250 až 500 korun, jen desetina turistů utratí více než 750 korun denně.

„Obě skupiny se pak shodují, že společné využití cest pěšími turisty a cykloturisty vnímají jako spíše nebo vůbec nekonfliktní. Téměř čtvrtina dotázaných turistů ve věku 15 až 17 let to ale vnímá spíše konfliktně,“ naznačila vedoucí projektu Alena Dodoková.

Průzkum realizoval Ústav pro ekopolitiku na vzorku téměř tisíce místních obyvatel a tisíce turistů. Proběhl v rámci projektu Dědictví Jablunkovska: Karpatská úmluva v praxi. Podle Dodokové mají tato reprezentativní zjištění pomoci starostům a dalším lidem k lepšímu poznání a využití možností a cenností Jablunkovska.

Kam dál? Mezi starosty to vře kvůli projektům na Jablunkovsku

Autor: Marek Cholewa

4.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Lepší autobusy i služby? Dopravu čekají změny

Ředitelství OKD. Důl Darkov v Karviné.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Práce na výměně horkovodního potrubí společnosti v lokalitě ulic Vrchlického a ČSA v Místku opět omezí autobusovou dopravu.  

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení