VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhodla se a nelituje

Frýdek-Místek – V životě každého z nás přichází chvíle, kdy jsme nuceni činit důležitá rozhodnutí. K jednomu z nich patří i volba povolání.

13.12.2010
SDÍLEJ:

Při jednom z westernových závodů si Nela Walachová užívá v sedle koně jménem Richenza.Foto: archiv

Nela Walachová je studentkou druhého ročníku Zdravotnické školy ve Frýdku-Místku.

„Své rozhodnutí ke studiu na tuto jsem učinila ze dne na den. Dá se říci, že jsem byla ovlivněna svou maminkou, neboť to byla právě ona, která sama chtěla být celý život zdravotní sestřičkou,“ prozradila šestnáctiletá slečna.

Jak uvedla, tohoto rozhodnutí nelituje, neboť ke starým lidem měla vždy vřelý vztah.

„Již ve dvanácti letech jsem se snažila pomáhat své prababičce, která měla po mozkové příhodě. Bydlela s námi a tak jsem poznala, co to obnáší práce se starými lidmi. Stárneme všichni a věřím, že každý nemocný stařeček a babička touží minimálně po vlídném slovu a povzbuzení,“ řekla studentka.

V rámci vyučování navštívila v letošním roce společně se svou třídou nový hospic ve Frýdku-Místku, který byl otevřen pro nevyléčitelně nemocné a pacienty se sníženou soběstačností z důvodu věku či zdravotního postižení.

„Měli jsme možnost si tam vyzkoušet všechny pomůcky a přístroje, které usnadňují práci personálu s pacienty. Byla jsem mile překvapena nejen moderním vybavením, ale i celkovým

prostředím, jako byla například zahrada. Je dobře, že se na staroušky nezapomíná a mají šanci důstojně dožít,“ řekla Nela.

Další zkušenost měla mladá studentka ve frýdecko-místecké nemocnici, kde vzpomíná i na úsměvnou historku s digitálními teploměry. „Byly jsme na pokoji 3 studentky, rozdaly jsme pacientům teploměry a vyčkávaly na signál ukončení měření, které digitální teploměry vydávají,“ řekla. Po chvíli se dočkaly, nemohly však zjistit, z kterého lůžka se signál ozval. Obcházely bezvýsledně pacienty, až se jeden z nich zeptal, zda ty zvuky nepřicházejí přes otevřené okno. „Měl pravdu – venku couvalo nákladní auto,“ dodala s úsměvem.

Jako každá slečna jejího věku, má i své zájmy. Jezdí westernové závody a navštěvuje hodiny herectví. „Sousedé mi umožnili přístup ke svým třem koním. Tato zvířata tak mi učarovala, že jsem si udělala licenci a jezdím westernové závody. Je to všechno celkem časově náročné. Většinou chodím spát po půlnoci, snažím se být do školy připravena. Pokud se člověk učí, dá se to zvládnout bez problémů. V opačném případě se ztratí již ve druhém ročníku. A já bych ráda dostudovala se slušným výsledkem,“ ukončila Nela Walachová.

Autor: Ladislava Vavrošová

13.12.2010
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení