VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spolupráce na trase Florida - Frýdek-Místek funguje dobře

Frýdek-Místek - Návštěvu až ze Spojených států hostila střední, základní a mateřská logopedická škola z Frýdku-Místku. Týdenní pobyt devíti speciálních pedagogů v regionu navazuje na spolupráci mezi frýdecko-místeckou školou a speciální školou z Panamy City na Floridě.

11.10.2013
SDÍLEJ:

Američtí pedagogové se na frýdecko-místecké škole dočkali vřelého přijetí. Na dveřích visely pozdravné plakáty, připraven byl i tento povedený dort. Foto: Deník/Lukáš Morys

Spolupráce mezi školami se datuje do roku 2007. „Nejprve šlo o výměnu obrázků a pozdravů k vánočním a velikonočním svátkům. V dalších letech začaly vznikat plány spolupráce, kde jsme si vyměňovali zajímavé nápady z netradičního vyučování," prozradil speciální pedagog Jan Vavřička.

Před čtyřmi lety podnikli dva pedagogové cestu do USA, kde se seznámili s organizací speciálního vzdělávání na Floridě. „Nespadáme do žádných evropských fondů, je to na základě vnitřního organizovaného sponzorství," usmála se ředitelka školy Ilja Maloušková, která ale vložených peněz nelituje. Podobná cesta se má uskutečnit i v roce 2015. Pedagogové si mění informace týkající se forem, metod a prostředků práce se zdravotně handicapovanými žáky.

„Představujeme jim náš systém speciálních škol, politický systém, navštívili jsme i senát. Prošli jsme se Prahou po historických památkách," uvedla ředitelka školy. Američané navštívili i zajímavá místa v regionu. „Byli jsme ve Štramberku, v Novém Jičíně, v Příboře jsme navštívili rodný dům Sigmunda Freuda. Podíváme se i na frýdecký zámek," vyjmenovávala Ilja Matoušková.

Od pondělí se obě strany účastní také Evropských dnů handicapu. „Na konferenci jsme hovořili o inkluzi dětí se zdravotním postižením a se speciálními vzdělávacími potřebami do škol. Americká strana se prezentovala svým speciálním školstvím," upřesnila ředitelka školy zaměřující se na výuku děti s mentální postižením v kombinaci s různými dalšími vadami. Věnují se zde také dětem s poruchou autistického spektra.

Američanům se ve Frýdku-Místku velmi líbí. Oceňují blízkost přírody i přátelskost lidí, mnohým zachutnaly i typické pokrmy jako svíčková, guláš či řízek. Kromě levného piva je překvapilo třeba množství heren ve městě.

„Je to můj první výlet do Evropy. Česká republika je báječná země, jsem rád, že se můžu dozvědět i něco o místním způsobu života. Hodně jsme se toho tady naučili, těšíme se, že mnohé poznatky použijeme i ve Státech," řekl jeden z hostů Bruce Koep.

Autor: Lukáš Morys

11.10.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení