VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SERIÁL: Kostely v D. Marklovicích a Pielgrzymowicích

Beskydy – Petrovice u Karviné představovaly před rokem 1989 především jeden z mála automobilových a železničních hraničních přechodů mezi naším státem a Polskem.

16.4.2010
SDÍLEJ:

Dřevěný kostel v Dolních Marklovicích.Foto: Miroslav Lysek

Společný vstup obou zemí do Evropské unie a následně jejich připojení k tzv. Shengenskému prostoru však budovám celnic přisoudil pro zdejší obyvatele na obou stranách hranice pouze roli zmateriálnělého symbolu „starých“ časů. Situace s volným pohybem mezi Dolními Marklovicemi – místní části Petrovic a Marklowicami Gornymi – místní části polských Zebrzydowic tak může nejstarším pamětníkům připomínat dobu před rokem 1918, kdy celé Těšínsko bylo jednotnou součásti Rakousko-Uherské monarchie.

Také proto se tady můžeme dnes podívat zcela bez problémů jak k dřevěnému kostelíku na české straně, tak k nedalekému kostelíku na straně polské. Kostel v Dolních Marklovicích, jen několik set metrů od polské hranice, pochází z roku 1739 a je zasvěcen Nanebevstoupení Páně. Architekturou připomíná kostely starší – z poloviny 16 století. Příkladem tohoto srovnání je kostel v Třinci-Gutech. Oba dva kostely jsou si podobné především mohutnou věží přecházející v kvadratickou zvonicí, která je zakončena makovici s křížem. Oba mají rovněž po svém obvodu podsíň sloužící především v dřívějších dobách jako útočiště věřících před nepřízní počasí. Kostel je velmi dobře udržován, možno říci až opečováván, což potvrzuje silnou katolickou tradici místních obyvatel.

Po cestě jen 10 kilometrů od něj se nachází na polské straně rovněž velmi dobře udržovány dřevěný kostel v Pielgrymowicích, které jsou součásti obce, nebo lépe řečeno v polském jazyce „gminy“ Pawlowice. Je zasvěcen sv. Kateřině Alexandrijské. Věž kostela je podobně řešena jako v Dolních Marklovicích. Na kvadratickou zvonici však navazuje další menší kvadratický stupeň s jehlancovitým zakončením a prostým křížem. Střecha kostelní lodě má oproti kostelu v Dolních Marklovicích navíc i malou věžičku – tzv. sanktusník.

Návštěvníka jistě zaujme netradičně stylově řešená vstupní dřevěná brána do areálu hřbitova, rozkládajícího se v okolí kostela. Za zvláštnost lze považovat skutečnost, že byť nedaleko hranic s českou části Těšínska leží tento kostel už na území bývalého Pruska, v okrese Pszczyna, z historických hledisek je součástí katovického arcibiskupství. Kostely v polské části Těšínska naopak patří do biskupství Bialsko-Žyvieckého. Právě to bylo zřejmě příčinou, že nebyl zařazen polskými spoluautory do nedávno vydané reprezentativní publikace „Dřevěné kostely a kaple v Beskydech a okolí“, byť je pro obyvatele České republiky v našem regionu jedním z nejblíže položených a nejdostupnějších dřevěných kostelů za hranicemi.

Výlet k těmto dvěma kostelům lze spojit především s návštěvou Karviné a s prohlídkou jejího historického centra s náměstím a nově rekonstruovaným areálem zámku a okolního zámeckého parku. Opomenout nelze ani nedalekou raritu – díky vlivům důlní těžby – nakloněnou budovu kostela sv. Petra z Alkantary. Vychýlení od svislé osy u něj představuje 6,8o . Ne náhodou se proto někdy nazývá podle slavné italské věže podobného osudu jako „česka Pisa“. V současnosti je dobře sanován a konají se v něm dokonce pravidelné bohoslužby.

MIROSLAV LYSEK

16.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Následky požáru dřevěného kostela v Gutech.
10

Soud v případu požáru kostela rozhodl o stížnosti na vazbu

Ilustrační foto.

Lepší autobusy i služby? Dopravu čekají změny

Ve městě otevřel první barbershop

Pánské holičství, ve kterém zákazníkům oholí vousy břitvou, udělají peeling obličeje a k tomu přidají prémiový alkohol. Takhle to vypadá v Retro Barbershopu, který můžou zájemci od začátku srpna najít ve Frýdku na třídě T. G. Masaryka.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Práce na výměně horkovodního potrubí společnosti v lokalitě ulic Vrchlického a ČSA v Místku opět omezí autobusovou dopravu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení