VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Palkovská: Dříve byly protestní akce plýtvání časem

Třinec /ROZHOVOR/ – Třinec zažil 1. prosince happening za urychlení stavby silnice I/11. Netradičně pojaté zpomalení dopravy v kritickém úseku mezi Třincem a Vendryní se odehrálo poblíž restaurace Zobawa.

9.12.2011 2
SDÍLEJ:

Ilustrační snímek z protestní akce za co nejrychlejší modernizaci hlavního tahu I/11. Poklidný happening měl desítky účastníků.Foto: Deník/Marek Cholewa

Akci zorganizovalo město společně se Sdružením pro rozvoj Moravskoslezského kraje a krajskou hospodářskou komorou. Třinecká starostka Věra Palkovská v rozhovoru říká, že dříve protestní akce neměly smysl, a naznačuje, že pokud se obyvatelé rozhodnou pro živelné a razantní protesty, samospráva už jim nebude umět zabránit.

Jak hodnotíte happening u Zobawy? Co říkáte na účast?

Happening splnil svůj účel. Byl vyslán signál nejvyšším kompetentním orgánům, ministrovi dopravy, poslancům, senátorům a dalším zainteresovaným institucím, že smysluplný úsek přeložky silnice I/11 Oldřichovice – Bystřice je technicko-administrativně připraven k zahájení stavby. S účastí jsme spokojeni. Happening jsme připravovali tak, abychom předešli ohrožení bezpečnosti silničního provozu, zdraví a života účastníků i materiálním škodám. Proto přímí účastníci, kteří se na happeningové akci podíleli, byli předem informováni a byli na ni připraveni, aby nedošlo k případné újmě. Cílem nebylo udělat nekontrolovanou chaotickou demonstraci. Ukázalo se, že bylo dobré jít směrem řízeného, poklidného a hlavně pozitivně myšleného protestu. V průběhu happeningu musely k zásahu projet i dva hasičské vozy, a kdyby šlo o nekontrolovanou demonstraci, mohlo dojít nejen k ohrožení života a zdraví, ale také k neprůjezdnosti pro složky integrovaného záchranného systému. Smyslem nebylo udělat velkou demonstraci, koneckonců u Zobawy na to ani není dostatečný prostor. Naším záměrem nebylo zvát širokou veřejnost, protože ta nás dennodenně oslovuje, co už konečně uděláme s tou cestou. Místní obyvatelé a řidiči, kteří tudy často jezdí, vědí, jak situace na I/11 vypadá, a podporují nás. Šlo nám hlavně o to, vyslat signál do Prahy.

Mluvila jste s řadou motoristů, jaké byly jejich reakce?

Většina řidičů i přesto, že je akce zdržovala, říkala, že podporují tuto akci, že cesta už měla být dávno. S určitými rozpaky jsme se zpočátku setkali u řidičů kamionů, a to hlavně kvůli tomu, že se obávali, že si nabízené občerstvení budou muset zaplatit tak, jak jsou zvyklí z některých akcí na dálnici. Po vysvětlení, že se jedná o formu omluvy za držení, byli vstřícní a pochopili naše důvody. Jednou jsem se setkala s negativní reakcí a radikálním názorem, kdy mi bylo řečeno, proč cestu nezablokujeme úplně i se zátarasy.

Proč se akce neuskutečnila dříve?

Důvod je jediný a jasný: protože dříve nebyl připraven smysluplný úsek z hlediska technicko-administrativního, čili protestní akce neměly smysl. Na základě neustálých schůzek a setkání pracovních skupin se nám od vydání územního rozhodnutí podařilo přesvědčit ministerstvo dopravy, aby postupně uvolňovalo finance na výkupy pozemků a rodinných domků pod budoucí komunikací. Stavba nemohla být do té doby zahájena, protože nebyly dokončeny souhlasy s výkupy. Dlouhodobě se snažíme v této záležitosti Ředitelství silnic a dálnic a ministerstvu dopravy pomáhat. Dělali jsme, co bylo v našich silách, abychom byli nápomocni při těchto záležitostech. To znamená, že jsme schvalovali dovýkupy zbytkových pozemků, zřídili jsme informační centrum pro I/11, nabídli jsme majitelům domků náhradní bydlení, vyčlenili jsme na městském úřadě na odboru stavebního řádu a územního plánování pracovníka, který se zabývá pouze problematikou vyvlastňování. Nutno podotknout, že byl velký problém přesvědčit vlastníky pozemků o prodeji svých nemovitostí. Konečně v těchto dnech je příprava úseku Oldřichovice – Bystřice u konce. Dříve tedy byly protestní akce plýtvání časem a energií.

Co bude nyní následovat? Pojedete za ministrem?

Souběžně s touto happeningovou akcí jsme s nejvyšším představitelem Krajské hospodářské komory písemně oslovili pana ministra dopravy a žádáme ho o setkání, kde ho chceme o celém dění informovat.

V bystřickém úseku běží stavební řízení, prvních pět kilometrů cesty se má stavět od roku 2013. Co všechno je do té doby nutné udělat?

To nejpotřebnější je, aby ministr dal pokyn k vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele stavby. Dá se očekávat, že toto výběrové řízení bude trvat zhruba jeden rok. To je pro nás teď to nejdůležitější.

Co další úseky? Máte představu, kdy by mohly být postaveny?

V návrhu rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury pro rok 2013 je vyčleněna významná finanční částka ve výši více než 300 milionů korun, určená na výkupy pozemků v úsecích Třanovice – Nebory a Nebory – Oldřichovice a na dokončení výkupů v úseku Oldřichovice – Bystřice. Pro nás to znamená, že souběžně se zahájením stavby chceme a budeme i nadále napomáhat tomu, aby vyčlenéné peníze byly využity na výkupy po celé trase od Třanovic po Bystřici. Je třeba připomenout, že úsek Třanovice – Nebory stále ještě nemá právoplatné územní rozhodnutí – a kvůli odvolání lze těžko předpokládat, kdy k němu dojde. Dokud nebude právoplatné územní rozhodnutí, nelze v tomto úseku vykupovat. Nelze tedy ani odhadnout, kdy se začne stavět. Vše je závislé na ochotě vlastníků pozemků prodat pozemky po celé délce trasy Třanovice – Nebory.

Myslíte si, že Třinecko čekají v příštím roce další, řekněme razantnější protestní akce?

To neumíme dopředu odhadnout. Na druhé straně máme signály ze strany občanů, že by takovéto razantní akce přivítali a podíleli by se na nich. I tom chceme informovat ministra, že takovýmto krokům neumíme zabránit.

Autor: Marek Cholewa

9.12.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Do školek investují miliony korun

Ilustrační foto.

V pátek OKD ukončí těžbu v Dole Paskov

Tatrovek se nezbaví. Ale dočkají se alespoň opravy

Frýdek-Místek - Zhruba rok bojují obyvatelé místecké ulice Podpuklí o to, aby doprava u jejich domů přestala být nesnesitelná. Situace se ještě zhoršila na podzim, kdy se z přehrady Olešná začal odvážet odtěžený sediment, a to tatrovkami právě přes zmíněnou ulici. Vznikla i petice, kterou podepsalo 50 lidí.

Fanynka Ocelářů se vzdala všeho, rodinu a hokej ale ztratit odmítla

Ani zákeřná nemoc nezabránila Jaroslavě Ornstové navštěvovat zápasy Ocelářů.

Policisté pátrají po dvojici neznámých pachatelů

Po pachatelích krádeže příruční tašky a následného opakovaného zneužití platební karty pátrají policisté z Příbora. Několik výběrů prostřednictvím bankomatů provedli i ve Frýdku-Místku.

AUTOMIX.CZ

Na prodej je Tatra 613 s mrazivou minulostí. Sloužila u KGB

Tu a tam se na aukčních portálech objeví něco opravdu speciálního. Jako třeba československá Tatra 613, která sloužila sovětské tajné službě KGB. Zvláštní také je, že je na prodej ve Spojených státech amerických.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies