Jeho nejstarší části se dochovaly pravděpodobně až z doby výstavby – tj. z 15. století. Dnešní podoba té původní však už odpovídá jen málo. Přestavby v druhé polovině 19. století jej zásadně změnily. Jeho původní vzhled si tak můžeme představit jen na základě dostupných informací, které uvádí, že byl podobný jako nedaleký kostel sv. Kateřiny v Ostravě-Hrabové.

Kostel je v současné době dobře udržován. V posledních letech zde proběhla řada oprav. Patrná je například oprava vstupu do kostela. Hned vedle něj může zaujmout instalace dřevěného misijního kříže z roku 2000. Poslední zásadní a pozitivní změnou je generální oprava varhan, která byla dokončena v letošním roce varhanářem Martinem Tvarůžkem a zdá se, že mezi místními věřícím zároveň iniciovala vznik nového kostelního sboru – takzvané scholy. V noci je kostel osvětlen, což dodává místu osobitou, poetickou atmosféru.

Před školou, která se nachází v sousedství, byl v 90. letech minulého století instalován malý památník připomínající oběti komunismu. Za téměř raritu lze považovat výzdobu kaple sv. Floriána, kterou nalezneme v blízkosti autobusového stanoviště v centru obce. Nachází se v ní 30 sošek patrona kaple, které vytvořily v keramické dílně děti místní základní školy. Ta nejhezčí je pak ve výklenku nad vchodem.

Nedaleko (v místní části Rakovec na ulici Lesní) se nachází téměř neznámá dřevěná kaplička, která byla postavena počátkem 90. let minulého století u příležitosti svatořečení Anežky České a té je rovněž zasvěcena. Její výstavu i financování provedl místní občan Václav Volný.

Kostel se stal také motivem malého suvenýru – dřevěné oválné turistické známky, které lze zakoupit v úřední době na místním obecním úřadě. Řepiště jsou dostupné místní autobusovou dopravou jak z Ostravy, tak z Frýdku-Místku. Jejich návštěvu je možno spojit s návštěvou dřevěného kostela v sousedních Sedlištích, vzdáleného jen cca 4 kilometry.

MIROSLAV LYSEK