Podnikatelé objekty získali v roce 1993, zaplatili však za ně jen 38 tisíc korun. Město napadlo kupní smlouvu u soudu a uspělo, manželé však na výzvu k vyklizení objektů nereagovali. To je podle starosty jedním z důvodů prodeje. „Soudní pře s firmou Igitur, jejíž jednatelkou je Karin Čmielová, potrvá odhadem rok až dva, což je obrovská časová ztráta vzhledem k dalšímu využití kulturního domu,“ uvedl Sagitarius.

Tvrdí, že kolem objektů krouží zajímaví investoři. „Ti chtějí koupit hotel i sál, který hodlají provozovat konečně jako kulturní, a nebudou čekat dva roky,“ řekl. Starosta zároveň připustil, že Jablunkov by na dokončení kulturního domu, který je kvůli rekonstrukci uzavřen již od dubna 1987, neměl peníze. Důvodem jsou projekty jako revitalizace povodí Olše či oprava Starého kláštera. „Suma sumárum, jedinou reálnou cestou z této zapeklité situace je prodej kulturního domu,“ prohlásil starosta.

odle něj se situace z roku 1993 nebude opakovat. „Úroveň kupní smlouvy, cena, garance i pokuty budou důkladně ošetřeny. Před prodejem proběhne veřejná diskuze o nejlepších záměrech, počítáme s hojnou účastí lidí na zářijovém zastupitelstvu.“ Reakci Bedřicha Čmiela se redakci minulý týden nepodařilo získat. Nedávno ale prohlásil, že objekty budou vyklizeny do prosince. „Všechno bude vyřešeno maximálně do půl roku, my ty objekty opustíme,“ řekl Čmiel a dodal: „My jsme prohráli, je nám z toho smutno. To myslím naprosto vážně. Ale život jde dál, ze svého okolí znám mnohem větší tragédie. Nějaký neúspěch v podnikání je pro mě nicotný.“

Frýdecko-místecký soud se bude v nejbližší době zabývat žalobou, v níž manželé po městě požadují navrácení investic. „My jsme tam zainvestovali, což je nezpochybnitelné. A neplatnost kupní smlouvy zapříčinilo město, což je také zadokumentováno. Náš požadavek je dán rozpočtem stavby a znaleckým posudkem. Tuším, že je to nějakých 21 nebo 22 milionů korun,“ uvedl Bedřich Čmiel. „Ale ať už soud rozhodne jakkoli, jedna ze stan se odvolá ke krajskému soudu. Rozsouzení těch investic potrvá léta.“ U soudu pravděpodobně skončí i případ pětimilionové půjčky, kterou město v polovině devadesátých let poskytlo Bedřichu Čmielovi. Ten dnes tvrdí, že půjčka, jejíž splatnost skončí 31.prosince 2007, je bezúročná. „Není to pravda, je tam roční třináctiprocentní úrok. K dnešnímu dni to může být dvacet pět milionů korun,“ myslí si naopak starosta Sagitarius.