VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Putovali po varhanách a stopách Ježíše Krista

Baška – Cestovatelé z Bašky Marcela Karásková a Zdeněk Hromádka se v říjnu a počátkem listopadu vydali do Afriky. Ne, jak bychom čekali, za flašinety, které sbírají, ale za varhanami. A také tak trochu i za sluncem, kterého jsme letos měli v létě tak málo.

22.11.2010
SDÍLEJ:

U božího hrobu v bazilice Svatého hrobu.Foto: archiv cestovateů

První zastávka cestovatelů patřila káhirské konzervatoři, kde byl Zdeněk Hromádka přizván ke konzultaci a praktické intonaci nových jazykových rejstříků, dodaných německou firmou Giesecke. „Báječná přátelskost, usměvavost a vstřícnost našich egyptských hostitelů neznala mezí. I díky ní práce na varhanách nám rychle šla od ruky, a proto jsme měli dostatek času na prohlídku světoznámých památek, nevyjímaje pyramidy v Gíze, návštěvu Údolí králů v Luxoru, Egypského muzea a mnoha a mnoha dalších pozoruhodností,“ řekl Hromádka. „V Káhiře bychom nejraději zůstali, k tomu nás naší přátelé varhaníci velmi přemlouvali, ale příslib jeruzalémským farnostem provést prohlídku stavu jejich varhan nás zavazoval sbalit kufry, opustit slunnou Káhiru, přeletět do Tel-Avivu a dojet do Jeruzaléma. Zvláštností je, že Izrael nepovažuje za hlavní město Tel-Aviv, nýbrž Jeruzalém. Město, kterému se na celém světě neřekne jinak nežli Svaté město. A právem si jej zaslouží. Leží asi 20 kilometrů od Mrtvého moře, 10 kilometrů od Betléma a přibližně 10 kilometrů od nejstaršího a nejníže položeného města světa – Jericha (220 metrů pod hladinou moře a stáří snad 10 000 let,“ dodal Hromádka.

Jeruzalém

„Příjezd do Jeruzaléma nelze začít ničím jiným, nežli úžasným pohledem z Olivové hory na starý Jeruzalém, kde se pod námi rozprostírá Getsemanská zahrada, místo poslední večeře Páně, tradičně slavené na Zelený čtvrtek. Byla jsem připravena na to, že není dobré jet zde s příliš velkým očekáváním, člověk pak může být i zklamán. Ona totiž známá místa, jak je známe z fotografií a televize, ve skutečnosti nejsou tak impozantní,“ řekla Marcela Karásková. Jeruzalém je město tří světových náboženství: judaismu, křesťanství a islámu.

„Staré město Jeruzalém, které jsme si za čtyři dny celé prošli, se dělí na tři části. Židovskou, křesťanskou a muslimskou. Z těch křesťanů je asi nejvíce Arménů. Na východě města je nejposvátnější místo celého Izraele – Chrámová hora, kde snad nechal král Šalamoun na příkaz svého otce krále Davida postavit chrám. Ten byl ale v 6. století zničen a jeho zbytky se prý dochovaly pod muslimskou mešitou s obrovskou zlatou kopulí, nepřehlédnutelnou dominantou Jeruzaléma, zvanou Al-Aksá,“ upřesnila Karásková, která se od luteránského pastora také dozvěděla, že židovský stát vytýká Arabům neohleduplnost k židovským památkám (odstraňování důkazů o židovské přítomnosti – například pod zmíněnou mešitou). V roce 1967 Izrael získal za šestidenní války celé jeruzalémské Staré město, kde se dohodli s muslimy, že oni budou spravovat jeho okrsek, ale Izraelci budou mít z bezpečnostních důvodů přístup jen jedinou malinkou brankou – a od té mají jediný klíč pouze oni.

Ježíš Kristus

„Být a vstřebávat do sebe dojmy se zážitky v Jeruzalémě nelze jinak, nežli procházet místy kde žil, zemřel a vstal z mrtvých Ježíš Kristus. Začali jsme na Olivové hoře prohlídkou Getsemanské zahrady, těsně sousedící baziliky Utrpení, kde jsme po prohlídce a vyzkoušení varhan pěšky pokračovali z místa Ježíšova zatčení den před Velkým pátkem. Naše další cesta vedla po stopách Ježíše, kdy nesl svůj kříž, zastavovali jsme se u jednotlivých zastavení, v hlavě si vybavovali naše znalosti o jeho posledních chvílích života. Uvědomovali jsme si, umocněni atmosférou, že zde asi soužití všech křesťanských církví není jednoduché. Řecká ortodoxní církev je více orientována na svatá místa, zatímco luteránská a anglikánská církev jsou víceméně orientovány na pastoraci,“ prozradila Karásková.

„Konečně naše cesta nás dovedla do baziliky Svatého hrobu, kde prý údajně sv. Helena v roce 325 objevila kříž. Na jeho místě nalezení nechal její syn císař Konstantin postavit chrám, ten byl ale zbourán. Až v 11. století nechali chrám znovu postavit Křižáci. Zvláštní je nyní například vlastnictví našeho posledního zastavení – baziliky Svatého hrobu, kde jsou tři vlastníci: řecká, arménská a latinská církev (ta je zastupována františkány),“ vysvětlila Karásková. Mezi nimi je jisté rivalství. Například na Golgotě, místě Ježíšova ukřižování, slouží mše arménští a františkánští kněží. Je to kus skály v bazilice, o níž se říká, že je posledním pozůstatkem Golgoty-Kalvárie. „Jednoduše řečeno. Bazilika je považována za Ježíšův hrob a malá skála uvnitř představuje Golgotu. Velikou zvláštností je, že baziliku otvírají a zavírají muslimské dvě rodiny, už staletí bdí nad smírem křesťanských církví a klíče si předávají z pokolení na pokolení. Jsou nějakou takovou smírčí stranou, poněvadž církve by se nedomluvily mezi sebou. Vádžím Musajbe mi řekl, že se nedávno i kněží mezi sebou poprali kvůli malichernosti v bazilice. Pokud si člověk chce představit, jak to asi před dvěmi tisíci lety tady skutečně bylo, musí zavřít oči, oprostit se od ruchu turistů, nevšímat si kýčovitého inventáře kostela a vnitřně vnímat to úžasné fluidum a atmosféru místa, kde skonal Pán Ježíš Kristus. A jen za tento krátký nádherný prožitek stojí všechny postoupené cestovatelské útrapy,“ dodala na závěr vyprávění Marcela Karásková.

FRANTIŠEK VANÍČEK

22.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrůza,  kterou po sobě zanechal zatím neznámý pytlák v Trojanovicích.
7

Pytlák v Beskydech vyvrhnul s vnitřnostmi i koloušky

Ilustrační foto.

Začalo jaro, silničáři se co nevidět vrhnou na opravy

Chomutov otočil šestý zápas s Třincem a je v semifinále

/FOTOGALERIE/ Favorizovaným Ocelářům, druhému celku základní části, končí sezona. Hokejisté Chomutova postoupili do semifinále play off extraligy. V šestém čtvrtfinálovém utkání porazili Třinec 5:3, ačkoliv po první třetině prohrávali 1:3. Sérii vyhráli 4:2 na zápasy a v systému play off si zahrají semifinále poprvé v historii.

Kam o víkendu? Na rallye, Lysou horu nebo do útrob přehrad

Poslední březnový víkend nabídne na Frýdecko-Místecku pestrou směsici zajímavých akcí. Připravili jsme tipy, kam vyrazit.

Lidé z Dolu Paskov se na Karvinsko nehrnou

Ačkoli důlní společnost OKD hledá pro své provozy na Karvinsku kvalifikované zaměstnance, pracovníci z Dolu Paskov, kde příští týden skončí těžba, se tam nehrnou. K přesunu na karvinská pracoviště nepřiměla dostatečný počet lidí ani motivace v podobě až osmdesátitisícového příspěvku.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Region - Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Frýdecko-Místecku a Třinecku.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies