„Každý okrsek bude mít na starost jeden strážník. Hlavním cílem je, aby lidé takzvaného okrskáře dobře znali – a v případě potřeby se na něj obrátili. Zároveň jej naopak mohou seznámit s problémy v dané lokalitě. Občané budou moci svého strážníka – okrskáře kontaktovat na bezplatné lince 156 nebo prostřednictvím e-mailu,“ uvedl na dnešní tiskové konferenci ředitel Městské policie ve Frýdku-Místku Milan Sněhota s tím, že s touto koncepcí se přihlásil i do výběrového řízení. Jak dále dodal, revolučním prvkem je i to, že tito strážníci-okrskáři ponesou za své řešení problémů osobní zodpovědnost. „Přesto si zavedení nového systému pochvalují,“ dodal ředitel Milan Sněhota.

Do okrsku A spadá centrum Místku (lokalita daná hranicí s obcí Sviadnov, tokem řeky Ostravice a ulicemi Ostravská a Hlavní třída, okrsek B (Kolaříkovo sídliště), okrsek C (Riviéra, Olešná), okrsek D (Slezská), okrsek E (centrum Frýdku, Nové dvory), okrsek F (Frýdek – lokalita daná ulicemi Revoluční, Bruzovská, Dlouhá a tokem řeky Ostravice), okrsek G (Lískovec), okrsek H (Zelinkovice, Lysůvky), okrsek I (Chlebovice) a okrsek J (Skalice).

Městská policie je navíc nově rozdělena do čtyř skupin. Tou nejpočetnější je „Skupina pro hlídkovou činnost“, která se zaměřuje na ochranu bezpečnosti osob, majetku a veřejného pořádku. Řadí se zde i okrskáři a cyklohlídky městské policie, které budou nově spolupracovat s cyklohlídkou Policie České republiky. Skupinu pro hlídkovou činnost bude tvořit 25 až 30 strážníků.

Další skupinou městské police je „Skupina operativní“. Jejím úkolem je řízení činnosti hlídek v terénu se zaměřením na okamžité řešení událostí. Ve své kompetenci má také obsluhu kamerového systému, usměrňování dopravy v případě poruchy semaforů, oprav na silnici nebo dopravní nehody, ale také odchyt psů, odtah vozidel – zejména v rámci blokového čištění ulic nebo sběr injekčních stříkaček. Do operativní skupiny jsou zařazeni také kynologové, kteří po získání potřebných atestů budou působit se svými psy na některých bezpečnostních opatřeních a akcích, ale také prezentovat své zkušenosti při ukázkách práce městské policie pro děti a mládež.

Poslední dvě skupiny tvoří prevence a propagace a administrativa. „Skupina prevence a propagace“ má za úkol vytvářet a realizovat preventivní programy zaměřené na děti, mládež a seniory, ale také na sociálně slabé a problémové občany. Dále bude vyvíjet činnost v budování vztahů s veřejností a zajišťovat informovanost občanů pomocí webových stránek a informačních tabulí.

„Cílem reformy je vytvořit městskou policii, která bude orientována na službu veřejnosti, prevenci a propagaci. Samozřejmě bude efektivní, moderně a účelně vybavena, ale také kvalitně vycvičena a vyškolena. Strážníci již od září absolvují jednou měsíčně výcvik, zahrnující nácvik sebeobrany, taktickou přípravu, školení v oblasti legislativy, zdravotnickou přípravu, základy psychologie a střeleckou průpravu. Výcvik zabezpečuje na základě dohody o součinnosti Městská policie Ostrava, která je držitelem akreditace Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR,“ dodal náměstek primátora Michal Pobucký, jenž je zároveň i velitel Městské policie ve Frýdku-Místku.