VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavba podchodu v Třinci-Starém Městě je jistá

Třinec – V Třinci se definitivně rozhodlo o stavbě podchodu pod železniční tratí v Žižkově ulici. Za bezpečný a důstojný přechod přes koleje se zde podle starousedlíků bojuje asi třicet let.

1.3.2011
SDÍLEJ:

K zastáncům výstavby podchodu v Třinci–Starém Městě patří Rudolf Lassek (vlevo), který žije v Lipové ulici. Podle něj budou pochod využívat stovky lidí.Foto: Deník/Marek Cholewa

V místě je dosluhující přechodový most, který ale téměř nikdo nevyužívá. Nový podchod za zhruba 14 milionů korun se postaví současně s železničním koridorem, město zaplatí jeden milion. Souhlasilo s tím 28 zastupitelů, nikdo nehlasoval proti.

Investora tlačili k úsporám, město muselo nabídnout příspěvek

Starostka Věra Palkovská připomněla, že podchod patří mezi čtyři stavby, které s koridorem souvisejí a které se projekčně připravují postupně od roku 1998. Dodala, že i o něm město mnohokrát jednalo se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC).

„My jsme žádali už v minulosti, a byla to i podmínka územního a stavebního řízení, aby byl v Žižkově ulici v souvislosti s výstavbou třetího rychlostního koridoru vybudován podchod. Celou dobu se to tam objevovalo, ale z důvodu úsporných opatření ze strany ministerstva dopravy nám SŽDC před časem sdělila, že je to stavba takzvaně pro třetí osobu. A pokud takovou stavbu chceme, abychom ji realizovali z vlastních investičních prostředků,“ uvedla Palkovská.

Při dalších jednáních se ale dohodlo, že město na akci přispěje jedním milionem, což Palkovská označila za „velice průchodné a vstřícné“. SŽDC tento návrh akceptovala a podchod již zahrnula zpět do seznamu staveb, které v rámci rychlostního koridoru udělá.

Konečné slovo měli třinečtí zastupitelé, Palkovská ale poznamenala, že příspěvek města si již s předstihem „dovolila přislíbit“, neboť vše projednala v radě.

Hlasování bylo jednomyslné, pro smlouvu o poskytnutí příspěvku byla i Anna Bystrzycká, přestože má prý obavy, zda budou nové výtahy, s nimiž se počítá, funkční. „Ti lidé tam ale chodí přes koleje celá léta. Nikoho nepřejelo, a naopak ti, kteří šli kolikrát po schodech, spadli a vyvrtli si nohu,“ shrnula situaci v Žižkově ulici Bystrzycká. Největší problém zde mají senioři, handicapovaní lidé a matky s kočárky.

Hlasování sledoval i Rudolf Lassek, který žije v Lipové ulici. Připomněl, že přechod přes koleje v Třinci-Starém Městě existuje už přes sto let. „Propojení dvou částí města bylo zajištěno v každém režimu,“ uvedl.

Když se podchod nepostaví teď, tak už nikdy, říká Lassek

„V roce 1969 byl z důvodu elektrifikace Českých drah postaven přechodový most s devadesáti schody, a to jako nouzové řešení. Ten má být zrušen pro nevyhovující normy. Nedovedeme si představit, že by tento přechod byl zrušen a zabetonován odhlučňovaní stěnou. Že se tento svízelný problém bude řešit podchodem, je pro občany za tratí nejideálnější,“ prohlásil Lassek. „Všichni si uvědomujeme, že když se podchod nepostaví teď, v roce 2011, nepostaví se už nikdy.“

Lassek připomněl petice z let 1995 a 2008, které organizoval důchodce Gustav Kubaczka, a řekl, že pokud by zastupitelé milionový příspěvek neschválili, odřízli by od středu města stovky obyvatel. Lidé chodí přes koleje do práce, zejména do železáren, ale také do obchodů a na autobusové stanoviště, trasu využívají žáci i studenti škol a značná část lidí ze Sosny. Lassek říká, že nejde o investici na pět či deset let, ale životnost takových staveb je nejméně sto let. „Je to pro několik dalších generací,“ pravil. Na otázku, zda je s rozhodnutím zastupitelů spokojen, uvedl: „Jo. Stoprocentně.“

Stavební práce začnou naplno ve druhém březnovém týdnu nejen v Třinci-Starém Městě, ale i v Lyžbicích, kde vzniknou podjezd, most a železniční zastávka.

Kam dál? Vendryně dostane podchod zadarmo, Třinečtí si připlatí

Autor: Marek Cholewa

1.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení