VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U Třince staví. Jinde je výkop daleko

Neúměrně hustá doprava trápí dlouhodobě oblasti dvou největších měst frýdecko-místeckého regionu. Slibované stavby klíčových komunikací jsou ale v různých fázích nejdál je Třinec, jehož obchvat bude dokončen napřesrok. Naopak u silnice I/68 a u obchvatu Frýdku-Místku se objevují stále nové a nové otazníky.

10.6.2016 8
SDÍLEJ:

Rozestavěný obchvat si během své návštěvy Třince prohlédl náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký (vlevo). Podle starostky Věry Palkovské běží práce dle harmonogramu. Foto: Archiv MěÚ Třinec

Budovaný obchvat Třince v úsecích Nebory Oldřichovice a Oldřichovice Bystřice si před pár dny prohlédl náměstek ministra dopravy Kamil Rudolecký. „Pana náměstka jsem pozvala i k prohlídce stavby, aby na vlastní oči viděl, jak probíhá výstavba dvou úseků v reálu," přiblížila starostka Věra Palkovská a dodala, že práce běží v souladu s harmonogramem a stále platí, že v říjnu 2017 se řidiči budou moci projet po nové cestě.

„Se stavbou je na druhou stranu spojena celá řada obtíží, které způsobují řidičům i obyvatelům Třince nepohodlí, ale musíme to už vydržet. Na rozdíl od celé řady jiných dopravních staveb na území ČR, u kterých hrozí posunutí realizace či jiné komplikace v přípravě, u nás už stavíme a příští rok bude hotovo," dodala starostka. Míní, že nebýt úzké spolupráce s Třineckými železárnami při přípravě obchvatu, „dodnes by se nestavělo".

Jiná je situace s přeložkou silnice I/68, která navazuje právě na novou cestu z Bystřice do Nebor. Část hlavní trasy dosud nemá vyhovující ekologické razítko, které je nutné pro získání stavebního povolení.

„Původní proces EIA běžel na tři stavby současně, jak to vyžaduje zákon. V současné době jsou dvě z nich již v realizaci a pouze na I/68 Třanovice Nebory probíhá stavební řízení. Zpracovaný podkladový materiál se zaměřil proto na tuto stavbu a došlo ke smísení podmínek z jiných úseků s tímto stavebním řízením," shrnula mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Nina Ledvinová. Dodala, že zástupci Ministerstva životního prostředí reagovali tím, že tento postup ze strany krajského úřadu není správný. „Zahájení stavby se podle všeho zpozdí a zřejmě neproběhne v letošní letní stavební sezoně," naznačila mluvčí. Poznamenala, že pokud jde o majetkoprávní vypořádání, poslední vyvlastňovací řízení není zatím ukončeno. „ŘSD čeká na rozhodnutí o odvolání, které řeší krajský úřad," sdělila Ledvinová.

Vše komplikuje loňská novela zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, takzvaná EIA. Vláda se u některých staveb snaží vyjednat výjimku. „U ostatních je reálná šance, že se podaří proces EIA zopakovat paralelně s ostatními kroky, které ještě zbývají v přípravě stavby," tvrdí Nina Ledvinová. „Ve skutečnosti tak samotný posudek EIA, i kdyby se opakoval, nemusí stavbu zásadně zdržet."

V případě obchvatu Frýdku-Místku, který vláda označuje za prioritu, momentálně hrozí další možné zpoždění. Důvod? Rozhoduje se o tom, zda se bude soutěžit frýdecko-místecký obchvat jako celek, nebo zda se vyhlásí soutěž jen na výstavbu vládou již schváleného úseku.

V současnosti je Ředitelství silnic a dálnic připraveno soutěžit obchvat jako celek. Přitom na některé jeho části dosud není vydáno stavební povolení.

Autor: Marek Cholewa

10.6.2016 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Následky požáru dřevěného kostela v Gutech.
10

Soud v případu požáru kostela rozhodl o stížnosti na vazbu

Ilustrační foto.

Lepší autobusy i služby? Dopravu čekají změny

Ve městě otevřel první barbershop

Pánské holičství, ve kterém zákazníkům oholí vousy břitvou, udělají peeling obličeje a k tomu přidají prémiový alkohol. Takhle to vypadá v Retro Barbershopu, který můžou zájemci od začátku srpna najít ve Frýdku na třídě T. G. Masaryka.

Den D se přiblížil. Ve čtvrtek se rozhodne o osudu OKD

Karvinsko – Už ve čtvrtek se sejdou věřitelé společnosti OKD, která je od loňského května v insolvenci, aby rozhodli o osudu největší těžební firmy v zemi a tím i budoucnosti jejích zaměstnanců.

Zraky lidí poutal k obloze obrovitý nákladní letoun Ruslan

Hluk čtyř motorů letounu blížícího se k přistání na ostravském letišti poutal k obloze zraky lidí na trase od Opavy přes Bílovec, Frýdek-Místek, Havířov, Šenov či Ostravu.

Oprava horkovodu dočasně zruší autobusové zastávky v Místku

Práce na výměně horkovodního potrubí společnosti v lokalitě ulic Vrchlického a ČSA v Místku opět omezí autobusovou dopravu.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení