Ten je v současnosti pod pojmenováním Památník Františku Palackému v Hodslavicích prohlášen za národní kulturní památku a je v něm instalována stála muzeální expozice. S osobností Františka Palackého se však pojí také škola v sousedství památníku a nakonec i poslední z dochovaných náhrobků starého hřbitova u kostela sv. Ondřeje, který patří jeho rodičům Jiřímu a Anně.

Návštěvu Hodslavic lze spojit s prohlídkou dalších dvou místních kostelů. Nový zděný katolický kostel Božského srdce Páně z počátku 20. století je postavený pro církevní stavby Pobeskydí v poměrně netradičním novorománském slohu. Svou mohutností je již zdálky výraznou dominantou krajiny. Kostely Československé církve evangelické z počátku 19. století byly postaveny původně podle pravidel tolerančního patentu, nemohly proto mít věž a zvon.

Věž ze zvonicí byla dostavěna až po uvolnění předpisů po přibližně po čtyřiceti letech. Z pohledu putování za dřevěnými církevními památkami je právě ona nejzajímavější prvkem této stavby. Přestože je celý kostel zděný, jeho věž je zakončena krásnou dřevěnou barokní helmici, která si svou propracovanosti nic nezadá s nejhezčími zakončeními věží klasických dřevěných kostelů, jako je tomu například v Sedlištích.

Návštěvu Hodslavic lze spojit s procházkami po okolí. K doplnění vědomostí se nabízí především cca 11 kilometrů dlouhá túra po 22 zastaveních Naučné vlastivědné stezky Františka Palackého. Stezka spojuje Nový Jičín s Domorazským sedlem a přibližuje jak přírodní tak historické zajímavosti tohoto malebného kraje s krásnými výhledy na Moravskoslezské Beskydy, Podbeskydskou pahorkatinu i mírně zvlněnou krajinu Moravské brány.

Hodslavice jsou dostupné jak autobusovou dopravou z Nového Jičína nebo Valašského Meziříčí tak vlakem – železniční stanice Hodslavice – Hostašovice na trati Ostrava – Valašské Meziříčí, která je zároveň konečnou zastávkou regionální tratě z Nového Jičína.

Příští týden se dočtete o dřevěném kostele v Ostravě-Hrabové.

MIROSLAV LYSEK