VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Magnetickou rezonanci už má i nemocnice v Třinci

Třinec – Jedná se o přístroj značky Magnetom Avanto se sílou magnetického pole 1,5 Tesla, který představuje špičkový produkt ve své kategorii.

29.6.2011
SDÍLEJ:

Magnetická rezonance v Nemocnici Třinec. Foto: archiv MSK

Pořízení magnetické rezonance bylo výsledkem společné dlouhodobé snahy vedení třinecké nemocnice a Moravskoslezského kraje jako zřizovatele zařízení, přičemž příprava projektu a jeho postupná realizace probíhala po dobu zhruba dva a půl let.

Nukleární magnetická rezonance (dále také NMR) reprezentuje typ přístroje z oblasti lékařské diagnostiky, fungujícího na bázi moderních šetrných technologií. Záměr pořízení nové diagnostické kapacity v podobě NMR vyšel z vize a strategie hlavních poskytovaných zdravotních programů v Nemocnici Třinec, které tvoří péče o ortopedické pacienty, péče o pacienty s cévními mozkovými příhodami a péče o dětského pacienta.

V této souvislosti se jako maximálně přínosné jeví nulové zatížení pacienta radioaktivitou, což představuje velkou výhodu nejen pro děti, ale pro celé spektrum pacientů. V oblasti iktového programu magnetická rezonance umožňuje velmi přesnou diagnostiku (v lednu 2011 byl třinecké nemocnici udělen status iktového centra) a přináší rovněž moderní alternativu k dosud užívané invazivní artroskopii při indikaci problémů kloubního aparátu. Třinecký přístroj se vyznačuje rychlým procesem vyšetření a vynikající kvalitou výsledných snímků.

Celkové náklady, zahrnující pořízení přístroje magnetické rezonance a provedení příslušných stavebních úprav, činily přibližně 38 milionů korun, z čehož na pořizovací cenu samotného přístroje připadá 31 milionů korun. Přestavba prostor pro instalaci přístroje byla zahájena v březnu letošního roku, stavební práce byly dokončeny během 3 měsíců.

Do budoucna lze předpokládat relativně široké uplatnění a vytíženost přístroje, jehož zprovoznění by kromě výrazného zkvalitnění poskytované zdravotní péče mělo mj. významně napomoci zkrácení čekacích lhůt na vyšetření magnetickou rezonancí v rámci celého kraje. „Personál radiologického oddělení třinecké nemocnice se již měsíce připravoval na uvedení nového přístroje do provozu, zdejší primářka má s touto metodou dlouholeté zkušenosti,“ řekla Dagmar Pacutová z Odboru kanceláže hejtmana Moravskoslezského kraje.

Autor: Tomáš Machálek

29.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

AN 124 Ruslan nad Havířovem.
9

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Ilustrační foto.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Nový volnočasový areál by měl sloužit všem generacím

U řeky Ostravice ve Frýdku-Místku by mohl přibýt areál pro volnočasové aktivity. Magistrát počítá s tím, že by měl vyrůst v ulici 28. října poblíž restaurace Golf.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Na Severce budou mít lanovou dráhu

Dolní Lomná - Pokud všechno vyjde, bude Ski areál Severka prvním v Těšínských Beskydech (nepočítáme-li Javorový), kde budou mít lanovou dráhu. O její vybudování majitel usiluje už několik let. Zdá se, že by se stavba konečně mohla pohnout kupředu.

Při Beskydských rekordech se štafetově pila limonáda

Pokus o další zápis Frýdku-Místku do České knihy rekordů se vydařil. Návštěvníci frýdeckého náměstí se při sobotních Beskydských rekordech, které byly spojeny s gastrofestivalem, zapojili do štafetového pití limonády Koňakola od pivovaru Koníček.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení