VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Splav na řece Ostravici se dočká oprav, přibude i rybí přechod

Frýdek-Místek - Splav, který se nachází ve frýdecké lokalitě „U Žida", se dočká rekonstrukce. Stavební práce budou zahájeny začátkem března, s dokončením se počítá v polovině příštího roku.

7.2.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Miroslav Čech

Součástí oprav za skoro pět desítek milionů korun bude také vybudování nového rybího přechodu. „Účelem stavby je náprava současného nevyhovujícího stavu objektu a zajištění migrační prostupnosti pro vodní živočichy. Současně bude zajištěna stabilita koryta vodního toku Ostravice," řekl Dalibor Kratochvíl, ředitel frýdecko-místeckého závodu Povodí Odry, které oblast spravuje. Státní podnik podle něj při návrhu technického řešení stavby zohlednil fakt, že jde o místo navštěvované hojně turisty, ale i cykloturisty mířícími do Beskyd.

„Součástí kompletní rekonstrukce tohoto spádového stupně bude výstavba nového rybího přechodu na pravém břehu," uvedla mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková. Rybí přechod zajišťuje rybám volný pohyb při jejich migraci. Podle dostupných snímků vizualizace se úprav mají dočkat také břehy, na kterých lidé v létě relaxují a po kterých scházejí ke splavu. Předpokládaná cena stavební akce v místě, které je známo také jako Staroměstský jez, je zhruba 48,9 milionu korun, zakázku získalo sdružení firem Zvánovec a Lesostavby Frýdek-Místek. „Odtokové poměry dotčeného území se rekonstrukcí nijak nezmění, nevyhneme se však dočasným omezením, neboť jediný příjezd na staveniště bude pro techniku pouze z levého břehu toku po místní komunikaci přejezdem přes ochrannou hráz s cyklostezkou," dodal Kratochvíl. Nákladní auta budou využívat ulic 28. října a Ke Splavu. Na zmíněných cestách, stejně jako v křižovatce s cyklostezkou, mají proto lidé počítat se zvýšeným pohybem náklaďáků. Na situaci bude upozorňovat dopravní značení, znečištěné cesty bude čistit zhotovitel.

Úpravy se na řece Ostravici děly také loni. Zhruba v polovině roku Povodí Odry dokončilo práce v úseku toku nad Harcovským mostem ve Frýdlantě nad Ostravicí. Cílem bylo stabilizovat koryto, zabránit postupující erozi a zajistit bezpečné převedení průtoků dvacetileté až stoleté vody. Balvanitý skluz je tak prostupný pro všechny vodní živočichy a netvoří migrační bariéru. Oprava vyšla na zhruba 5,8 milionu korun bez DPH.

Autor: Patrik Rymel, Lukáš Morys

7.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kdysi proslulý Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm již léta chátrá. Nyní svitla naděje, že by se z něj mohlo stát opět vyhledávané místo.

Hotel Vlčina ve Frenštátě pod Radhoštěm: skončí chátrání?

Ilustrační foto.

Užili si dovolenou i festivaly. Teď už krajští lídři vyhlížejí volby

Plánovaná silnice u Nebor čelí dalším problémům

Už na podzim by se řidiči měli projet po novém obchvatu Třince. Přípravy navazujícího úseku z městské části Nebory do Třanovic se však zadrhly.  

Stát přispěje lidem v Dolní Lomné na domovní čistírny odpadních vod

Dolní Lomná O dotace na domovní čistírny odpadních vod v obcích, které rozdá Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí, je velký zájem. Vyčleněné peníze byly vyčerpány čtyři měsíce před stanoveným termínem.

Auto narazilo do mostního zábradlí, spolujezdkyně utrpěla vážná zranění

Vážné následky měla včerejší dopravní nehoda, která se stala poblíž Morávky. Auto tam narazilo do zábradlí mostu.

Tříčlenné týmy si to rozdají v nošení bečky piva

Mosty u Jablunkova – Rok se s rokem sešel a je tu opět akce s názvem Karpatský šerpa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení