„Úsilí společnosti Byty Třinec se v současnosti soustředí především na získání dotací z programu Zelená úsporám, kde je možné do konce března 2010 čerpat dotace na projektovou dokumentaci. Tyto prostředky bychom pak chtěli v maximální míře využít pro renovaci bytového fondu v Třinci,“ uvedla Winklerová.

„Co se týká pasportizace, její výsledky jsou vhodné spíše pro střednědobé záměry. Nyní provádíme vlastní aktualizaci a monitoring exteriérů budov. Pro vnitřní pasportizaci jsme se rozhodli vybrat jinou firmu, která by měla s kontrolou interiérů a bytů začít od počátku února,“ poznamenala mluvčí CPI.

Deník již informoval, že firma loni v listopadu nájemníkům i vedení města přislíbila, že pasportizace, tedy posouzení technického a právního stavu bytových a nebytových prostor, a to i komerčních, proběhne do konce února 2010. Předseda Občanského sdružení nájemníků společnosti Byty Třinec (OSBT) Roman Bujok v polovině ledna upozornil, že tomuto termínu příliš nevěří. „Mám obavu z toho, že se to nestihne,“ prohlásil. - více ZDE

Investiční plán se zpracovává

Winklerová ale říká, že vytvoření investičního plánu pro rok 2010 není přímo odvislé od pasportizace. „Plán tedy aktuálně zpracováváme a budeme jej prezentovat občanskému sdružení OSBT a paní starostce na společném setkání koncem února,“ naznačila mluvčí.

Roman Bujok zaznamenal, že část nájemníků má z pasportizace obavy. „Půjde i o posouzení právního stavu,“ naznačil, ale konkrétní být nechtěl. S velkou pravděpodobností může jít o problém, že některé byty užívá více lidí, než je oficiálně tvrzeno, případně že část bytů se pronajímá načerno.

OSBT od loňska bojuje za zlepšení kvality bydlení, které podle sdružení evidentně neodpovídá výši deregulovaného nájemného. „Deregulované nájmy se zvedly až na 90 korun za metr. Lidí, kteří to platí, není zrovna málo. Desítky určitě,“ řekl Bujok. Prohlásil, část lidí v Třinci platí za bydlení zhruba stejně, jako kdyby žili například na okraji Prahy. OSBT svolává pravidelné schůzky s občany. Nejbližší se koná v úterý 26. ledna, a to v 15 hodin ve foyer kina Kosmos.

Kritika firmy na internetu

V diskuzi na internetu se před pár dny objevil příspěvek, jehož autorka se podepsala jako Olga. Podle svých slov se diví nájemníkům firmy Byty Třinec a tomu, že i „staronájemníci“ souhlasí s nájmem 75 korun za metr čtvereční.

„V Třinci se za obecní a družstevní byty platí o polovinu méně, a přesto město i družstvo má svoje byty opravené a modernizované. Na rozdíl od Bytů Třinec, kde se léta nic neopravuje, jenom havarijní stavy,“ stojí v příspěvku.

Pisatelka zmiňuje, že ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo na webu „Mapa Nájemného“ ceny, za které mohou nájemníkům pronajímatelé stanovit nejvyšší možné nájemné – a pro město Třinec je stanoveno pro rok 2010 nejvyšší možné nájemné 38 korun za metr čtvereční.

„Platí to pro všechny pronajímatele. A zveřejnili to proto, aby si neúměrně nezvyšovali nájemné, jak oni uznají za vhodné. Tak už jste se milí nájemnici měli dávno obrátit na soudy a tak vysoké nájemné za zdevastované byty neplatit, protože až dojde k deregulaci, tak se může stát, že vlastníci bytů můžou požadovat třeba 200 korun za metr čtvereční a potom vám opravdu nezbude než se soudit,“ míní Olga a dodává: „Protože aby člověk za chvíli platil nájemné v cizím bytě, jako kdyby platil za úvěr na vlastní chalupu, tak to už je do nebe volající. Vlastníci nájemných bytů stále řvou, jak jsou ztrátoví, ale neprodají ani chlup. Asi ví proč!!!“