VYBRAT REGION
Zavřít mapu

ŘSD může začít s výkupy domů u Třince

Třinec – Zdlouhavá příprava stavby hlavního silničního tahu na Třinecku přinesla důležitý posun. Část plánované silnice I/11 (I/68) získala pravomocné územní rozhodnutí, což umožňuje zahájení výkupů prvních rodinných domků na trase.

18.9.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Marek Cholewa

„V úseku Nebory – Oldřichovice nebylo žádné odvolání, takže rozhodnutí nabylo právní moci. Od této chvíle mohou nastat výkupy,“ upozornila třinecká starostka Věra Palkovská s tím, že by mělo jít o osm domků. V úseku Třanovice – Nebory je naopak pět „odvolaček“ a k trase Bystřice – Oldřichovice bylo podáno jedno odvolání. O všech bude v nejbližší době rozhodovat krajský úřad.

Palkovská: Peníze slíbili, snad teď dodrží slovo

S penězi na výkupy je zatím problém. Palkovská se už v srpnu setkala se zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a ministerstva dopravy, kteří podle ní slíbili, že v průběhu září provedou rozpočtové opatření. „Doufám, že teď dodrží slovo, v případě úseku Oldřichovice – Nebory můžeme začít hned,“ zopakovala. „Je řada lidí, kteří spustili výstavbu nového rodinného domku, mají uzavřenu smlouvu na jiné bydlení a eminentně čekají na finanční prostředky,“ řekla starostka. Celkem se hodnota rodinných domků na celé trase odhaduje na zhruba 60 milionů korun. Palkovská s odkazem na nedávné setkání s vlastníky tvrdí, že dům chce prodat 15 z 31 majitelů.

„Víme, jaká je situace na politické scéně. Bavit se o tom, jestli v rozpočtu na příští rok peníze budou nebo ne, je absurdní. Postupujeme metodou „po částech“, tedy uloupnout peníze tak, aby se příprava stihla včas a v rámci možností, které v současné době jsou,“ shrnula Palkovská.

Snažíme se, ale všechno neovlivníme, hájí se ŘSD

Mluvčí ŘSD Martina Vápeníková ve čtvrtek redakci řekla, že organizace na pravomocné rozhodnutí zareagovala. „Pro ŘSD to znamenalo, že jsme okamžitě učinili příslušné kroky,“ uvedla. Jde například o zadání znaleckých posudků rodinných domků, které mají být v úseku zdemolovány. „Faktem je, že v souladu s naší legislativou trvá finalizace kupní smlouvy rodinného domku několik měsíců, proto se náš odhad možných plateb týkal začátku příštího roku,“ připomněla Vápeníková. „To však znamená mít dostatek prostředků v rozpočtu roku 2010,“ poznamenala.

Zmíněné rozpočtové opatření se přitom týká roku 2009 – nemá tudíž přímou souvislost s platbami za kupní smlouvy. „Přesto jsme uplatnili požadavek na krytí rozpočtových výdajů spojených s majetkoprávním vypořádáním a ze strany ŘSD je vyvíjena snaha urychlit všechny postupné kroky, avšak nejsme schopni ovlivnit činnost jiných orgánů a samotných prodávajících. Zdaleka ne všichni vlastníci zmiňovaných osmi rodinných domků s výkupem souhlasí, proto i okamžitá potřeba finančních prostředků se pohybuje v jiné rovině,“ uvedla mluvčí ŘSD.

Adolf Bolek už žádné zázraky nečeká

Posun v úseku, v němž se nikdo neodvolal, potěšil předsedu osadního výboru v Neborech. „Samozřejmě je to krůček dopředu, jsme rádi. Lidem, s nimiž jsem v kontaktu, jsem to řekl. Nicméně nemůžeme očekávat nějaké zázraky, situace v ekonomice je vážná,“ řekl redakci Adolf Bolek. Samotná stavba je totiž stále v nedohlednu, přitom silnice má fungovat nejpozději v roce 2013.

Postoj majitelů, kteří se rozhodli přípravu akce neprodlužovat, je však podle něj zapotřebí ocenit. „S těmi, kterých se to týká, jsem hovořil. Vzali to jako věc, která se nedá změnit a zastavit,“ uvedl Bolek.

Kvůli obavám z nedodržení termínů výstavby vznikla před časem petice, kterou podepsalo téměř osm tisíc lidí. Poté se začalo hovořit o tom, že lidé zvažují založení občanského sdružení. To se zatím nestalo. „Sdružení jako takové to samozřejmě nevyřeší, ale je to jedna z forem, jak na to tlačit. To budeme dělat pořád, ale je třeba počkat, jak se vyvine situace v příštím roce,“ uvedl šéf osadního výboru v Neborech.

Přečtěte si také:

S trasou nové silnice mají vlastníci problém

Stejná petice, ale jiný ministr

Ceny pozemků chtějí sjednotit

V Třinci začínají rozhodovat o I/11

Autor: Marek Cholewa

18.9.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dřevjanka U Zbuja v Beskydech.
5

Dřevjanka u Zbuja je na prodej

Ilustrační foto

Rodičům, kteří nepřihlásili své dítě do školky, hrozí pokuty

Na Olešné se rýsuje nový adventure golf

Frýdek-Místek - Adventure golf má být nově vystavenou atrakcí vedle místeckého aquaparku, který sídlí v lokalitě přehrady Olešná.

Automobil zaparkovala v potoce

Řidička osobního vozidla značky Škoda Octavia zaměstnala hasiče, když projížděla v úterý kolem desáté hodiny dopolední obcí Staříč.

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nominujte Deník.cz do ankety českého internetu Křišťálová Lupa 2017! Díky vám bude mít Váš regionální Deník šanci dostat se do finálního hlasování v kategorii "Zpravodajství".

Stavbaři obsadili mateřinku v Jablunkově

Stavební práce na mateřské škole v Bezručově ulici v Jablunkově začaly počátkem srpna. Hotovo by mělo být zhruba za čtyři měsíce. Stávající oddělení projdou kompletní rekonstrukcí.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení