„Draží se skutečně všechny nemovitosti povinného, jak vyplývá z dražebních vyhlášek. Část je zatížena zástavním právem, které bude pravděpodobně vypořádáno v rámci rozvrhového řízení,“ uvedl v pondělí Prošek. S odkazem na usnesení dodal, že důvodem dražby je vymáhaná pohledávka 553 tisíc korun s příslušenstvím. „Jak lze dopočíst, aktuální výše pohledávky je již podstatně vyšší – o několik set tisíc korun,“ naznačil soudní exekutor.

Více k tématu si přečtěte v souvisejících článcích

Exakta peníze dluží jedné pražské společnosti, přičemž celkovou sumu tvoří řada menších pohledávek vesměs z roku 2007. Developerská firma kdysi v Ropici slibovala investovat 22 milionů eur, k tomu však nikdy nedošlo. Dlouhodobě dluží 324 tisíc korun také městu Třinci. Jde o náklady na oplocení zchátralého areálu, o který se vlastník od počátku nestaral. Firmě byla navíc za její liknavost uložena i pokuta ze strany příslušného odboru na třinecké radnici. Orgán státní památkové péče její výši nesdělil, hovoří se ale o částce 100 tisíc korun.

Na dotaz, zda tedy celkové pohledávky za firmou Exakta už přesáhly milion korun, exekutor Jiří Prošek odpověděl: „Jak vyplývá z katastru nemovitostí, na nemovitostech vázne zástavní právo ve prospěch společnost Greifgroup Czech Republic pro pohledávku 26,2 milionu korun. K tomu připočtěte pohledávku vymáhanou v naší exekuci a vámi uváděnou hranici jednoho milionu korun máte překročenu několikanásobně.“

Vyhlášky hovoří o tom, že výsledná cena dražených nemovitostí přesahuje 7,7 milionu korun. Exekutor Jiří Prošek se domnívá, že existuje šance uspokojit i další věřitele, tedy například město Třinec. „Teoreticky samozřejmě ano, a to v případě, že by se podařilo nemovitosti vydražit za takovou částku, která by uspokojila všechny pohledávky s lepším pořadím, tedy exekvovanou pohledávku a případně rovněž uvedenou zástavní pohledávku. Budeme rádi, pakliže by se nemovitosti za takovou cenu vydražily,“ pravil Jiří Prošek.

Spoluvlastníkem a jediným jednatelem společnosti Exakta Management je 69letý Němec Hanns-Dietmar Jung, ani on však s úřady nekomunikuje a poštovní zásilky nepřebírá.