„Tábor je chápán jako vyvrcholení činnosti skautského oddílu a třešnička na dortu celoročních aktivit dětí. Dítě se ocitá v jiném světě daleko od rodičů a ruchu města. Je to obrovská škola odpovědnosti, samostatnosti, sounáležitosti a týmových dovedností,“ řekl předseda okresní rady Junáku Rostislav Přidal.

Program na táborech je postaven tak, aby děti nejen odpočívaly, hrály si a sportovaly, ale aby si z tábora odnesly neuvěřitelné zážitky a dobrý pocit z toho, že něco dokázaly a strávily prázdniny se svými kamarády.

„Skautský tábor je určen především dětem, které navštěvují oddíly pravidelně v průběhu roku a aktivně se podílejí na jeho činnosti jako jsou například schůzky či výpravy pořádané oddílem či střediskem. Děti tedy ostatní účastníky dobře znají a odpadá strach z neznámého prostředí, které může nastat v případě účasti na táborech konaných různými institucemi,“ vysvětlil Přidal. Délka táborů oddílu frýdecko-místeckého okresu se v letošním roce pohybovala v rozmezí 7 až 22 dní, přičemž nejčastěji jsou jednotlivými oddíly pořádány pobyty čtrnáctidenní.

Oddíly našeho okresu letos vyrazily na 19 táborů (Bílá, Bukovec, Čermná ve Slezsku, Morávka, Čeladná, Bílčice a další). Většinu z těchto táborů tvoří podsadové stany, avšak ani týpí nejsou výjimkou.

„O děti se starají skautští vedoucí s náležitou kvalifikací. Vedoucí tábora musí mít složeny vůdcovské zkoušky, které představují zvládnutí oborů jako je pedagogika, psychologie, právo, hospodaření, zdravověda, metodika, tělovýchova a další. Bez této kvalifikace nelze uspořádat skautský tábor,“ uzavřel Přidal.