VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Týden očima Tomáše Machálka

Region - Události uplynulého týdne s komentářem šéfredaktora Tomáše Machálka.

23.4.2011
SDÍLEJ:

Nová dominanta Staré Vsi nad Ondřejnicí.Foto: Marcela Tylečková

Tragické následky měla dopravní nehoda, která se stala v neděli 17. dubna před osmnáctou hodinou v Bystřici na Třinecku. Zemřel při ní motorkář. Při další kolizi v Komorní Lhotce se zranil motocyklista a jeho spolujezdkyně. (Region Frýdecko-Místecko)

Tak to je tradiční jarní folklor. Zima skončila, probouzí se příroda, slečny začínají nosit krátké sukýnky a motorkáři vyrážejí na silnice. Zatímco na přírodu a slečny je většinou krásný pohled, u některých motorkářů to je jinak. Když se kolem vás přežene dvou set kilometrovou rychlostí, to jej zahlédnete jen stěží, když jej pak vidíte ležícího v krvi při dopravní nehodě – při tomto pohledu není o co stát. Je to marné, někteří z motorkářů jsou prostě dobrovolnými dárci lidských orgánů – tak nějak se to přece říká.

Novou dominantu mají ve Staré Vsi nad Ondřejnicí. Tvoří ji šest metrů vysoký dřevěný kříž vztyčený na vyvýšeném okraji obce. Prvotní myšlenka postavit boží muka nebo nejvýznamnější symbol křesťanství, kříž, vzešla z hlavy současného studenta teologie Davida Tylečka. Ten svoji touhu vyjádřil před správcem zdejší farnosti. Myšlenka padla na úrodnou půdu a pomalu se začala rozvíjet. (Deník)

Hukvaldy mají hrad, Kozlovice pivovar, Čeladná golfové hřiště a tak bych mohl pokračovat. Každá z obcí má nějakou svou dominantu, která je její chloubou či ozdobou. Ve Staré Vsi nad Ondřejnicí mají zámek a nyní také šestimetrový kříž. Někdo by si řekl, že nový kříž dominantou není, ale v souvislosti s dalšími místy v obci se postupně stane místem výletů. Někdy je síla prostě v jednoduchosti, nemusí se vymýšlet nic bombastického, ale spíše účelného. Ač prioritně mají k novému vztah především místní.

V základní škole v Raškovicích přemýšlejí děti nad tím, jak zařídit, aby okolí školy bylo příjemné a využitelné i ve volném čase. Žáci a učitelé z této školy si vytkli za cíl postupně zlepšit a obnovit nejbližší okolí své budovy tak, aby je mohli smysluplně využívat jak během výuky, tak ve volném čase. Sedmáci pod vedením školního Ekotýmu navrhli osázení školního pozemku stromy a keři, zakoupení kompostéru a renovaci školního kompostu, okolo kterého zasadí stínící a vlhkost udržující dřeviny. (Deník)

O mládeži se říká, že je pohodlná, vysedává u počítačů a holduje alkoholu, drogám a podobně. Určitě není správné házet všechny děti do jednoho pytle. Je jen na škodu, že spíše se mluví o těch, které něco „vymamlasí“, o těch druhých se většinou mlčí. Je určitě fajn, že děti pracují, navíc pak mohou výsledky své práce využít. A že někteří jejich vrstevníci raději popíjejí někde bokem. Tím ty hodně děti o nic nepřijdou, pivo si mohou dopřávat později, navíc už v dětství získají vztah k práci.

V Bašce si připomenou nedožité sté narozeniny Boženy Peterkové. Její tvorba vstoupila především v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století do povědomí široké veřejnosti od jejího rodného kraje až po Prahu. Dnes, v úterý 26. dubna, v 16 hodin, se v sále restaurace U Čendy v Hodoňovicích uskuteční „Vzpomínkové setkání“ věnované Boženě Peterkové. Návštěvníci si zde mohou rovněž prohlédnout malou výstavu nazvanou Nezapomínáme. (Deník)

Je fajn, že v Bašce na Boženu Peterkovou nezapomínají. V tomto případě je i fajn, že její práci dokázali ocenit i během jejího života. Je totiž mnoho případů, kdy je práce nějakého člověka haněna a až dávno po své smrti začne být oslavován. A není to jen v Čechách, je to i v zahraničí. Alespoň v něčem jsem si se zahraničím rovni.

V hutnickém městě pokračuje další fází akce, na jejímž konci bude sociodemografické studie. „Ta si klade za cíl získat přehled o situaci v oblasti bydlení v bytových domech, definovat potřebné kroky pro sociální inkluzi v souvislosti s bydlením, včetně zjištění cílové skupiny pro sociální bydlení a nastavení efektivních komunikačních procesů směrem k veřejnosti i vlastníkům bytového fondu,“ připomněla Šárka Szlaurová, která má na třineckém městském úřadu na starosti vztahy k veřejnosti. Na dotazy po telefonu budou lidé odpovídat až do května. (Deník)

Průzkumy jsou určitě důležité. A že se k tomu využívají moderní prostředky, je zcela normální. Akorát mám divný pocit z toho, jak lidé na podobné průzkumy po telefonu reagují. Když si jenom vezmete, kolik různých firem nás oslovuje pomoci telefonu, je to až někdy otravné. Být mobilní je jistě příjemné, neustále jste v kontaktu se svými blízkými, okolím. Akorát pomalu a jistě přicházíme o soukromí, což je určitě škoda. Někteří si soukromí alespoň chrání tím, že večer vypínají telefon, slušní lidé zase někoho neobtěžují ráno před osmou a večer po osmé. Jsou ale i jiní týpci. Když někomu zavoláte a na otázku zda nerušíte, vám dotyčný odpoví – zrovna jsem na WC, ale jednu ruku mám volnou, hovořte – k tomu není co dodat.

Třinec má hokejový titul, nyní jsou fanoušci zvědaví, kdy se podaří postavit novou Werk Arénu. Stavba, která má vyrůst v lokalitě za autosalonem a stanicí STK Třinec ve Frýdecké ulici, získala v lednu pravomocné územní rozhodnutí. Pro přípravu území je však důležitý i projekt s názvem Brownfield Frýdecká, o němž se hovoří několik let. Počítá se s regenerací plochy o rozloze 14 364 metrů čtverečních, celkové náklady se odhadují na bezmála 27,6 milionu korun. (Deník)

Třinečtí Oceláři si novou halu určitě zaslouží. Na současné aréně je velice patrné, že na svém místě stojí již dosti dlouho, také možnosti využití haly k jiným účelům jsou minimální. Tak si jen přejme, aby v nové hale nedopadli třinečtí hokejisté jako jejich kolegové z Karlových Varů. Ti ve své staré „plechárně“ slavili mistrovský titul, ale v nové hale hráli už i o udržení.

Autor: Tomáš Machálek

23.4.2011
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.
AUTOMIX.CZ

Až budete prodávat auto: 10 rad, jak snadno a rychle zvýšit jeho cenu

Simona Čechová, Dobrá, nar. 23. 5., 50 cm, 3,89 kg, Nemocnice ve Frýdku-Místku.
12

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Lávka pro pěší přes Ostravici se dočká opravy

Lávka přes řeku Ostravici u frýdecko-místeckého úřadu práce by se měla dočkat opravy.

Kraj chce opravit zámek

Krajští radní se minulý týden vydali do Frýdku-Místku. Po zasedání na magistrátu navštívili také střední školu gastronomie, oděvnictví a služeb, speciální pořádkovou jednotku a společnost Hyundai.

3. ročník nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech už v sobotu

Spolek Čisté Beskydy pořádá v sobotu 27. května 3. ročník nejrozsáhlejší úklidové akce v Beskydech, která nese název Poděkuj horám.

DOTYK.CZ

Lžete a zase lžete, pronesla Valachová a pak se rozplakala

/ANKETA/- Zasedání parlamentních výborů nebývá nijak dramatické. Až na výjimky. Tou bylo středeční jednání senátního školského výboru, který posuzoval návrh novely zákona o pedagogických pracovnících, jehož hlavní součástí je kariérní řád.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies