Miliardový projekt počítá s vybudováním bezmála 100 kilometrů kanalizací v osmi obcích a vznikem čtyř čistíren odpadních vod. Stavět se musí už letos v červnu, jenže stále není vyhlášeno výběrové řízení. „Bude to na přelomu února a března,“ prohlásila tento týden třinecká starostka a šéfka Slezského vodohospodářského svazku (SVS) Věra Palkovská. Od 3. do 9. února se museli sejít zastupitelé v osmi obcích, aby narychlo schválili několik důležitých dokumentů, které projekt pomohou udržet ve hře, hned 10. února vše odsouhlasilo shromáždění starostů.

V pondělí jednají v Praze, aby ušetřili čas

Jejich další jednání Palkovská svolala na pondělí 16. února, a to přímo do Prahy na Státní fond životního prostředí. „Šetříme každý den,“ vysvětlila. Fond si má okamžitě převzít schválenou zadávací dokumentaci k výběrovému řízení. Svazek již dříve rozhodl, že je nutné vypsat soutěže na tři stavební celky. Půjde o jednotlivé akce Jablunkov-Mosty-Návsí, Bystřice-Vendryně a Třinec-Těrlicko-Český Těšín. „Logicky to bylo rozděleno územně, ale i podle velikosti podprojektů,“ vysvětlila Palkovská. Starosta Bystřice Ladislav Olšar je ovšem přesvědčen o tom, že výběr firem má začít už příští týden. „Musí se to vypsat kolem 20. února,“ odhadl ve čtvrtek. Obálky se budou otevírat zhruba za dva měsíce. „Soutěží se čistě o nejnižší cenu,“ připomněl Olšar. Je optimistou i pro případ, že se některý z neúspěšných zájemců odvolá. „Já doufám, že si to státní fond pohlídá. Když se 1.6. kopne, stihnout se to dá. Prvního osmý – to už je na mrtvici,“ řekl doslova. Obce si v podmínkách nechají dvouměsíční rezervu, stavební práce by tak měly skončit v říjnu 2010. „Se zimou se počítá,“ poznamenal Ladislav Olšar. V listopadu, kdy stál projekt revitalizace před krachem, ho Věra Palkovská přirovnala k pacientovi, jehož je potřeba resuscitovat. Po třech měsících tvrdí: „Pacient je na ARU, ale v těchto dnech má reálnou šanci přejít na nemocniční pokoj a má šanci být uzdraven.“

Dlouho se nic nedělo. A přišel průšvih

Ještě před dvěma lety to v médiích vypadalo, že projekt revitalizace nemá žádný větší problém a že půjde o ukázkový příklad, jak využít peníze z EU. V prosinci 2006 Evropská komise schválila pro plánovanou revitalizaci řeky Olše poskytnutí dotace z Fondu soudržnosti ve výši zhruba 26,3 milionů eur. Projektový manažer a tajemník SVS Petr Karlubík v únoru 2007 v rozhovoru pro jeden z třineckých týdeníků uvedl, že svazek právě připravuje vyhlášení výběrových řízení. „Zahájení staveb se plánuje na začátek příštího roku, ukončení staveb koncem roku 2009,“ tvrdil. Kolem akce začalo být dusno až loni na jaře, kdy tehdejší šéf SVS Petr Sagitarius připustil, že odhady nákladů na stavbu překročily nejčernější scénáře. „S těmi původními čísly jsme nebyli spokojeni, ale mám informace, že nyní by měla být nižší, včetně Vendryně,“ řekl tehdy redakci. „Je nešťastné, že ty velké sumy se dostaly ven. Zvyšuje to napětí kolem celého projektu,“ prohlásil.

V říjnu už po regionu kolovala informace, že některé menší obce zvažují, zda od stavby nedají ruce pryč. Průšvih oficiálně praskl loni 11. listopadu na třineckém zastupitelstvu. Starostka Věra Palkovská uvedla, že podle tendrové dokumentace revitalizace nebude stát 37,5 milionu, ale více než 58 milionů eur. Obce by tak musely investovat astronomických 720 milionů korun. „Tato cesta vede do pekel a je nereálná,“ řekla Palkovská. - více ZDE

Od projektu chtělo odstoupit město Český Těšín, jeho zástupci si však tento krok nakonec rozmysleli. Záchranný plán zatím obcím vychází. Velké sumy se podařilo ušetřit revizí tendrové dokumentace. Krizový manažer Vojtěch Doležal, jehož kvůli problémům najalo ministerstvo životního prostředí, naznačil, že jen změnou pažení, která přitom nebude mít na kvalitu kanalizace zásadní vliv, se cena snížila přibližně o pět tisíc korun za metr. O dalších deset procent bude stavba levnější díky tomu, že obce si vytěženou nekontaminovanou zeminu ponechají. „Dovolil bych si říci, že zadávací dokumentace nebyla zpracována zrovna v nejvyšší kvalitě,“ prohlásil Vojtěch Doležal. - více ZDE

Svazek počítá i s pomocí státu, který slíbil kompenzaci kurzových ztrát, a v nejbližších týdnech se má řešit i problém s DPH. „Pomalu se dostáváme na čísla z roku 2006,“ uvedla Palkovská. (lew)

Bilko: Krize možná pomůže

Vendryně zatím nemá ani metr vlastní kanalizace. Česká republika se přitom před časem v Bruselu zavázala k tomu, že do roku 2010 budou na kanalizaci napojeny všechny obce nad dva tisíce obyvatel. Ve Vendryni nyní žije 4155 lidí. Aktuální odhad nákladů hovoří o tom, že obec by měla investovat 87 898 465 korun. - podrobnou tabulku najdete ZDE

V přepočtu na jednoho obyvatele je to více než 21 tisíc korun. „To číslo ovšem není definitivní,“ připomněl starosta Rudolf Bilko. Stále se totiž čeká na nabídky firem. „Tajně doufáme, že to bude méně. Trochu nám nahrává ta slavná krize, myslíme si, že zájemců bude víc,“ odhaduje. Bilko počítá s tím, že Vendryně si vezme jeden, ale spíše více úvěrů, které bude splácet možná až dvacet let. Ročně je obec schopna splácet kolem pěti milionů. „Deset je moc,“ naznačil. Zároveň ví, že jde o čas. „Toto mě začíná strašit více než ty peníze, časový faktor je v našem případě větším rizikem, “ upozornil. Odhady nákladů na stavbu byly právě ve Vendryni hodně divoké, jeden čas se dokonce hovořilo o půl miliardě korun. Někteří třinečtí zastupitelé proto v kuloárech s vážnou tváří tvrdili, že vendryňský starosta „se půjde oběsit“. Sám Bilko to ale bere s humorem. „Když se dívám na částky, které má zaplatit třeba Třinec, tak to ve mě trošku vzbuzuje úsměv,“ poznamenal k desetkrát většímu hutnickému městu. „Jim stačí přiškrtit některé velké investice a není co řešit,“ myslí si. K závazku České republiky už před časem poznamenal. „Někdo to udělal za nás. Jsme proto přesvědčeni, že to není jen problém Vendryně. Minimálně v centru ale kanalizaci postavit musíme, jde o to, jestli to bude opravdu 24 kilometrů.“ Podle Bilka je obec u Třince v jistém smyslu i snadno vydíratelná. (lew)

Stavbě řada lidí fandí

Redakce oslovila několik lidí přímo ve Vendryni. Poměrně hodně z nich situaci kolem kanalizace pečlivě sleduje. „Je mi to šumafuk, já to platit nebudu. A stejně se stěhuju se zpátky do Třince,“ řekl ve čtvrtek devatenáctiletý Roman Konderla, který právě nakupoval v centru obce. „Já na to čekám, ať ta kanalizace je. Za každou cenu,“ uvedl naopak 32letý muž, který se představil jako Radek. Vadí mu „smrad kolem chalupy“. Myslí si, že komunální politici projekt dotáhnou do konce. „Máme tam rozumné lidi, sami jsme si je zvolili,“ pravil. Stejný názor má i 56letý Josef Szücs. „Je to nařízení Unie, jiné východisko není. Já jim fandím. Víme všechno, čteme a jsme informováni,“ usmíval se. „Jsem pro kanalizaci, určitě. Vím, že to má být do určité doby hotové, ale nic se s tím neděje a všichni jsou z toho nervózní,“ uvedla čtyřiatřicetiletá Martina Sikorová. Nejvíce se ve čtvrtek rozpovídal 42letý Martin, který s kamarády seděl v místním motorestu. „Tady se vždycky platilo nejvíc, i za pivo. Ale napište, že na to čekáme jak na boží smilování. Je to nutné, z hor všechno stéká k nám,“ prohlásil muž, který žije v nejníže položené části obce - na Černovském. „Když je obleva, vytahuju čerpadla jako první. Každý rok minimálně jednou. V roce 1997 jsem jel na čtyři čerpadla a nepomohlo nic. V pivnici jsem měl metr vody,“ vzpomínal. Podle něj se kanalizace řeší přes deset let, vedení obce ale z ničeho neviní. „Kdysi říkali, že to bude stát třicet milionů. Bilko se snaží, jezdí, ale sám to neudělá. Bohužel je malý pán,“ myslí si Martin, jenž ohledně zvládnutí stavby do roku 2010 zůstává pesimistou. „Ale kdepak, v to nevěřím,“ tvrdí. Minimálně stejný problém je ve Vendryni také doprava. „Z Třince je to šest kilometrů, ale někdy to jedu čtyřicet minut. Teď už je kamionů míň, ale i 25 minut je průšvih. Pěšky je to rychlejší,“ prohlásil. (lew)

V čele svazku je žena

Slezský vodohospodářský svazek (SVS) řídili během krátké doby hned tři různí lidé. V listopadu funkci ze zdravotních důvodů opustil jablunkovský starosta Petr Sagitarius. Na jeho místo nastoupil Ladislav Olšar z Bystřice, jehož ale po dvou měsících vystřídala Věra Palkovská. „Je to kvůli vytíženosti. Zdá se mi logické, aby to řídil šéf třinecké samosprávy, kde máme takové centrum. Paní Palkovská to přijala,“ vysvětlil počátkem roku Olšar. „Je to naprosto přirozený vývoj,“ soudí i třinecká starostka, která má projekt dotáhnout. „Revitalizace Olše teď pro mě znamená absolutní prioritu. Krev, pot a slzy, to myslím doslova,“ tvrdí Palkovská. - více ZDE (lew)

O rizicích už mluvili také v Těrlicku

O tom, že projekt výstavby kanalizace pod hlavičkou SVS je sice reálný, ale současně vysoce rizikový, byli 9. února informováni zastupitelé Těrlicka. Obec má v projektu nejmenší podíl, protože chce stavět jen menší část kanalizace. Vážnost situace připustila starostka Lydie Vašková: „Pokud tento bod nechválíme, přijde republika o miliardu korun. Evropská komise totiž stanovila přísná pravidla, za kterých budou náklady na stavbu kanalizace vyplaceny. Pokud je obce a svazek nesplní, zůstanou veškeré investice na bedrech radnic.“ Zastupitelé se snažili získat co nejvíce aktuálních informací.

„Materiál, který nám byl k tomuto bodu předložen je poměrně obsáhlý a podrobný a až na důvodovou zprávu jej musím pochválit, že je velmi konkrétní, přehledný a výstižný. Bohužel v důvodové zprávě jsou jen opsané návrhy usnesení a chybí zde zdůvodnění, proč je nám tento materiál opětovně předložen. Zajímá mě, co nám hrozí,“ ptal se opoziční zastupitel Vavřinec Fójcik. O situaci informoval právník Jan Starzyk, který zastupitelům vysvětlil poměrně svízelnou pozici svazku a odpovídal na dotazy. „Pro úspěšnou realizaci projektu je nutné splnit 12 bodů, které stanovil monitorovací výbor Evropské komise. Ten nám v prosinci po poslední kontrole řekl, že šance na získání dotace z EU je velmi malá. To je špatná zpráva pro všechny obce, protože stavba se financuje ze zdrojů obcí, či úvěrů, které si obce vezmou u bank a teprve potom se náklady proplácí z dotace,“ řekl. Přes vysoké riziko, že některé obce by mohly dokonce i zkrachovat, se podle něj svazek snaží projekt dokončit.

„V současné době se dá říci, že stíháme. Pokud budou dodrženy všechny termíny, měla by být stavba hotova příští rok v říjnu. Pokud termíny nestihneme, nedostaneme dotaci. Pro splnění limitů budou vybráni tři dodavatelé a budou přísné kontroly odvedených prací,“ upozornil Starzyk. (bb)