VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Třinec trápí výherní automaty po celém městě

Třinec – Radní města doporučili zastupitelstvu města vydat obecně závaznou vyhlášku o stanovení veřejně přístupných míst, na kterých je provozování výherních hracích přístrojů zakázáno. Zastupitelé se sejdou v úterý 19. dubna.

18.4.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: DENÍK

Nová vyhláška by měla zakázat provozování výherních hracích přístrojů na všech veřejně přístupných místech na celém území města Třinec. To znamená ve všech prostorách přístupných každému bez omezení, a to bez ohledu na vlastnictví k tomuto prostoru nebo i s případným omezením.

Další regulace vyplývá přímo ze zákona, který stanoví, že provozování výherních přístrojů nesmí být ve školách a školských zařízeních, v zařízeních sociální a zdravotní péče, v budovách státních orgánů a církví, jakož i v sousedství uvedených budov. Pokud zastupitelstvo tuto vyhlášku vydá, ještě v letošním roce by mělo z heren a barů zmizet zhruba 160 výherních hracích přístrojů.

Důvody pro to, aby se záležitostí výherních hracích přístrojů město začalo zabývat, je nadměrný počet těchto přístrojů, zejména v centru města, které v některých lokalitách doslova bliká reklamami na hazardní hry. Negativní společenské následky hraní na „automatech“ jsou natolik všeobecně známé, že je nemusíme dopodrobna popisovat. Připomeňme si ty nejvíce negativní jevy související s gemblerstvím: rozpady rodin, zadluženost hazardních hráčů, alkoholismus či utrpení dětí.

K 15. březnu bylo v Třinci povoleno 162 výherních hracích přístrojů. Dle sdělení ministerstva financí je v Třinci povoleno 153 takzvaných videoterminálů. Jedná se o počet povolených, nikoliv provozovaných videoterminálů, těch bude méně. Za rok 2010 bylo ve výherních hracích přístrojích vsazeno celkem 101 003 743 korun a vyplaceno na výhrách 71 954 574 korun. „U videoterminálů tyto částky nejsme schopni určit,“ řekla Šárka Szlaurová, pracovnice pro vnější vztahy třineckého městského úřadu.

„Všechny „automaty“ se městu nepodaří zrušit, protože videoterminály povoluje ministerstvo financí. Aktuální legislativa obcím umožňuje pouze zakázat provozování výherních hracích přístrojů. K tomu, aby obce mohly omezit počet „automatů“ ve městech na minimum, nebo je zcela vymýtit, je nutno novelizovat loterijní zákon. V parlamentu již byly projednány 3 návrhy novely loterijního zákona, zatím žádná neprošla celým legislativním procesem,“ dodala Szlaurová.

Přijetím nové vyhlášky, která zakazuje provoz výherních hracích přístrojů na všech veřejně přístupných místech ve městě a s tím spojeným zánikem 162 automatů dojde ke změnám v rozpočtu. Pokud zastupitelstvo města vydá předmětnou obecně závaznou vyhlášku, měla by tato vyhláška nabýt účinnosti 20. dubna letošního roku.

Autor: Tomáš Machálek

18.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Ilustrační foto.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

S bagrem a hráběmi na pstruhy. Ryb pak přibylo

Ochránci přírody společně s lesníky a rybáři vytvořili v Beskydech umělá trdliště a školky pro pstruhy.

Čtyřleté děvčátko v Jablunkově vypadlo ze třetího patra

U vážně zraněného dítěte v Jablunkově, které vypadlo z okna, zasahovaly v pátek vpodvečer posádky zdravotnické záchranné služby.

Na náměstí Svobody stavbaři dokončují stavbu nové kašny

Náměstí Svobody ve Frýdku-Místku již brzy ozdobí nový prvek.

AKTUALIZUJEME

Vlak smetl na přejezdu mezi Baškou a Pržnem auto, řidička zemřela

Neštěstí se stalo v pátek dopoledne na železniční trati mezi Baškou a Pržnem. Vlak tam na železničním přejezdu na dolním konci Pržna smetl auto.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení