VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Školáků sice přibývá, ale o rekordní nárůsty nejde

Region - Počty prvňáků se začínají mírně zvyšovat, množství dětí z nejsilnějšího ročníku posledních let ovšem zdaleka nedosahují. Tyto „porevoluční“ děti nyní už navštěvují třetí ročník středních škol a co do počtu je od té doby ještě žádný jiný ročník nepřekonal. Hrčava čeká tři prvňáčky

19.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

„Nejvíce prvňáků nastoupilo do prvních tříd frýdecko-místeckých základních škol v roce 1997, byly to tedy děti narozené většinou v roce 1991,“ informovala mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. Před dvanácti lety tehdy ve Frýdku-Místku zasedlo do školních lavic 877 prvňáků. Až do roku 2004 pak už dětí pořád jen ubývalo.

„Ještě v roce 1998 nastoupilo do prvních tříd 765 dětí. O dva roky později už jich bylo jen 738. Výrazný zlom pak nastal v roce 2001, kdy do školy poprvé přišlo jen 594 dětí. Propad pak pokračoval až do roku 2004, kdy jich bylo 527,“ přiblížila situaci Jana Matějíková. Teprve před čtyřmi lety v roce 2005 poprvé po osmi letech dětí opět o něco přibylo. V tom roce nastoupilo do prvních tříd 536 dětí. Následovaly roky s 537, 512 a vloni s 521 prvňáky.

„Letos očekáváme, že k zápisu přijde okolo šesti set dětí včetně těch, které vloni dostaly odklad povinné školní docházky. Z celkového počtu dětí, které k zápisu přijdou, každý rok dostává zhruba 53 dětí odklad,“ konstatovala Jana Matějíková. Před dvěma roky dostalo odklad povinné školní docházky 58 dětí, z nichž bylo 22 dívek a 36 chlapců. Vloni dostalo odklad 49 dětí, z toho 14 dívek a 35 chlapců.

V úterní příloze Frýdecko-místeckého a třineckého deníku najdete 20. ledna tabulku s přehledem žáků v 1. třídách za posledních 10 let v našem regionu + přehled základních škol ve Frýdku-Místku a Třinci.
Zápis dětí do prvních tříd proběhne na začátku února také na Hrčavě

Hrčava (lew) - Na Základní škole a mateřské škole Hrčava již vědí, kolik dětí přijde k letošnímu zápisu do první třídy. „U zápisu čekáme tři děti. Víme to přesně, protože mateřská škola je součástí základní školy. I tyto tři děti jsou pro školu potěšující, protože od počtu školáků se následně odvíjejí rozpočty,“ řekla ředitelka ZŠ a MŠ Hrčava Ivana Roubenková. U loňského zápisu byly na Hrčavě dvě děti, předloni čtyři a před třemi roky jedno dítě. „Nejvíce dětí jsme zaznamenali před čtyřmi roky, kdy u zápisu bylo sedm žáčků,“ doplnila Roubenková.

Ředitelka školy si pochvaluje přístup učitele k žákům. „Na škole v Hrčavě je superindividuální přístup k žákům. V jedné třídě máme tři ročníky, ale jen šest žáků,“ vypočetla Roubenková. Z toho jsou dva prvňáčci, tři druháci a jedna žákyně třetí třídy.

„Od čtvrté třídy jezdí děti z Hrčavy do dvanáct kilometrů vzdálených Mostů u Jablunkova, což je naše spádová škola,“ vysvětlila ředitelka, která řekla i svůj postřeh k možným odkladům nástupu dětí do školy. „Tím, že děti sledujeme již v mateřské škole a máme i společné akce se školními dětmi, můžeme rodičům navrhnou odklad nástupu do školy. Velice dobře zde totiž funguje komunikace mezi rodiči a školou,“ uzavřela Roubenková s tím, že v novém zákonu se připravuje alternativa, že by do školy moli chodit i mladší děti, když jsou nadané. To by se opět konzultovalo s rodiči.

Víte, že…
* Vzdělávání žáků, kteří jsou dětmi osob se státní příslušností jiného členského státu Evropské unie, probíhá i na dvou školách v našem regionu. Jednou je Základní škola Frýdek-Místek, Československé armády 570 a druhou Základní škola Třinec, Slezská 773.

* Dětem, které mají zdravotní handicap nebo pocházejí ze znevýhodněného prostředí, pomáhá přípravná třída v Písku. Dle zákona o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve smyslu pozdějších předpisů, jsou i v Moravskoslezském kraji zřízeny přípravné třídy základních škol. Příspěvkové organizace zřizované Moravskoslezským krajem jsou základní školy samostatně určené pro žáky se zdravotním postižením. V našem okrese je to právě škola v Písku.

Autor: Jana Rumianová

19.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Ilustrační foto.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

Plánovaná silnice u Nebor čelí dalším problémům

Už na podzim by se řidiči měli projet po novém obchvatu Třince. Přípravy navazujícího úseku z městské části Nebory do Třanovic se však zadrhly.  

Stát přispěje lidem v Dolní Lomné na domovní čistírny odpadních vod

Dolní Lomná O dotace na domovní čistírny odpadních vod v obcích, které rozdá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, je velký zájem. Vyčleněné peníze byly vyčerpány čtyři měsíce před stanoveným termínem.

Auto narazilo do mostního zábradlí, spolujezdkyně utrpěla vážná zranění

Vážné následky měla včerejší dopravní nehoda, která se stala poblíž Morávky. Auto tam narazilo do zábradlí mostu.

Tříčlenné týmy si to rozdají v nošení bečky piva

Mosty u Jablunkova – Rok se s rokem sešel a je tu opět akce s názvem Karpatský šerpa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení